حاشیه‌های اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات

در اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ دو نامزد اصلاح طلب هجمه سنگینی به سید ابراهیم رئیسی انجام دادند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

همتی و مهر علیزاده در این مناظره هر دو خود را رقیب سید ابراهیم رئیسی می‌دانستند و بارها تکرار کردند که سایر نامزدهای انتخابات پوششی برای رئیسی هستند که این موضوع به سایر نامزدهای انتخابات بر خورد.

در ابتدای این مناظره مهر علیزاده که تلاش می‌کرد از هر فرصتی برای حمله به سید ابراهیم رئیسی استفاده کند، وی را متهم کرد که شش کلاس سواد بیشتر ندارد لذا با سواد اندکی که دارد قادر به اداره امور کشور در کسوت رئیس جمهوری نیست. در واکنش به این هجمه‌ها سید ابراهیم رئیسی بسیار تلاش کرد که با خونسردی و در کمال متانت و ادب نسبت به اهانت‌هایی که به وی شده است پاسخ بدهد.

در این مناظره همتی و مهر علیزاده تلاش کردند با به زبان آذری سخن بگویند تا شاید بتوانند رای مردم آذری زبان را بنفع خود جمع کنند.

در این مناظره، اکثر نامزدها به جای اینکه جواب سئوالات مجری را بدهند، حرف‌های خودشان را می‌زدند و به اتهام زنی به نامزدهای مقابل می‌پرداختند که چند نوبت مجری به آنان تذکر داد.

در این مناظره متاسفانه صدا و سیما امکانات اولیه نمایش نمودار‌ها را نداشت که بتواند نمودارهای نامزدها را نشان بدهد.

دو نامزد اصلاح طلب در این مناظره تلاش کردند، مسئولیت کارهای دولت را قبول نکنند و از جمله همتی تاکید کرد که من نماینده دولت روحانی نیستم و من برکنار شده در دولت روحانی هستم. حتی یک بار تاکید کرد که روحانی دید اقتصادی نداشت و من با او اختلاف داشتم.

همتی در این مناظره گفت : من در این مناظره با ۵ نفر رقابت می‌کنم. نه با آقای رئیسی

سئوالاتی که مجری در این مناظره پرسید بسیار مبتدی بود و ارتباط مستقیمی با مشکلات مردم نداشت.

در این مناظره محسن رضایی روی اقوام، اهل سنت و بانوان مانور زیادی انجام داد و در بحث آخر خود از اینکه وضع کشور خراب است و مردم محروم هستند بغض کرد.

محسن رضایی و همتی از یک سو و زاکانی و همتی نامزدهایی بودند که بیشترین حمله و اتهام را علیه یکدیگر داشتند.

نظر سنجی ها نشان می دهد ، ابراهیم رئیسی بهترین عملکرد را از نظر رعایت متانت ، اخلاق و ادب و منطق پاسخگویی داشت .

بنظر می رسد این مناظره خیلی نتواند مشارکت مردم را افزایش دهد .

پاسخ دادن