حمایت دولت از بازار بورس لفظی است

شاخص بورس در روزی که دوباره کانال یک میلیون واحدی را فتح کرد، در پایان داد و ستدهای امروز با رشدی بیش از ۶۹۰۰ واحدی به یک میلیون و ۲ هزار و ۱۲۴ واحد رسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر،  در حالیکه کمتر کسی انتظار داشت بازار با این شدت و حدت برگردد و مسیر آن مجددأ صعودی شود، ولی چند عامل و فاکتور مهم دست به دست هم دادند تا بار دیگر شاهد بازگشتن به مدار صعود در بازار باشیم و قیمتها با شیب تندی در حال افزایش باشند. یکی از این فاکتورها: خلق شبه پول و پول در آستانه شب عید توسط دولت و بانکها برای پوشش کسری بودجه و پرداختهای دولتی بود. بنظر می رسد روسای بانک مرکزی دچار این توهم و خیالات هستند که با تکثیر شدید و چاپ پول بدون پشتوانه، بازارها و قیمتها آرام گرفته و تغییر خاصی پیدا می کنند! در حالیکه عکس چنین چیزی در اقتصاد حاکم است و اثرات خلق شبه پول ها، یکی دو ماه بعد در بازارها هویدا میشود……

بازار سرمایه روزهای متفاوتی را می‌گذراند. بهاری که همراه با یک تب بالای ۴۰ درجه در بسیاری از نمادهای معاملاتی، اعداد و ارقام باورنکردنی در شاخص را به ثبت می‌رساند. این همان بازاری است که بسیاری آن را جدی نمی‌گرفتند و تنها یک محفل نمایشی برای این می‌دانستند که ایران را به باشگاه بورس‌داران وارد کرده است. نه نقشی در تأمین مالی داشت و نه حمایتی از سوی حاکمیت برایش متصور بود. اما اکنون چند ماهی است که اوضاع متفاوت شده است. رئیس کل بانک مرکزی مستقیماً به حمایت از بازار سرمایه می‌پردازد و در کنار وزیر امور اقتصادی و دارایی، مصوباتی را باطل می‌کند که ممکن بود جلوی حرکت پرشتاب بازار سرمایه را بگیرد و در نهایت، پس از آن رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت بارها و بارها بر ضرورت حمایت همه‌جانبه از بازار سرمایه تاکید می‌کند. این همان موضوعی است که حاکمیت را یکصدا به حمایت همه‌جانبه از بورس فراخواند و نتیجه آن نیز در رشد بی‌سابقه شاخص نمایان شد. اکنون شاخص بورس اگرچه مرز یک میلیون واحد را هم رد کرد، اما در همان حوالی مشغول رفت و برگشت است.

جریان های موجود در بازار فعلا نامفهموم است

کاهش سود سپرده های بلند مدت ، خسارت بیمه ای بخاطر کرونا ضعیف شده ، پلیمری ها سقف معاملات باز هست، دست اندازهای زیادی در راه بورس هست نرخ دلار، سود بانکی و انتخابات آمریکا و گشایش مجلس یازدهم و تقابل با روحانی است .

حرف هیچکس رو گوش ندین و متعادل باشید

ترس از ریزش بازار بی معناست

محمد مهدی عشریه کارشناس ارشد مالی در خصوص وضعیت بازار گفت: بازار بعد از رشدهای پی‌درپی وارد فرایند اصلاحی و پس از آن دوباره روند صعودی گرفت. از نگاه تکنیکال همچنان روند بازار صعودی هست و ترس از ریزش یا افت بازار بی معناست، چراکه هنوز تغییر روند در شاخص کل به طور کامل تایید نشده است.
وی افزود: بررسی بازار از بعد بنیادی هم نوید نزدیک بودن پایان اصلاحات و شروع روند صعودی را میدهد. مخصوصا با شایعاتی مبنی بر تجدید ارزیابی اکثر نمادهای بازار سرمایه، احتمال رشد در بازار کاملا محتمل است.

