حمله ترامپ به ایران در سخنرانی سالانه کنگره

اقتصادبرتر

دونالد ترامپ گفت: ما از حکومتی که شعار مرگ بر آمریکا می دهد و به نسل کشی یهودیان تهدید می کند چشم بر نخواهیم داشت.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، دونالد ترامپ در بخش‌هایی از سخنرانی سالانه خود به سیاست خارجی دولتش پرداخت؛ در مورد ایران، ونزوئلا، روند نبرد علیه داعش، کره شمالی و مسائل دیگر سخن گفت.

ترامپ با بیان این که دولت او از رژیمی که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهد و ملت یهود را تهدید به قتل عام می‌کند چشم بر نخواهد برداشت، گفت: «برای آن که مطمئن شویم این دیکتاتوری فاسد هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند، من ایالات متحده را از توافق هسته‌‌ای با ایران خارج کردم.»

وی که از ابتدا توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران را بد و فاجعه‌بار می‌خواند، اردیبهشت ماه با این استدلال که جمهوری اسلامی با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بدخواهانه اش در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، رسما از توافق خارج شد و تحریم‌هایی که با اجرای آن لغو شده بودند را علیه ایران باز گرداند.

خاور میانه

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به وضعیت خاورمیانه گفت: «برداشت ما از اوضاع در این منطقه متکی بر واقع بینی است، به همین دلیل دولت من پایتخت واقعی اسرائیل را به رسمیت شناخت و با افتخار سفارت ایالات متحده را در شهر اورشلیم افتتاح کرد.»

ترامپ در ادامه با اشاره به این که نیروهای آمریکایی نوزده سال است که در خاورمیانه مبارزه می‌کنند، به دستاوردهای دولت خود در مبارزه با تروریسم، به ویژه شکست گروه داعش، پرداخت و گفت کشورهای بزرگ گرفتار جنگ‌های بی‌انتها نمی شود.

وی پیشتر اعلام کرد که داعش در سوریه شکست خورده و نیروهای نظامی آمریکا از این کشور خارح خواهند شد. دولت پرزیدنت ترامپ همچنین قصد دارد شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان را نیز کاهش دهد، و در حال مذاکره با گروه طالبان برای برقراری صلحی پایدار در آن کشور جنگ زده است.

کره شمالی

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود به شبه جزیره کره در شرق آسیا نیز اشاره کرد و گفت: «اگر من به عنوان رئیس جمهوری انتخاب نشده بودم، الان به نظر من ایالات متحده درگیر یک جنگ با کره شمالی بود.»

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد که دولت او به تلاش‌ برای برقراری صلح در شبه جزیره کره ادامه می‌دهد، گفت کار زیادی باقی مانده، اما رابطه بسیار خوبی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برقرار کرده و قرار است ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام برای بار دوم با او دیدار کند.

سران ایالات متحده و کره شمالی برای نخستین بار روز ۲۲ خرداد سال جاری در سنگاپور در یک دیدار تاریخی با یکدیگر به طور مستقیم گفت‌وگو کردند و کیم جونگ اون پذیرفت در زمینه عاری سازی شبه جزیره کره قدم بردارد.

روسیه

پرزیدنت ترامپ با اشاره به این که مسکو پیمان موشکی میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق در دوران جنگ سرد را بارها نقض کرده اما واشنگتن به آن پایبند بوده است، گفت: به همین دلیل از این پیمان خارج شدیم.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق امضا شد و آزمایش و توسعه موشک‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای کوتاه و میان برد را، به استثنای موشک‌های دریایی، منع می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که گزینه دیگری نداریم، گفت شاید بتوانیم بر سر یک توافق دیگر با روسیه مذاکره کنیم، شاید هم نتوانیم.

ونزوئلا

پرزیدنت ترامپ همچنین به بحران سیاسی کنونی ونزوئلا اشاره کرد و گفت: «دو هفته پیش دولت من رئیس جمهوری موقت ونزوئلا «خوان گوایدو» را به رسمیت شناخت، ما در کنار مردم ونزوئلا و مبارزه شرافتمندانه آنها برای رسیدن به آزادی ایستاده‌ایم.»

دونالد ترامپ گفته است دولت آمریکا از «خواسته اصیل مردم ونزوئلا برای رسیدن به آزادی حمایت می‌کند».

رئیس‌جمهوری آمریکا تائید کرد که برای دومین بار با کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی در تاریخ ۲۷ و ۲۸ فوریه در کشور ویتنام دیدار خواهد کرد.

او تاکید کرد قصد ندارد وارد جنگ‌های بی‌انتها شود. ترامپ با اشاره به سوریه گفت در دولت او گروه داعش «عملا تمامی قلمرو خود را از دست داده‌است» و از تصمیم خود در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه دفاع کرد.

سخنرانی «وضعیت کشور»

آنچه در ایالات متحده با عنوان سخنرانی «وضعیت کشور» نامیده می‌شود، توسط روسای جمهوری ایالات متحده، در جلسه مشترک با قانون‌گذاران در مجلس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا، ارائه می‌شود.

