حق بیمه چند درصد حقوق است؟

اقتصاد برتر

اگر در شمار کارمندان حقوق بگیر باشید، حتما تا به حال در فیش حقوقی خود کسری از مبلغ را دیده‌اید که به نام حق بیمه درج شده است. مبلغی که درصدی از حقوق پایه شما را دربرمی‌گیرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ دی ۹۹

حق بیمه چند درصد حقوق است؟

اگر در شمار کارمندان حقوق بگیر باشید، حتما تا به حال در فیش حقوقی خود کسری از مبلغ را دیده‌اید که به نام حق بیمه درج شده است. مبلغی که درصدی از حقوق پایه شما را دربرمی‌گیرد. اما شاید تا به حال درباره اینکه دقیقا این کسری مبلغ به چه دلیل اتفاق می‌افتد و عدد دقیق آن چقدر است اطلاعات نداشته باشید. در این مطلب به شما می‌گوییم که حق بیمه چیست و چند درصد حقوق را تشکیل می‌دهد. با آگاهی از این موضوع می‌توانید در انتهای ماه محاسبات دقیق‌تری از مبلغ دریافتی و کسری خود داشته باشید یا در صورت بروز ایراد از آن باخبر شوید.

حق بیمه چیست؟

اغلب شرکت‌های معتبر موظف هستند که کارمندان اداری و کارگران حقوق بگیر خود را بیمه کنند. این فرایند هم وظیفه سازمان به حساب می‌آید و هم از لحاظ قانونی در شمار شروط اعتباری یک شرکت برای ادامه فعالیت است. تا جاییکه اگر شرکت بیمه باخبر شود که سازمانی نیروهای خود را بیمه نکرده، می‌تواند با توجه به وسعت سازمان، جریمه‌های مالی سنگینی را در نظر بگیرد.

حق بیمه در حقیقت همان مبلغی است که به بیمه پرداخت می‌شود تا هر فرد تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. حق بیمه به تناسب مبلغ پایه حقوق، حقوق دریافتی و سمت شغلی تفاوت‌هایی دارد. بررسی و تخمین میزان حق بیمه به عهده حسابرسی بیمه است. حسابرسی بیمه با تحلیل درآمد و جایگاه شغلی، هزینه‌ای متناسب با حقوق را برای حق بیمه در نظر می‌گیرد.

حق بیمه چگونه محاسبه می‌شود؟

پرداخت حق بیمه همه کارمندان، خود یکی از هزینه‌های سنگینی است که هر سازمان در لیست هزینه‌ها و پرداخت‌های خود دارد. هرچه سازمان بزرگ‌تر و نیروهای کار آن بیشتر باشند، مجموع کل مبالغ هزینه بیمه بالاتر می‌رود. بنابراین بخشی از پرداخت هزینه به عهده کارمندان است که با نام حق بیمه از مبلغ حقوق دریافتی آن‌ها کسر می‌شود.

در سال ۹۹ حداقل حقوق دریافتی توسط افراد به همراه دستمزد، ۲ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان است که از این مقدار، ۳۰ درصد آن، یعنی حدود ۶۹۰ هزارتومان باید به عنوان حق بیمه رد شود.

پرداخت بخشی از این مبلغ بر اساس قانون و البته مطابق با قرارداد به عهده کارفرما است. درحقیقت کارفرم باید مبلغی حدود ۵۲۸ هزار تومان را بپردازد. بنابراین سهم شما از پرداخت حق بیمه، رقمی معادل ۱۶۰ هزار تومان خواهد بود. اگر کارفرما هستید، بهتر است حق بیمه‌های پرداخت شده را در یک نرم افزار حسابداری شرکتی ثبت کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

اقتصاد برتر

حق بیمه شامل چه مواردی می‌شود؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که بابت کدام حقوقی که از طرف شرکت یا کارگاه دریافت می‌کنیم، باید بیمه بپردازیم؟ شما تقریباً بابت هر حقوقی که از کارفرمای خود دریافت می‌کنید، باید حق بیمه را پرداخت کنید.

