جهانگیری : دانشگاه کانون حل مشکلات صنعت

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند، گفت: بخش صنعت امروز با مشکلات جدی مواجه است و این مشکلات جز از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها قابل حل نیست.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ مهر ۹۹

اسحاق جهانگیری در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به گزارش‌های ارائه شده توسط رئیس این دانشگاه مبنی بر جایگاه نخست کشوری و هفدهم جهانی دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتباط با صنعت، اظهار داشت: جایگاه هفدهم دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با صنعت جایگاهی بسیار مهم است البته این دانشگاه از ظرفیت‌های بسیار بیشتری برای افزایش ارتباط با بخش صنعت برخوردار است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به شرایط خاص و خطیر پیش رو کشور، افزود: امروز از یک سو با بیماری کرونا و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه و فشارهای متعدد روبرو هستیم و دانشگاه‌ها می‌توانند نقش تعیین کننده ای در این شرایط ایفا کرده و در عبور از تنگناها و چالش‌های موجود به مردم و مسئولین کمک کنند.

وی با اشاره به جلسات متعدد دولت با تعدادی از دانشگاه‌های اصلی کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف طی سالهای اخیر، خاطر نشان کرد: در نتیجه ارتباط دولت با دانشگاه ها، خوشه‌هایی تشکیل شد و این خوشه‌ها بر موضوعات و مسائل اصلی کشور تمرکز کردند و پیشنهاداتی را نیز در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد کلان و افزایش سرمایه‌های اجتماعی به دولت ارائه دادند.

آقای جهانگیری گفت : در مواجهه با حادثه سیل نیز رئیس جمهور دستور داد، مطالعاتی با محوریت دانشگاه تهران انجام شود و اقداماتی نیز در خصوص سد گتوند با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها به انجام رسید.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه مطالعه و طراحی برنامه احیای دریاچه ارومیه نیز با محوریت دانشگاه صنعتی شریف دنبال شد، افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد و امروز دیگر دغدغه‌هایی که در خصوص این دریاچه در سال ۹۲ وجود داشت از بین رفته است.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که گفت‌وگوهای دانشگاه‌ها هم با دولت، هم با جامعه و هم با صنعت و اقتصاد استمرار داشته باشد و ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها در خدمت کشور قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تفویض برخی اختیارات به هیات امنای دانشگاه ها، تصریح کرد: خوشبختانه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف متشکل از شخصیت‌های علمی کشور است که این افراد می‌توانند پشتوانه ای مناسب برای پیشبرد امور مالی و اداری این دانشگاه باشند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به نیازها و دغدغه‌های اساتید دانشگاه ها، گفت: دولت برای سال جاری تغییرات نسبتاً خوبی در افزایش حقوق اساتید ایجاد کرد که نسبتاً اصلاح مناسبی بود اما متاسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم، اساتید همچنان با دغدغه‌های مالی روبرو هستند.

وی با اشاره به یکی از دغدغه‌های موجود مبنی بر افزایش مالیات برنامه‌های پژوهشی اساتید و دانشگاه ها، خاطر نشان کرد: این موضوع هنوز در کمیسیون دولت در دست بررسی است که از آنها خواسته ایم نسبت به افزایش مالیات تجدید نظر شود و قطعاً‌ میزان مالیات از آنچه تاکنون بوده بیشتر نخواهد شد تا برنامه‌های پژوهشی و علمی بدون دغدغه دنبال شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این جلسه گزارشی از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان زیرمجموعه دانشگاه صنعتی شریف ارائه کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان زیرمجموعه این دانشگاه فعالیت دارند.

آقای ستاری همچنین بر ضرورت توجه ویژه به دانشگاه‌های برتر تاکید کرد و افزود: باید دانشگاه‌های اصلی و برتر کشور در بودجه به‌صورت خاص دیده شوند و بیش از سایرین مورد توجه قرار گیرند.

آقای علی لاریجانی عضو تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به نیروی انسانی دانشگاه‌ها و اساتید تاکید کرد و خواستار ارائه برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی از سوی دستگاه‌های اجرایی به اساتید دانشگاه‌ها شد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز در این جسه گزارشی از وضعیت دانشگاه در بخش‌های مختلف ارائه کرد و گفت: در سالهای گذشته برخی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به خارج از کشور مهاجرت می‌کردند اما این روند در سالهای اخیر معکوس شده و فارغ التحصیلان دانشگاه در شرکت‌های دانش بنیان در داخل کشور مشغول فعالیت می‌شوند.

وی همچنین گزارشی از ارتقاء کیفیت جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ارائه کرد و افزود: دانشگاه صنعتی شریف در زمینه ارتباط با صنعت از رتبه نخست کشوری و رتبه هفدهم جهانی برخوردار است.

معاون اول رئیس جمهور پیش از حضور در این جلسه، دانشکده مهندسی مکانیک و ساختمان کلاس‌های آموزشی دانشگاه صنعتی شریف را افتتاح کرد.

پاسخ دادن