این سخنرانی سنتی دیرینه‌ دارد، اما پوشش گسترده آن توسط رسانه‌ها و به‌صورت زنده به سال‌های معاصر باز می‌گردد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این نطق معمولا به دستاوردها، اولویت‌ها و رئوس کاری خود می‌پردازد. سخنرانی اوایل سال میلادی انجام می‌گیرد.

سخنرانی سالانه امسال در کنگره، با وقفه و چند روز پس از بازگشایی دولت آمریکا انجام می‌شود. دولت آمریکا به دلیل نبود توافق میان دمکرات‌ها و رئیس‌جمهوری در مورد بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری ساخت دیوار در مرز مکزیک، به‌مدت ۳۵ روز تعطیل بود. این مدت زمان تعطیلی دولت، یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود.

ترامپ تاکید کرد: ما می‌توانیم به دودستگی‌ها پل بزنیم و زخم‌های کهنه را التیام بخشیم و افزود، می‌توانیم با همکاری هم راه‌ حل‌های جدید برای مسائل بیابیم و آینده فوق‌العاده‌ای را برای آمریکا رقم بزنیم.

وی با شرح مختصری از دستاوردهای دو ساله دولت خود، به ویژه در اقتصاد، به حوزه انرژی هم پرداخت و گفت ما انقلابی در این حوزه به وجود آوردیم و آمریکا حالا تولیدکننده اول نفت و همچنین گاز طبیعی در جهان است.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که اختلافات حزبی می‌تواند مانع پیشرفت در حوزه‌های مختلف باشد، خاطر نشان کرد که برای غلبه بر دشمنان‌مان در خارج باید در داخل متحد باشیم.

وی درباره قوانین مهاجرت و برخورد با ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا گفت: ما وظیفه اخلاقی برای ایجاد یک سیستم مهاجرتی داریم که از جان و شغل شهروندان آمریکا محافظت کند.

رئیس جمهوری و رئیس مجلس نمایندگان بر سر نحوه تقویت امنیت مرزهای جنوبی آمریکا اختلاف نظر دارند؛ اختلافی که به تعطیلی چند هفته‌ای دولت فدرال و در پی آن، به تعویق افتادن سخنرانی سالانه  ترامپ در کنگره شد.

بخش اعظم این نطق به مسائل داخلی و آنچه آقای ترامپ دستاوردهای خود در این عرصه می داند اختصاص یافت. او گفت که در ظرف دو سال گذشته اقتصاد آمریکا رشد سریعی داشته به طوری که دنیا به اقتصاد آمریکا غبطه می خورد؛ “ارتش ما قدرتمندترین ارتش در جهان است و آمریکا هر روز پیروز می شود.”

دونالد ترامپ در عین حال هشدار داد که تحقیقات دموکرات های مجلس نمایندگان درباره مسائل مالی و عملکرد دولت وی می تواند اقتصاد آمریکا را به خطر بیندازد.

آقای ترامپ در نطق خود بر اهمیت همکاری های فراجناحی بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه تاکید کرد. این در حالیست که آقای ترامپ اخیرا در یک مصاحبه با شبکه سی بی اس گفته بود که نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، برای کشور خوب نیست و به آمریکا “به شدت ضربه می زند.”

دونالد ترامپ گفت که برنامه اش برای کشور یک برنامه جمهموریخواه یا دموکرات نیست بلکه “این برنامه مردم آمریکاست.” او یک بار دیگر مهاجرت غیرقانونی را یک بحران ملی جدی توصیف کرد و وعده داد که دیوار مورد نظر خود را در مرز مکزیک بسازد.

او گفت: “وظیفه اخلاقی ماست که یک نظام مهاجرتی تاسیس کنیم که از جان و شغل شهروندان این کشور محافظت می کند.”

دست زدن نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان برای ترامپ هنگام سخنرانی او در کنگره

اقتصادبرتر

واکنش نماینده دموکرات ها

بنا به یک سنت قدیمی، نماینده حزب مخالف رئیس جمهوری پس از پایان سخنرانی، به او پاسخ می دهد.

دموکرات ها استیسی آبرامز، کاندیدای این حزب برای فرمانداری ایالت جورجیا در انتخابات گذشته را برای پاسخ به نطق آقای ترامپ برگزیدند.  آبرامز گفت: “گروکشی زندگی افراد در نمایش سیاسی ننگین بود.”

او افزود: “تعطیلی دولت یک بازی سیاسی مهندسی شده به وسیله رییس جمهوری ایالات متحده بود، اقدامی که همه اصول انصاف را زیر پا گذاشت و از مردم و ارزش هایمان فاصله گرفت.”

استیسی آبرامز گفت که در جورجیا و دیگر نقاط کشور، مردم تلاش می کنند تا طبقه متوسطی داشته باشیم که درآمدش مترادف با امنیت اقتصادی باشد. او افزود: “اما به جای این، رهبری جمهوری خواهان که به زندگی واقعی مردم بی توجه است یا اصلا آن را درک نمی کند، امید خانواده ها را ناامید کرده است.”

به گفته وی: “این نبرد ما برای دفاع از دموکراسی ماست، دموکراسی که در آن صدای همه شهروندان واجد شرایط درباره دیدگاهشان برای کشور شنیده می شود.”

پاسخ دادن