حداقل تعرفه ذوب و پالایش ۲۰درصد افزایش پیدا کرد

حداقل تعرفه ذوب و پالایش 20درصد افزایش پیدا کرد

بزرگ‌ترین واحدهای ذوب مس در چین به توافق رسیدند که حداقل تعرفه‌های ذوب و پالایش فصل پایانی سال ۲۰۱۹ را به میزان ۲۰ درصد افزایش دهند.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ آذر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از متال بولتن،‌ بر این اساس، تعرفه‌های ذوب و پالایش #مس برای سه‌ماهه آخر سال برابر با ۶۶ دلار بر تن کنسانتره و ۶،۶ سنت بر پوند مس تعیین شد درحالی‌که میزان این تعرفه‌ها در سه‌ماهه سوم سال، برابر با ۵۵ دلار بر تن کنسانتره و ۵،۵ سنت بر پوند مس بود. گفتنی است، این تعرفه‌ها طی ۶ هفته اخیر به‌صورت متوالی افزایش یافته است.

شاخص تعرفه ذوب کنسانتره مس Fastmarkets با شرط تحویل CIF کنسانتره در منطقه آسیا اقیانوسیه در نیمه دوم اکتبر برابر با ۵۶،۷۰ دلار بر تن بود که از رقم این تعرفه در نیمه نخست ماه (۴۹،۲۰ دلار بر تن) بازیابی شده است. میزان تعرفه خوب این منطقه در نیمه نخست ماه اکتبر، حداقل سطح تعرفه ذوب از ماه ژوئن ۲۰۱۳ بوده است.

به گفته فعالان بازار، رشد عرضه کنسانتره در بازار نقدی طی شش هفته گذشته دلیل اصلی بازیابی تعرفه نقدی ذوب و افزایش کف قیمتی این تعرفه‌ها برای سه‌ماهه پایانی سال بوده است. علاوه بر این، بیشتر واحدهای بزرگ ذوب موجودی کافی جهت ادامه فعالیت تولیدی خود تا پایان سال دارند و نیازی به خرید مواد در سه‌ماهه پایانی سال نخواهند داشت. در همین حین، برخی معدن‌کاران و بازرگانان در پی نقد کردن موجودی انبارهای خود هستند تا برای ماه‌های پایانی سال مالی ۲۰۱۹ نقدینگی بیشتری داشته باشند.

از سوی دیگر، جو روانی بازار در پی انتشار اخبار افزایش سهمیه صادراتی کنسانتره مس گراسبرگ، دومین معدن بزرگ مس جهان، دچار آسیب است؛ در نتیجه، بعضی از فعالان بازار شروع به کاهش دامپ کردن بازار کنسانتره مس با پیشنهاد قیمت‌های پایین‌تر کرده‌اند. در هفته گذشته، قیمت معاملاتی کنسانتره مس تمیز در بازه ۶۰ تا ۶۳ دلار بر تن بود، اما کنسانتره مس با محتوی طلای زیاد از معدن گراسبرگ در اندونزی به ۹۰ دلار بر تن هم رسید، چراکه واحدهای ذوب چینی از خرید این محموله کنسانتره با طلای زیاد سر باز زدند. گفتنی است که افزایش کف قیمتی تعرفه‌های ذوب و پالایش مس در سه‌ماهه پایانی سال نشان‌دهنده موقعیت واحدهای ذوب در مذاکرات هزینه ذوب و پالایش سالانه است.

پاسخ دادن