حال وخیم صنعت حمل و نقل هوایی وسیعترین کشور جهان

وزیر ترابری کانادا: اگر شرکت‌های هواپیمایی را مجبور به بازپرداخت نقدی بلیت‌های لغو شده کنیم، ورشکسته می‌شوند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۲ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، به نقل از CBC  نیوز، شیوع جهانی ویروس کرونا نه تنها جان میلیون‌ها نفر را گرفته که قاتل نان میلیون‌ها نفر دیگر هم شده است. شیوع این ویروس که ضربه‌های تاریخی به اقتصاد جهانی زده است می‌تواند عامل افزایش بزرگ‌ترین شکاف‌ اجتماعی و نابرابری اقتصادی قرن شود.

همه گیری کووید-۱۹مهم‌ترین بحران اقتصادی بعد از رکود تاریخی بین دو جنگ جهانی را به بار آورده است. صندوق بین‌المللی پول در ابتدای سال جاری میلادی، متوسط رشد اقتصادی جهان را ۳ درصد برآورد کرده بود؛ اما حالا می‌گوید اقتصاد جهان نه تنها رشد نخواهد کرد که کوچک‌تر از قبل هم خواهد شد.

یکی از صنایعی که بیشترین ضربه را از همه گیری کروناویروس  متحمل شده است صنعت هواپیمایی است که به دلیل لغو سفرها و مسدود شدن مرزهای بین المللی به منظور مقابله با شیوع بیماری کووید۱۹ می باشد.

مسافران معتقدند که آنان هستند که وامهای بی بهره را تقدیم صنعت هواپیمایی می کنند.

مارک گارنیو ، وزیر حمل و نقل کانادا می گوید: این مسئولیت بعهده اوست که مطمئن شود خطوط هوایی کانادا از عواقب اقتصادی همه گیری ویروس کرونا جان سالم به در ببرند.

وزیر حمل و نقل کانادا اظهار داشت که اگر قرار باشد شرکتهای هواپیمایی کانادا مجبور باشند میلیونها دلار بابت لغو پروازها به دلیل بیماری همه گیر کووید۱۹   به مسافران پرداخت کنند، ورشکست خواهند شد.

گارنیو گفت: “من بارها گفته ام  به  کسانی که ترجیح می دهند در این شرایط دشواراین نوع بازپرداخت را داشته باشند، حتما وام داده می شود، چرا که این وضعیت اصلا ایده آل نیست.”

“در عین حال ، اگر شرکت های هواپیمایی مجبور باشند بلافاصله کلیه بلیط های لغو شده را بازپرداخت کنند ، این امر تأثیر مخربی بر بخش هوایی خواهد داشت چرا که از زمان شروع بیماری همه گیر COVID 19  اوضاع بسیار پیچیده تر هم شده است. “

وزیر راه و ترابری کانادا اذعان داشت:  امروز مسئولیت حفظ بقای شرکتهای هواپیمایی کانادا در برابر عواقب بیماری همه گیر کووید ۱۹ برعهده اوست.

وی افزود: “این امر برای کشور بسیار ضروری است، چرا که کانادا دومین کشور بزرگ جهان با مسافت طولانی و مناطق دور افتاده است ، لذا برای طی این مسافت طولانی نیاز مبرمی به صنعت هواپیمایی داریم.”

اما شهروندان کانادایی که بخاطر بیماری همه گیر کرونا تحت فشار مشکلات مالی هستند ، معتقدند این حق آنهاست که پول خود را که پیش از این برای پروازهایی هزینه کرده اند که هرگز موفق به انجام آن نشده اند از شرکت های هواپیمایی باز پس گیرند.

بقای هواپیمایی در برابر حقوق مصرف کنندگان

صنعت هواپیمایی کانادا بیش از دیگر صنایع این کشور در معرض خطر ناشی از همه گیری بیماری کرونا  قرار گرفته است و بخش اعظم ناوگان هواپیمایی این کشور در فرودگاه های سراسر آن بیکار است. خطوط هوایی ۹۰ درصد از درآمد عادی خود را از دست می دهند و برخی عملیات خود را کاملاً متوقف کرده اند.

