جولان سرمایه خارجی در بورس

عمده کالاهای کشاورزی به بورس می‌روند
اقتصاد برتر

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه کشور از حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در مرداد ۹۵به ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۳ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، شاپور محمدی با تشریح عملکرد ۳۰ ماهه بازارسرمایه گفت: شاخص کل بورس تهران در بازه زمانی پنجم مردادماه ۱۳۹۵ تا ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۷، حدود ۸۹ هزار و ۹۴۵ واحد معادل ۱۱۹ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در این مدت، شاخص کل فرابورس ایران با یک هزار و ۱۸۱ واحد افزایش به عدد یک هزار و ۹۷۸ واحد در ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۷ رسید که رشد ۱۴۸ درصدی را نشان می‌دهد.

به گفته محمدی، شاخص صنعت و شاخص ۵۰ شرکت فعال تر در این مدت به ترتیب ۱۳۶ و ۱۳۷ درصد بازدهی داشته اند.

وی با بیان اینکه شاخص هم وزن در این مدت ۱۰۹ درصد رشد داشته است، اضافه کرد: رشد همزمان شاخص کل و شاخص هم وزن نشان از آن دارد که بازار سرمایه به طور یکسان رشد کرده و رشد بازار سرمایه مختص به شرکت‌های خاصی نبوده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه یکی از دلایل رشد قیمت‌ها در بازار سرمایه، رشد نرخ برابری ارزها بود، افزود: البته در این مدت، رشد سکه و دلار در مقایسه با بازار سرمایه بیشتر بوده اما باید بدانیم که رشد قیمت‌ها در آن بازارها سوداگرانه بوده است.

وی با بیان اینکه بورس و فرابورس همپای هم رشد کرده اند، تصریح کرد: ارزش بازار سهام از چهار هزار و ۳۷۶ هزار میلیارد ریال در پنچم مردادماه ۹۵، به هشت هزار و ۵۶۰ هزار میلیارد ریال در ۲۵ دی سال ۹۷ رسیده که بیانگر ۹۶ درصد رشد است.

محمد اضافه کرد: ارزش بازار صکوک (اوراق بهادار اسلامی) نیز از ۲۱۲ هزار میلیارد ریال در پنجم مردادماه ۹۵، به ۹۲۸ هزار میلیارد ریال در ۲۵ دی سال ۹۷ رسیده است که حکایت از ۳۳۸ درصد رشد دارد. در مجموع ارزش کل بازار سرمایه (سهام و صکوک) در دوره زمانی مورد بررسی با ۱۰۷ درصد رشد همراه بوده است.

* یک چهارم بازار سرمایه در اختیار شرکت‌های شیمیایی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه هم اکنون محصولات شیمیایی ۲۵٫۴۷ درصد از کل ارزش بازار بورس و فرابورس را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: پس از گروه محصولات شیمیایی، به ترتیب گروه‌های فلزات اساسی با سهم ۱۶٫۲۴ درصد، استخراج کانه‌های فلزی با سهم ۸٫۹۷ درصد و گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای با سهم ۸٫۶ درصدی در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند.

وی ادامه داد: مجموع تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران از ۴۰۰ شرکت در پنجم مردادماه ۹۵، به ۴۲۹ شرکت در ۲۵ دی سال ۹۷ افزایش یافته که بیانگر رشد ۷٫۳ درصدی است. همچنین تعداد شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان و پذیرش نشده در فرابورس ایران از ۱۵۴ شرکت در پنجم مردادماه ۹۵ با رشد ۸٫۴ درصدی به ۱۶۷ شرکت در ۲۵ دی ماه ۹۷ رسیده است.

* رشد ۶۵ درصدی ارزش معاملات

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: ارزش معاملات در کل بازار اوراق بهادار در دوره ۳۰ ماهه یاد شده، ۶۵ درصد نسبت به دوره ۳۰ ماهه مشابه قبل رشد داشته است.

محمد اظهار داشت: در بورس‌های کالایی نیز ارزش معاملات در این مدت به سه هزار و ۴۵۴ هزار میلیارد ریال رسید که نشان دهنده ۱۶۷ درصد رشد است. ارزش معاملات همه بازارها در دوره ۳۰ ماهه یادشده، ۱۰۸ درصد افزایش داشته است.

