حاشیه نشینی چطور قضاوت مردم را تغییر می‎دهد؟

حاشیه نشینی چطور قضاوت مردم را تغییر می‎دهد؟

معاون امور دهیاری سازمان شهرداری و دهیاری‎های کشور اعلام کرده است که آمار واقعی حاشیه نشین‎های کشور در حدود ۱۶ میلیون نفر است.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۱ تیر ۹۸

? داستان معروفی درباره درویش و یک کاسب وجود دارد. در این داستان درویش هیچ مال و اموالی در این دنیال ندارد. کاسب نیز برعکس درویش، مغازه و اموال زیادی دارد. درویش دفعات زیادی کاسب را به خاطر مال و اموالش تقبیح می‎کند. روزی خبری می‎رسد که برای افرادی اتفاقی در حال رخ دادن است. کاسب بدون آنکه مغازه‎هایش را مهر و موم کند به کمک این افراد حرکت می‎کند. اما درویش در همان لحظات به دنبال عصای خود می‎گردد و می‎گوید که اول باید عصایش را پیدا کند، سپس به افراد کمک خواهد کرد. فارغ از نتیجه‎های همیشگی که از داستان‌‎های این چنینی گرفته می‎شود، بگذارید این بار خلاف معمول، نتیجه متفاوتی بگیریم. بگذارید این بار حق را به درویش بدهیم. کمبود مال و اموال توسط درویش باعث شده است که او نسبت به اندک داشته‎هایش حساس شود و تمام قضاوت‎هایش را بر اساس همان اندک مال و اموالش لحاظ کند.

? معاون امور دهیاری سازمان شهرداری و دهیاری‎های کشور اعلام کرده است که آمار واقعی حاشیه نشین‎های کشور در حدود ۱۶ میلیون نفر است. این جمعیت معادل یک پنجم جمعیت کشور هستند. او همچنین با انتقاد از برنامه‎ریزی‎های صورت گرفته، می‌‎گوید که معمولا این برنامه‎ریزی‎ها بعد از تدوین وارد انباری می‎شوند و به مرحله اجرا نمی‎رسند.

? مطالعات پروفسور مولایهایتان در این کتاب نشان می‎دهد که ظرف ذهنی افراد فقیر نسبت به افراد ثروتمند کمتر است. کاهش این ظرف ذهنی به دلیل وجود مشکلات مالی است که اغلب وجود دارد. همین امر باعث می‎شود که این افراد در برابر اخذ تصمیم‎های صحیح ناتوان شوند.

? اگر اثر فریمینگ یا چارچوب بندی را با اطلاعات در دسترس در نظر داشته باشید، متوجه می‎شوید که اتفاقات بسیار ناخوشایندی در این مناطق رخ می‎دهد. به عنوان مثال زمانی که الگوی منطقه زندگی افراد بر ناامنی و منازعات خیابانی گره خورده باشد و از طرفی افراد شنیده باشند که اخیرا یکی از جوان‎های محل در یک درگیری مسلحانه جان خودش را از دست داده است، به نظر شما این ۲ مساله باعث نمی‎شود که تمایل این خانواده‎ها برای مسلح زندگی کردن افزایش پیدا کند؟

✍️ گزیده‌ای از تحلیل حامد زرندی، تحلیلگر اقتصاد رفتاری

پاسخ دادن