حمله توپخانه‌ای ترکیه به مقر آمریکایی‌ها در سوریه

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، جمعه ۱۹ مهرماه اعلام کرد نیروهای ارتش ترکیه با توپخانه یک پایگاه نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه را هدف قرار دادند، اما به کسی در این حملات آسیب نرسیده است.
اقتصادبرتر

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، جمعه ۱۹ مهرماه اعلام کرد نیروهای ارتش ترکیه با توپخانه یک پایگاه نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه را هدف قرار دادند، اما به کسی در این حملات آسیب نرسیده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، همزمان، سازمان ملل متحد هم گفته است، عملیات نظامی ارتش ترکیه به مناطق مرزی در شمال شرق سوریه طی سه روز اخیر باعث شده است تا حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم این منطقه خانه و کاشانه‌اشان را ترک کنند.

بروک دیولت، سخنگوی پنتاگون گفته است، این انفجار در فاصله چند صد متری در خارج «سازوکار امنیتی» روی داد و نیروهای ترک از حضور نیروهای آمریکایی در این منطقه باخبر بودند.

بروک دیولت با تاکید بر این که به هیچ یک از نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه آسیب وارد نشده، گفته است، این حادثه در نزدیکی کوبانی روی داده است.

پیشتر وزارت دفاع ترکیه گزارش‌ها در خصوص حمله به نزدیکی یک مقر نیروهای آمریکایی را رد کرده بود.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفته، نیروهای ترک به هنگام پاسخ دادن به آتشباری مهاجمان که در نزدیکی یک پایگاه آمریکایی حضور داشتند، تمامی اقدامات ضروری و لازم را انجام دادند که به نیروهای آمریکایی آسیبی وارد نشود.

طبق این گزارش نیروهای ارتش ترکیه به آتشباری نیروهای شبه نظامی کرد از نزدیکی شهرک سورک در حومه کوبانی در خاک سوریه پاسخ دادند.

وزارت دفاع ترکیه تاکید کرده است: پس از آن که نیروهای آمریکایی موضوع را با نیروهای ترک در میان گذاشتند آتشباری به این منطقه متوقف شد.

ترامپ در مورد ترکیه گفت: ما نمی خواهیم ترکیه مردمان زیادی در سوریه را بکشد! و ایالات متحده اگر محبور شود از تحریم ها استفاده خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: اردوغان: عملیات نظامی را متوقف نخواهیم کرد

در پی حمله ترکیه به شمال سوریه، ایتالیا سفیرش را از آنکارا فراخواند، نروژ فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد و آمریکا تحریم هایی علیه این کشور وضع کرد همچنین اعضای شورای امنیت از ترکیه خواستند عملیات سوریه را متوقف کند. جمع این موارد باعث شد تا لیر ترکیه در مقابل سایر ارزها نزولی شود.

**آوارگی ۱۰۰ هزار نفر

در سومین روز از عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه، سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد که حدود ۱۰۰ هزار نفر در این منطقه خانه‌های خود را کرده و به مناطق امن پناه برده اند.

در بیانیه سازمان ملل آمده است، هم اکنون تاثیر این عملیات زندگی بر مردم این منطقه قابل احساس است. حدود ۱۰۰ هزار نفر در حال حاضر خانه های خود را ترک کرده اند. بسیاری از آنها در شهرهای تل تمر و حسکه در مدارس پناه گرفته اند.

هنوز آمار رسمی از تلفات عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه منتشر نشده است . اما دو طرف آمار متفاوتی ارائه داده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه روز جمعه اعلام کرد تاکنون ۳۹۹ «تروریست‌ها» کشته شدند.

ترکیه از نیروهای شبه نظامی کرد سوریه به عنوان تروریست یاد می‌کند.

آمریکا هم روز جمعه به ترکیه هشدار داد اگر به عملیات نظامی خود در شمال سوریه خاتمه ندهد با خطر تحریم‌های جدی روبه‌رو خواهد شد؛ همزمان رئیس جمهوری ترکیه گفته است «با وجود تهدیدهایی که از چپ و راست می‌رسد» این عملیات متوقف نمی‌شود.

رئیس جمهور ترکیه اردوغان می گوید ترکیه هرگز این حملات را متوقف نخواهد کرد و مهم نیست که دیگران چه می گویند.
ما در حال مبارزه با کردها نیستیم بلکه در حال جنگ با تروریست ها هستیم. کردها برادران ما هستند.

 استیو منوچن وزیر خزانه داری ایالات متحده اعلام کرد که ترامپ این اختیار را به دولت خود داده است تا تحریم هایی را برروی ترکیه اعمال کند اما ما امیدواریم مجبور به این کار و فروپاشی اقتصاد ترکیه نشویم.

***طرح جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا برای تحریم ترکیه

لیز چنی نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا

۹ نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه اعلام کردند در واکنش به حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه طرحی برای اعمال تحریم علیه آنکارا مطرح خواهند کرد.

لیز چنی، رئیس کنفرانس جمهوریخواهان مجلس نمایندگان در بیانیه‌ای گفته است: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و حکومت او به دلیل حمله بی رحمانه به متحدان کرد ما در سوریه می‌بایست با پیامدهای جدی روبه رو شوند.

روز گذشته هم دموکرات‌ها وجمهوری‌خواهان طرح مشابهی علیه حکومت ترکیه در سنای آمریکا معرفی کردند.

پس از آن که آمریکا اعلام کرد، نیروهای نظامی این کشور از شمال شرق سوریه عقب نشینی خواهند کرد، ارتش ترکیه چهارشنبه عملیات هوایی و زمینی گسترده‌ای علیه این منطقه کردنشین آغاز کرد.

پاسخ دادن