* رشد ۹۷ درصدی تامین مایل از طریق انتشار و عرضه اولیه اوراق

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ارزش مجموع تامین مالی صورت گرفته از محل انتشار و عرضه اولیه اوراق بهادار در ۳۰ ماه اخیر، یک میلیون و ۷۷۵ هزار و ۵۹۸ میلیارد ریال است، گفت: این رقم در مقایسه با ابتدای دوره ۹۷ درصد رشد داشته است.

محمدی به عملکرد مثبت صندوق‌های سرمایه گذاری اشاره کرد و اظهار داشت: در دوره مورد بررسی، تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ۳۳ درصد رشد از ۱۶۰ به ۲۱۴ صندوق افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در این دوره، ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ۷۲ درصد رشد به یک هزار و ۴۷۶ هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین تعداد دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری در پایان دوره زمانی ۳۰ ماهه منتهی به پایان دی‌ماه ۹۷ با بیش از ۱۰۲ درصد رشد همراه بوده است.

*کاهش زمان رسیدگی به شکایات

محمدی گفت: کاهش هزینه‌های معاملاتی، کاهش زمان رسیدگی به شکایات از ۴۶ روز در سال ۹۴ به ۱۰ روز در سال جاری و بازنگری دستورالعمل‌ مرتبط با توقف و بازگشایی نماد در راستای کاهش تعداد و زمان توقف نماد‌ها از جمله اقدامات صورت گرفته در این مدت بوده است.

وی ادامه داد: راه اندازی و توسعه ابزارهای مشتقه و ابزارهای تامین مالی اسلامی، عضویت دائم در کمیسیون بین المللی اوراق بهادار (IOSCO)، عملیاتی کردن «حد اعتباری کارگزاران» در راستای کاهش ریسک در تسویه وجوه معاملات با اتاق پایاپای، پیگیری عرضه کالاهای جدید در بورس‌های کالایی، تدوین دستورالعمل و اعطای مجوز تاسیس شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری از دیگر اقداماتی بود که در ۳۰ ماه گذشته در بازار سرمایه اجرایی شد.

*بورس بالاتر از بازارهای موازی

محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز درخصوص وضعیت بورس گفت: در وضعیت فعلی اقتصاد، بازار سرمایه در مقایسه با بازارهای موازی بهترین است.

وی با بیان اینکه سوداگی و خرید وفروش با هدف کسب سود(آربیتراژ) در بازارها موجب می‌شود که تولید مورد توجه قرار نگیرد، ابراز داشت: امسال در کمیسیون تلفیق به موضوع عرضه نفت در بورس کالا توجه ویژه ای شده است و برای پیمانکارانی هم که از دولت طلب دارند، در کنار اسناد خزانه، حواله نفت خام و گاز پیش بینی شده که البته ساز و کار دقیق آن باید تعریف شود.

محمود بهمنی یکی دیگر از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز اظهار داشت: وقت آن رسیده است که اقتصاد کشور از بانک محوری به بازار محوری تغییر یابد.

به گفته بهمنی، با عرضه اوراق ارزی در بازار سرمایه کشور می‌توان نیازهای امروز ارزی کشور را پوشش داد.

*پیش نویس اصلاح قانون بازار سرمایه

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: خانه ملت، بازار سرمایه و دولت با تعاملی بیش از گذشته به دغدغه‌‌های متولیان بازار سرمایه پاسخ خواهند داد و در این راستا اگر پیش نویس متن اصلاح یا ایجاد قانون جدید در حوزه بازار سرمایه کشور از سوی مدیران ارشد این بازار پیشنهاد شود، کمیسیون اقتصادی مجلس نیز آمادگی دارد کار را در قالب طرح پیش ببرد.

وی همچنین از تعیین تکلیف سهام عدالت در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: در جلسه ای که به تازگی با حضور رئیس جمهور برگزار شد، مقرر شد در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی موضوع سهام عدالت به جمع بندی و نتیجه نهایی برسد.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: دولت تصمیم دارد سالانه چهار هزار میلیارد تومان از محل سهام عدالت سود توزیع کند که البته اگر این رقم در بازار سرمایه تجمیع شود، طرح‌های اقتصادی بزرگی را در کشور می‌توان عملیاتی کرد.

وی افزود: در سهام عدالت برآورد ما این است که حدود سه میلیون تومان ارزش هر برگه است و می‌توان به هر خانواده چهار نفره حدود ۱۲ میلیون تومان، دارایی منتقل کرد.

پاسخ دادن