حرکت در راستای روند بازار

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با این حال سرمایه گذاران عزیز بایستی به این مهم توجه کنند که همیشه در راستای روند بازار معامله کنند، چراکه ما شاهد افت طلای جهانی از محدوده ۱۹۰۰ دلار تا حوالی ۱۱۰۰ دلار بودیم. به عبارت دیگر حتی طلا هم با توجه به طلا بودن افت شدیدی را در ادوار گذشته تجربه کرد. لذا تنها راه کسب سود، حرکت در راستای روند است.

نمادهای بزرگ بازار پتانسیل رشد دارند

عشریه افزود: همانطور که گفته شد، فعلا شرایط بازار از نگاه سهامداری، در روند صعودی قرار دارد و تغییر روندی شاهد نیستیم. در شرایط فعلی شاید نیاز به اصلاح قیمتی که هفته گذشته رخ میداد، برای بازار سرمایه به شدت احساس میشد. چون با توجه به نزدیکی مجامع و عدم رغبت برخی سهامداران به حضور در مجامع، میتواند مهمترین دلیل این اصلاح تلقی شود. بازار سرمایه همچنان در نمادهای بنیادی، پتانسیل رشد را دارد که اکثریت این نمادها، شامل نمادهای بزرگ بازار میباشند.

معاملات مثبت و منفی بانکی‌ها

حجم معاملات در گروه بانکی به ۹۴۹ میلیارد تومان رسیده است.

 #وبملت که از ابتدای شروع معاملات در مدار منفی قرار داشت و گرفتار صف فروش بود با بهبود تقاضا در حال مثبت شدن است و به منفی ۳ درصد رسیده است.

#وتجارت با حجم معامله ۱٫۲ میلیاردی صف فروش بیش از ۶۸ میلیونی در قیمت ۱۹۸٫۲ تومان دارد.

 #وبصادر با داد و ستد ۵۴۹ میلیون سهم در قیمت ۱۸۹٫۶ تومان حجم عرضه بیش از ۲۵۰ میلیونی دارد.

 #دی در سقف قیمت روزانه و قیمت ۱۴۲۹٫۹ تومان تاکنون داد و ستد ۶۴ میلیونی داشته است.

 #ونوین #وملل #وکار در سقف قیمت روزانه قرار دارند #وپاسار #وپارس نیز در کف قیمت روزانه معامله می‌شوند.

نبض بازار در محصولات شیمیایی

محصولات شیمیایی امروز با ۷۹۸ میلیارد تومان ارزش معاملات داد و ستدهای مثبت و منفی را در خود جای دادند.

 #فارس به عنوان لیدر گروه در ابتدا کار خود را با صف خرید آغاز کرد اما رفته رفته شاهد پیشی گرفتن عرضه به تقاضا در این نماد بودیم؛ هم‌اکنون با حجم معامله ۳۹ میلیونی در قیمت ۱۵۶۲ تومان و منفی ۳ درصد معامله می‌شود.

 #تاپیکو با صف فروش ۲۴ میلیونی در قیمت ۸۸۳٫۱ تومان جابجایی ۶۱ میلیون سهمی داشته است.

 #شیران در مثبت ۵ درصد و قیمت ۲۳۹۶٫۶ تومان از جمله سهم‌های مورد توجه است.

 #نوری #پارس #کرماشا #جم #مارون #شفن از جمله پتروشیمی‌هایی هستند که در این گروه با افزایش تقاضا در سقف روزانه قرار گرفته‌اند.

#شخارک در کف قیمت روزانه ۳۸۸۷٫۱ تومان قرار دارد.

 #پترول نیز در قیمت ۸۵۹٫۱ تومان تا منفی ۵ درصد افت داشته است.

بورس کالا:عدم تایید بخشی از معاملات نمادهای معاملاتی گواهی سپرده سکه

به اطلاع می‌رساند؛ در معاملات امروز سه شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ برخی از معاملات گواهی سپرده سکه طلا در نمادهای سکه تمام بهارتحویل۱روزه صادرات (سکه۹۹۱۲پ۰۴) – بورس کالا و سکه تمام بهارتحویلی ۱روزه رفاه (سکه۰۰۱۲پ۰۱) – بورس کالا مورد تایید قرار نگرفت.

پاسخ دادن