حقیقی‌های بورس بر مدار فروش

بازار سهام در چند روز گذشته با بر مدار شانس نبود و نتوانست موقعیت خود را در بین بازارهای پایه به اثبات برساند و مکرر شاهد افت شاخص بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ دی ۹۹

سهامداران حقیقی که هر روز شاهد افت سرمایه خود در بورس بودند، از ترس زیان بیشتر صف‌های طویلی را برای فروش سرمایه خود تشکیل دادند اما کمتر کسی اقدام به خرید سهام آنان کرد. حقوقی‌ها هم که دستور خرید و ایجاد تعادل در بازار را داشتند جرات نکردند اقدام به خرید سهام حقیقی‌ها کنند. هراس سهامداران حقیقی از وضعیت آینده بازار و بی‌اعتمادی نسبت به سیاست‌گذار مانع از تقویت تقاضا در بازار سهام شده است. در اوج اعتراضات مردم به وضعیت بازار سهام اما هنوز خریداران حقیقی وجود دارند که تمایل به خرید سهام هستند اما با احتیاط کامل به بازار ورود می‌کنند و در انتظار تصمیمات مسئولان بورس برای تقویت این بازار پس از اعتراضات مردمی هستند.

  • حقیقی‌ها بر مدار فروش

روز دوشنبه سهامداران خرد فروشنده بودند. از ابتدای دی‌ماه تاکنون یعنی در ۱۶ روز کاری گذشته تنها ۳ روز شاهد ثبت خالص خرید مثبت از سوی این دسته از معامله‌گران بودیم و در سایر روزها خروج حقیقی‌ها از گردونه معاملات سهام رقم خورد. در این مدت سهامی به ارزش حدود ۸ هزار میلیارد تومان از سبد سهام معامله‌گران خرد بازار به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شده است. در این بازه زمانی اما بیشترین خروج پول حقیقی از صنایعی رقم خورده که عموما از بنیاد مناسبی برخوردارند و درحال‌حاضر در محدوده جذابی قرار گرفته‌اند اما سیاست‌های یک بام و دو هوای دولتی سبب شده تا شاهد کاهش اقبال به این گروه‌ها باشیم.

پاسخ دادن