جهان علیه تصمیم ترامپ درباره جولان

اقتصاد برتر

اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و ترکیه خواسته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را «غیرقانونی» خواندند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازتایمز اسرائیل و اسپوتنیک، احمد ابولغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در اظهارات خود بلندی‌های جولان را «سرزمین اشغالی» نامید و نقطه نظر دونالد ترامپ را «بی‌ربط» و «غیرقانونی» نامید.

وی عنوان کرد: «کشورهای اتحادیه عرب کاملا از حق سوریه در رابطه با این سرزمین اشغال‌شده حمایت می‌کنند. موضع ما در این زمینه کاملا واضح و همسو با قطعنامه‌های بین‌المللی است.»

ساعاتی پیش از آن، دونالد ترامپ در توییتی نوشته بود: «پس از ۵۲ سال زمان آن رسیده است که ایالات متحده حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به طور کامل به رسمیت بشناسد.»

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ در پی جنگی با کشورهای عربی، بلندی‌های جولان را به تصرف خود درآورده، امری که در تعارض با خواست سازمان ملل است چنان که قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت بلندی‌های جولان را منطقه اشغالی می‌نامد و از اسرائیل می‌خواهد که آنجا را به سوریه بازگرداند.

احمد ابولغیط نیز در اظهارات روز پنج‌شنبه خود به این امر اشاره کرد و گفت طبق قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت، بلندی‌های جولان منطقه اشغال شده است و به سوریه تعلق دارد.

واکنش شدید ایران به تصمیم شخصی و خلق الساعه ترامپ در مورد جولان اشغالی

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: تصمیمات شخصی و خلق الساعه ترامپ منطقه حساس خاورمیانه را به سمت بحران‌های پی در پی جدیدی سوق خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به رفتارهای ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت و قوانین و اصول و حقوق بین المللی آقای ترامپ گفت: تصمیمات شخصی و خلق الساعه ایشان تنها پرده‌ای دیگر از سیاست‌های واقعی آمریکا را برداشته است؛ سیاست‌هایی که برای همه جهان خطرناک بوده و به ویژه این منطقه حساس را به سمت بحران‌های پی در پی سوق خواهد داد.

قاسمی در پایان نسبت به این رفتارهای قلدرمابانه آمریکا و رژیم صهیونیستی که می‌تواند منجر به دور جدیدی از درگیری‌ها در منطقه شود، هشدار داده و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دقت تمامی تحولات آتی را رصد کرده و در همکاری و رایزنی با دولت سوریه و دیگر کشورها، سیاست‌های متناسب را اتخاذ خواهد کرد.

اتحادیه اروپا: حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی‌شناسیم

سخنگوی رسمی اتحادیه اروپا گفت، این اتحادیه حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، مایا کوتسیانچیچ، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: رویکرد اتحادیه اروپا در قبال “الحاق بلندی‌های جولان” تغییر نکرده است و اتحادیه اروپا به موجب قوانین بین‌المللی حاکمیت اسرائیل بر اراضی اشغال شده در سال ۱۹۶۷ از جمله بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را بخشی از خاک اسرائیل نمی‌داند.

همچنین ترکیه نخستین قدرت منطقه بود که به توییت دونالد ترامپ واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در توییتی نوشت: «تمامیت ارضی کشورها مهم‌ترین اصل قوانین بین‌المللی است.»

وی اضافه کرد: «تلاش‌های ایالات متحده برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات اسرائیل علیه قوانین بین‌المللی صرفا به خشونت‌ و رنج بیشتر در منطقه می‌انجامد.»

آقای چاووش‌اوغلو در نهایت تاکید کرد که «ترکیه از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند».

اسرائیل گرچه سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را تصرف کرد اما در سال ۱۹۸۱ بود که در مصوبه‌ای این منطقه را به طور رسمی ضمیمه خاک خود ساخت، اما سازمان ملل آن را نپذیرفته است.

توییت دونالد ترامپ با استقبال فراوان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مواجه شده است. سوریه خود هنوز واکنشی به آن نشان نداده. اتحادیه اروپا و روسیه نیز تا این لحظه (بامداد شنبه) اعلام موضع نکرده‌اند.

پاسخ دادن