حفظ جمعیت روستایی در گرو تامین آب و اقتصاد پویاست

اقتصاد برتر

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حفظ جمعیت روستاها در گرو تامین آب کشاورزی و اقتصاد پویاست؛ امروز کمبود این دو عامل موجب سبب تخلیه روستاها می شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  ایرنا، علی نیکزاد عصر سه شنبه  در پنجمین گرامیداشت ملی جنگلبانان و جان نثاران منابع طبیعی که در محل این سازمان برگزار شد، افزود : تخلیه روستاها به معنای ایجاد ۱۳ تا ۱۵ میلیون نفر حاشیه نشینی در کشور است. اگر روستاها توجیه اقتصادی نداشته باشند مردم در آنها نخواهند ماند که البته نشانه آن هم جمعیت ۷۵ درصدی روستایی در اوایل انقلاب و کاهش آن در زمان حال است.

نیکزاد با بیان اینکه روستائیان اکنون نیازمند امکاناتی همچون آب، وسایل ارتباطاتی، تسهیلات مسکن و راه هستند اظهارداشت: در صورت اختیار به طور حتم بودجه قابل توجهی را برای طرح آبخیزداری و آبخوان داری باید اختصاص داد زیرا از این طریق می توان آب مورد نیاز بخش کشاورزی را تامین کرد. وی درخصوص وضعیت شغلی جنگلبانان گفت: امروز نیروی شرکتی به معنای برده داری نوین است یعنی افراد با قرارداد سفید بدون امنیت شغلی فعالیت می کنند، درحالی که دولت باید همه را مثل هم ببیند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی می تواند فارغ التحصیلان منابع طبیعی را به کار گیرد افزود: این وزارتخانه ۱۳۵ میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی را در اختیار دارد که می تواند برای احیای این اراضی با تعهد گرفتن از فارغ التحصیلان رشته کشاورزی آن را در اختیار این افراد قرار دهد. وی اجرای طرح کاداستر را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: از دولت های گذشته تاکنون قرار است طرح کاداستر اراضی کشاورزی به اتمام برسد اما همچنان این مهم رخ نداده است.

 در این مراسم که با حضور وزیر جهاد کشاورزی و علی نیکزاد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، شبکه رادیویی منابع طبیعی و آبخیزداری در چهار استان کشور افتتاح و همچنین از کارت ویژه ضابطان قضایی برای جنگلبانان رونمایی شد.

پاسخ دادن