جهانگیری : مدعیان عملا حتی یک بشکه نفت هم نفروختند!

جهانگیری: نیازمند جراحی اقتصادی هستیم

معاون اول رئیس‌جمهوری ایران روز شنبه ۱۶ اسفند ماه در توضیح شرایط اقتصادی کشور گفت که «مدعیان دور زدن تحریم‌ها یک بشکه نفت هم نفروختند».

تهران- اقتصادبرتر- ۱۷ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، اسحاق جهانگیری با اشاره به یکی از جلسات مقامات ایران با  رهبر انقلاب، گفت که یکی از حاضران در این جلسه ادعا کرده بود کسی را می‌شناسد که می‌تواند روزانه ۲ میلیون بشکه نفت بفروشد، «اما همه فقط مدعی بودند و نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند».

وی در ادامه اظهار داشت: «با قاطعیت می‌گویم هیچ کشوری از دوستان شفیق و نزدیک ایران و دیگران به طور رسمی از ما نفت خریداری نکرده‌اند.»

بر اساس آمارهای رسمی، تنها چین در سال گذشته میلادی به صورت رسمی نفت از ایران خریده، اما آمارهای گمرکی چین هم نشان می‌دهد که میزان خرید روزانه آن از ایران کمتر از ۸۰ هزار بشکه نفت بوده است.

خبرگزاری رویترز قبلا گزارش داده بود بخشی از نفت ایران از راه‌های پنهانی و تغییر اسناد، به عنوان نفت اندونزی و مالزی راهی چین می‌شود. اندونزی ماه گذشته دو نفتکش  نفت ایران را در آب‌های این کشور به همدیگر منتقل می‌کردند، توقیف کرد.

اما گزارش‌ها از نحوه هزینه کرد ارزی در دولت تدبیر و امید خلاف این ادعا را ثابت می‌کند به شکلی که دولت در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به اذعان مراکز رسمی آماری کشور ۱۸ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور را تلف کرده است. علاوه بر ۱۸ میلیارد دلار فوق که به صورت ارز مداخله‌ای یا حراج ذخایر طلای بانک مرکزی در سال‌های ۱۳۹۶ و اوایل ۱۳۹۷ از دست کشور رفت، دولت روحانی در سال ۱۳۹۷ با معرفی ارز ۴۲۰۰ تومانی، مرحله جدیدی از تاراج منابع ارزی کشور را شروع کرد.

دیوان محاسبات در فروردین امسال گوشه‌ای از اتلاف منابع ارزی در دولت روحانی را افشا و اعلام کرد مجموع ارزی که در سال ۹۷ به صرافی‌ها و واردکنندگان کالاهای اساسی و غیراساسی داده شده، ۳۱ میلیارد دلار بوده است که از این رقم حدود ۴.۸ میلیارد دلار، مابه‌ازای واردات کالا نداشته است!

۱۷ دی‌ماه امسال هم سعید بیت عفری معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات با اشاره به تخصیص بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی طی سال‌های ۹۷، ۹۸ و نیمه اول ۹۹ اظهار کرده بود: متاسفانه از این میزان واردات کالا بالغ بر ۳ میلیارد دلار آن، تاکنون فاقد هرگونه واردات بوده، حدود ۵ میلیارد دلار تعهد ایفا نشده و حدود ۶.۳ میلیارد دلار ارز منقضی شده داریم که وارد نشده است.

با جمع این ارقام با ۱۸ میلیارد دلاری که دولت روحانی در سال‌های ۱۳۹۶ و اوایل ۱۳۹۷ به هدر داد، می‌توان گفت دولت روحانی تاکنون ۱۰ برابر بابک زنجانی منابع ارزی کشور را تلف کرده است.

پاسخ دادن