حسین صمصامی: قیمت واقعی ارز ۵ هزار تومان است

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد: الان بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین می کند به این صورت که قیمت را با صرافی ها هماهنگ می کند و قیمت ارز نیمایی هم با فاصله ای از قیمت صرافی ها تعیین می شود.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۰ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، حسین صمصامی گفت: بانک مرکزی باید برای تقویت پول ملی و کاهش قیمت ارز، عملکرد صرافی ها را محدود کند و ارز آزاد را غیرقانونی اعلام کند تا قیمت ارز به قیمت واقعی ۴۸۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان برسد. تقویت پول ملی امکان پذیر است اما به شرطی که اراده ای برای این کار باشد. اما الان متاسفانه اراده ای نیست و این کار انجام نخواهد شد.

ماهیت عرضه و تقاضا نشان می‌دهد بازار آزاد ارز غیرقانونی است

صمصامی پیش از این نیز گفته بود:  غیر از مقدار کمی که دولت می‌تواند مهار کند، بقیه فعالیت­های این بازار غیرقانونی است؛ لااقل نیازهای واقعی جامعه نیست. نه ارز خانگی و نه مسافری و نه خروج سرمایه و نه قاچاق و نه دخالت خارجی را نباید اجازه دهیم اتفاق بیفتد. بنابراین این بازاری که الآن به‌عنوان «بازار آزاد» درست کردیم و می‌گوییم نرخ ارز در آن تعیین می‌شود این بازار آزاد، غیرقانونی است؛ غیر از اینکه اساس فعالیت­ها غیرقانونی است، بند شماره ۲ اطلاعیه شماره یک بانک مرکزی که ۲۱ فروردین ۹۷ صادر شد، هم به‌صراحت این را بیان کرده که «هرگونه معامله خارج از صرافی­های مجاز و بانک­ها غیرقانونی است.»

بنابراین اگر این بازار غیرقانونی و غیررسمی است، لذا این نرخی که اینجا تعیین می‌شود، نمی‌تواند نرخ مناسب و نرخ رسمی باشد. این چه نرخ و چه کشف قیمتی است که سعودی در بازار ما دخالت کرده و نرخ تعیین کرده است؟ و ما هم برای این که نرخ را کاهش دهیم ارز وارد بازار می‌کنیم! مانند این است که او خریداری کند و ما منابع استراتژیک را وارد بازار کنیم تا نرخ را بشکنیم!

پاسخ دادن