به صورت کلی حق بیمه شامل مواردی مانند دستمزد، مزایای مستمر شغلی، اضافه‌کاری، حق‌الزحمه، نوبت کاری، حق حضور در جلسه، مزد مربوط به ایام تعطیلی، کمک هزینه‌های خانه و پاداش مستمر می‌شود. هرچه حق بیمه پرداختی شما به این موارد بیشتر باشد، می‌توانید مزایای بیشتری را از بیمه دریافت کنید.

حق بیمه نیز مانند دیگر مباحث مالی مانند مالیات شرکت‌ها، در لیست هزینه‌ها و مناسبات مالی است که به طور قانونی و کاملا جزئی در دفاتر حسابداری سازمان‌ها ثبت و هرچند وقت یک بار بررسی می‌شود.

برای چه مواردی نیازی به پرداخت حق بیمه نیست؟

بررسی حساب‌های مالی سازمانی و فردی در هرماه می‌تواند یک چشم‌انداز دقیق مالی را به شما بدهد. برای اینکه برنامه دقیق‌تری داشته باشید، لازم است بدانید که حق بیمه شامل چه مواردی نمی‌شود.

در حقیقت همه مزایایی که به صورت مازاد در اختیار کارمندان قرار می‌گیرند از حق بیمه معاف هستند.

عیدی، هزینه‌های مربوط به سفر و فوق‌العاده ماموریت، بازخرید روزهای مرخصی، هزینه مربوط به عائله‌مندی، پاداش مربوط به نهضت سوادآموزی، مابه التفاوت مربوط به کمک هزینه خواروبار و مسکن در هنگام بیماری، مزایای آخر کار و خسارت اخراج و پاداش مربوط به افزایش تولیدات از جمله مواردی هستند که شامل حق بیمه نمی‌شوند. بنابراین در صورت مشاهده کسر مبلغ از این موارد، می‌توانید علت را از کارفرما جویا شوید.

اهداف پرداخت حق بیمه؛ مزیت‌هایی که از آن‌ها بی خبر هستید

اگرچه با کسر مبلغ حق بیمه درصدی از حقوق دریافتی شما کاهش می‌یابد، اما می‌توانید با این مبلغ، سرمایه‌ای متفاوت برای حال و آینده خود ایجاد کنید. با پرداخت حق بیمه مزیت‌هایی مانند دریافت بیمه بیکاری در صورت لزوم، دریافت بیمه‌های درمانی، حوادث و بیماری‌ها، دریافت کمک هزینه بارداری، کمک‌ هزینه ازدواج و دریافت مستمری از کار افتادگی و بازنشستگی در انتظار شما خواهد بود.

بنابراین به دلیل کم شدن مبلغ از حقوق، از پرداخت بیمه صرف نظر نکنید. چرا که با وجود آن امنیت شغلی و مالی بیشتری خواهید داشت.

اقتصاد برتر

برآورد هزینه‌های بیمه و برنامه‌ریزی مالی؛ از بهترین ابزارهای حسابداری کمک بگیرید

با وجود آنکه درصد حق بیمه به طور قانونی مشخص است، اما کسر آن از دستمزد هر فرد و برآوردهای کلی آن برای سازمان نیز فرایندی پر از جزئیات و پیچیده خواهد بود. برای اینکه این مسیر را با اطمینان خاطر بیشتر در سازمان طی کنید، بهتر است از نرم افزارهای حسابداری که یک منبع کامل اطلاعاتی و مرجع مالی سازمان شما هستند، استفاده کنید.

سپیدار سیستم یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه ارائه نرم افزارهای مالی است. با کمک این نرم افزار می‌توانید یک سند کامل از همه فعالیت‌های مالی داشته باشید. علاوه‌بر این بهترین اخبار و آموزش‌های حسابداری و مالی را می‌توانید از این سایت پیگیری کنید. برای خرید نرم افزار سپیدارسیستم یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۸۱۰۲۲۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

پاسخ دادن