حال بورس امروز هم خوب نبود؛ روز منفی بانکی‌ها

بورس
اقتصاد برتر

شاخص کل بورس در روز جاری؛ دوشنبه سیزدهم آبان۱۳۹۸، با کاهش ۴,۲۸۴واحدی به مقدار ۳۰۴,۶۷۶ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۸,۶۹۷میلیارد ریال رسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پاسارگاد تحلیل، شاخص کل هم وزن همچنین ۷۸۸واحد منفی بود و به مقدار ۸۵,۳۱۶ رسید. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «وبملت»، «شتران» و «تاپیکو» داشتند.
همچنین نرخ دلار آمریکا در صرافی ملی ۱۱هزار و ۳۰۰تومان معامله شد. در بازار جهانی نیز هر اونس طلا با کاهش کمتر از یک درصد به یک هزار و ۵۱۱دلار و نفت خام نیز با یک درصد افزایش ۶۲٫۲دلار قیمت خوردند.
در اخبار مهم امروز داشتیم: که بورس های تهران و شانگهای برای توسعه همکاری های دوجانبه سند همکاری امضا کردند که این امر در چارچوب گسترش روابط فرامرزی به اجرا در آمد. همچنین مدیرعامل سرمایه‌گذاری صدر تامین ضمن اشاره به برنامه های آتی این هلدینگ از عرضه اولیه دو شرکت زیرمجموعه سرام‌آرا و زغال‌سنگ طبس در بورس و فرابورس خبر داد.

گروه بانکی:
در اخبار این گروه داشتیم که بانک مرکزی در واکنش به انتشار خبر افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی با دارایی‌ های ثابت اعلام کرد: واحد نظارتی این موضوع را در دست بررسی دارد که به احتمال زیاد تایید نخواهد شد. درپی انتشار نامه ایی روز گذشته مبنی بر مخالفت بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانک ها از محلی به غیر از دارایی های ثابت که بازنشر آن در فضای مجازی ، موجب نگرانی سهامداران شد ، بانک مرکزی اعلام کرد: نامه‌ با محتوای مجاز بودن افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی فقط با دارایی‌های ثابت به هیچ‌یک از بانک‌ها ارسال نشده و مورد تایید نیست. واحد نظارت بانکی بانک مرکزی در حال بررسی موضوع افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی با دارایی‌های ثابت است که به احتمال بسیار زیاد رد می شود. معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس نیز درباره نامه دیروز مبنی بر مخالفت بانک مرکزی با افزایش سرمایه یک بانک از محلی به غیر از دارایی های ثابت و توضیحات نهاد ناظر بازار پول به بورس پرس گفت: در این رابطه دو نکته قابل طرح و بیان است . اول اینکه هنوز بخشنامه و یا رویه‌ای از سوی بانک مرکزی ابلاغ نشده که شامل همه بانک ها باشد و نکته دوم این است که سازمان بورس درحال مذاکره و رایزنی با مسئولان بانک مرکزی در مورد چند و چون افزایش سرمایه بانک ها بوده و استدلال ها و نکاتی را مطرح کرده تا در تصمیم گیری های بانک مرکزی برای نظام بانکی لحاظ شود. در این گروه «وپاسار» با ۴٫۶درصد کاهش در قیمت پایانی ۲,۰۰۷ریال پایان یافت. «وبملت» نیز امروز با ۴٫۲درصد کاهش به قیمت پایانی ۵,۲۹۸ریال رسید. «وتجارت» در قیمت پایانی ۴۵۱ریال ۳٫۶درصد کاهشی بود. «وبصادر» نیز با ۴درصد کاهش در قیمت ۵۲۱ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۶۳واحد کاهش به ۱,۵۰۱واحد رسید.
گروه پتروشیمی:
شاخص این گروه امروز با ۱۷۲واحد کاهش به مقدار ۱۸,۸۴۳ رسید. سهم «خراسان» امروز با کاهش ۱٫۲درصدی معامله شد و به قیمت ۱۸,۸۱۸ریال کاهش یافت. «شاراک» نیز با کاهش یک درصدی معامله شد و به قیمت ۷,۸۹۹ریال رسید. «جم پیلن» نیز با کمتر از یک درصد کاهش به قیمت ۲۷,۰۹۸ریال رسید. «وپترو» امروز کاهش ۱٫۹درصدی را تجربه کرد و با قیمت ۶,۶۳۹ریال به پایان رسید. «شغدیر» امروز ۳٫۲درصد منفی شد و با قیمت ۷,۰۹۲ریال به پایان رسید.
گروه فلزات اساسی:
در این گروه شاخص با کاهش ۱,۱۹۴واحدی به مقدار ۱۹۲,۳۲۱ رسید. «ذوب» امروز ۳٫۹درصد کاهش داشت و با قیمت ۱,۸۶۵ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۴,۵۲۱ریال کمتر از یک درصد کاهشی بود. «فملی» نیز با کمتر از یک درصد کاهش به قیمت ۵,۳۰۶ رسید. «فاسمین» با ۲درصد کاهش در قیمت ۱۲,۹۵۷ریال پایان یافت.

نقش لیدری بازار به خودرویی ها رسید
گروه خودرو:
شاخص گروه خودرو با افزایش ۱۳۹واحدی به مقدار ۴۳,۳۹۲ رسید. سهم «خودرو» امروز در محدوده صفر درصد مثبت شد و به قیمت ۷,۵۹۱ریال رسید. «خساپا» در قیمت ۲,۰۵۶ریال یک درصد مثبت شد. «ختور» با ۴٫۵درصد افزایش با قیمت ۹,۲۱۰ریال به پایان رسید. همچنین «خموتور» با ۳٫۵درصد افزایش به قیمت ۶,۲۳۶ریال رسید.
گروه فرآورده نفتی:
شاخص این گروه با ۲۹,۸۹۰واحد کاهش به ۱,۲۶۵,۱۹۶واحد رسید. در این گروه شرکت «شبریز» با ۲٫۵ درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۳۱,۵۸۳ریال کاهش یافت. همچنین سهم «شبندر» با ۲٫۲درصد کاهش با قیمت ۱۷,۷۳۲ریال پایان یافت. شرکت «شپنا» نیز ۱٫۴درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۵,۴۶۵ریال کاهش یافت.

پاسخ دادن