در همین زمان ، فشار بر دولت فدرال در حال افزایش است و شرکت های هواپیمایی را مجبور به بازپرداخت پول بلیت مسافرانی می کند که از نظر مالی در تنگنا هستند. در هفته های اخیر دو طومار با بیش از ۳۰،۰۰۰ امضا به پارلمان ارسال شده است و از دولت خواسته شده است تا خطوط هوایی را که با استفاده از مالیات پرداختی شهروندان تأمین می شود، ملزم به بازپرداخت هزینه بلیت های مسافران کانادایی نماید که در حال حاضر در شرایط مالی بدی بسر می برند.

در بیشتر موارد ، شرکت های هواپیمایی کانادایی کوپن های مسافرتی را به مسافرین ارائه می کنند تا بتوانند از این کوپن های مسافرتی برای مدت دو سال بعنوان جایگزین پول بلیت خریداری شده خود استفاده نمایند.  ایر کانادا هفته گذشته نیز اعلام کرد که این امکان را برای مردم  فراهم کرده است تا شهروندان بتوانند بلیط های خود را به دیگران منتقل کنند و دارندگان بلیط اجازه فروش آنها را داشته باشند. آژانس حمل و نقل کانادا گفته است که ارائه شرایط کوپن مسافرتی در شرایط فعلی می تواند اقدامی معقول باشد.

گارنیو گفته است، بازپرداخت پول مشتریان خطوط هوایی ، میلیاردها دلار برای شرکت های هواپیمایی هزینه دربر دارد.

در ۱۶ مارس ، هواپیمایی کانادا اعلام کرد: میزان نقدینگی آن ۶٫۳ میلیارد دلارمی باشد که ترازنامه قابل اطمینانی را نشان می دهد اما پس از آن زمان ، ایر کانادا گفته است که روزانه ۲۲ میلیون دلار از هزینه های عملیاتی اش را از دست می دهد لذا قصد دارد ۵۰ تا ۶۰ درصد از نیروی کار خود را کاهش دهد. این شرکت اعلام کرد به دلیل همه گیری بیماری کووید۱۹ با  کاهش چشمگیر تقاضا  روبرو شده است و این  شرکت هواپیمایی مجبور است ظرفیت پرواز خود را تا ۹۵ درصد کاهش دهد.

*دولت در حال مذاکره با شرکتهای هواپیمایی و مصرف کنندگان است

نخست وزیر این کشور جاستین ترودو پیامی را که در گذشته  مبنی بر تلاش دولت برای ایجاد تعادل مناسب بین سرپانگهداشتن خطوط هوایی  و نیز حفظ حقوق شهروندان اعلام کرده بود مجددا تکرار کرد .

ترودو گفت: “من نگرانی های کانادایی ها درباره بلیط هواپیماها را درک می کنم و به وضوح شنیده ام ” “ما به فعالیت های خود برای حفظ صنعت هوایی کشور و امور مربوط به کانادایی ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که از این طریق راهی منصفانه پیدا می کنیم.

“اما من می دانم که کانادایی ها همزمان می خواهند اطمینان حاصل کنند که ما بعد از این بیماری همه گیر بسیار دشوار ، به  حفظ صنعت هواپیمایی خود خواهیم پرداخت.”

دولت در حال مذاکره با شرکتهای هواپیمایی است و به دنبال این است که ببیند سایر کشورها برای  بازپرداخت هزینه بلیط مسافرانی که سفرشان لغو شده است چه اقداماتی انجام داده اند. انتظار می رود طی هفته های آینده بروزرسانی هایی در خصوص این پرونده انجام پذیرد.

نخست وزیر جاستین ترودو گفت دولت برای مذاکره با خطوط هوایی و مصرف کنندگان در تلاش است تا یک روش منصفانه در مورد بازپرداخت پروازهای لغو شده بیابد.

 

پاسخ دادن