حمله دیگر طلا تا ۱۳۵۰ دلاری شدن

اقتصادبرتر

به باور یک تحلیلگر و مدیر ارشد در بازار فلزات گرانبها فضای کلی بازار طلا به گونها ای است که امکان مشاهده روند صعودی دیگری به شدت تقویت شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از کیتکونیوز، به باور فیلیپ استریبل ، تحلیلگر ارشد در آر جی او فیوچرز با توجه به عوامل و شرایط اساسی(فاندامنتال ) عرضه و تقاضا در بازار پالادیوم توانایی رشد بیشتر این فلز علی رغم رشد های اخیر خود نیز وجود دارد .

ادوارد میر، مشاور کالایی در INTL FCStone طلا رشد شدیدس داشته و امکان ادامه روند وجود دارد …” قیمت ها از مانی که فدرال رزرو  بیانیه ای  از حد انتظارات را اعلام کرد شروع به رشد کرد .”

برای شروع فدرال رزرو اعلام کرد که هیچ افزایش نرخ بهره را در سال ۲۰۱۹ شاهد نخواهیم بود …” در فضای بازار فلزات گرانبها ما فکر می کنیم ( طلا در زمان انتشار خبر در سطح ۱۳۱۷ دلاری بود ) که موقعیت گیری بسیار مناسبی برای یک حرکت دیگر به سمت بالا را دارد .”

میر ادامه داد :” آخرین رالی قیمت طلا شامل رشد و نامیدی در سطح ۱۳۵۰ دلار بود و نتوانست این سطح را پشت سر بگذارد ،اما در حال حاضر امتحان و حمله ای دوباره به این سطح غیر ممکن نیست ، مخصوصا اگر ما شاهد ادامه روند ضعف در شاخص دلار،نرخ بهره پایین و آمارهای اقتاصدی نامناسب باشیم.

به باور فیلیپ استریبل ، تحلیلگر ارشد در آر جی او فیوچرز با توجه به عوامل و شرایط اساسی(فاندامنتال ) عرضه و تقاضا در بازار پالادیوم توانایی رشد بیشتر این فلز علی رغم رشد های اخیر خود نیز وجود دارد .

در این بین سوالی که در بین بسیاری از سرمایه گذاران به وجود امده این است که آیا پالادیوم توان رسیدن به قیمت های بالاتر علی رغم رشد های اخیر را همچنان دارد ؟ و آیا به طور مثال می توانیم قیمت هایی مانند ۱۸۰۰ دلار در هر اونس را متصور باشیم؟ ..در پاسخ فیلیپ استریبل با تایید ادامه افزایش قیمت اعلام کرد که در اینکه رشد قیمت ادامه خواهد داشت هیچ شکی نیست و رقم های ۱۸۰۰ و حتی ۲۰۰۰ دلار در هر اونس هم امکان پذیر است.

به گزارش #اقتصادبرتر،  این تحلیلگر گفت:” بدون شک هیچ سوالی در مورد اینکه فلز پالادیوم چقدر می تواند رشد کند وجود ندارد و دیلیل آن هم در نظر گرفتن این واقعیت ها است که میزان عرضه محدود است و کنترل آن توسط روسیه انجام می شود و همچنین میزان خروجی این فلز از آفریقای جنوبی هم محدود است .با توجه به قوانین جدید وضع شده برای کاتالیزورهای خودرو و همچنین قوانین زیست محیطی در مورد الودگی ما یک تقاضای واقعی برای پالادیوم داریم .”

قیمت پالادیم از ماه اگوست پی در پی در حال رشد بوده و در اوایل سال هم توانست از نظر قیمت طلا را پشت سر بگذارد .قیمت پالادیوم در بازار نقدی در زمان انتشار این گزارش ( پنجشنبه )در سطح ۱۵۸۳ دلاری بود (البته قیمت پالادیوم در حال حاضر بالای ۱۶۰۰ دلار در هر اونس است ).

در مورد طلا هم استریبل می گوید که حالا که فدرال رزرو سیگنال عدم علاقه برای افزایش نرخ بهره را مخابره کرده است طلا فضا برای رشد بیشتر را خواهد داشت .

روز چهارشنبه بانک مرکزی امریکا لحنی دوویش تر (غیر تهاجمی ) از حد انتظارات داشت و با کاهش پیش بینی میزان رشد اقتصادی امریکا ،سود اوراق قرضه کمتر شد و دلار افت کرد و در واکنش به این اتفاق ها طلا رشد کرد .

با اینحال این تحلیلگر اشاره می کند که طلا برای تایید روند افزایش قیمت خود هنوز نتوانسته به بالای سطح کلیدی قیمت مورد نیاز صعود کند.

استریبل گفت :”من فکر می کنم ۱۳۲۵ لار در هر اونس همان سطح کلیدی در بازار است .ما همچنین شکست در فتح سطح ۱۳۲۰ دلاری را هم مشاهده کردیم که این سطح هم سطح کلیدی و مقاومتی دیگری در برابر طلا است ،اما من واقعا فکر می کنم سطح ۱۳۲۵ دلاری را در شرایط فعلی خواهد شکست و در این بین شانس بالایی برای حرکت به سمت سطح مقاومتی ۱۳۵۰ دلاری وجود دارد .”

استریبل گفت که تفاوت فعلی بازار طلا نسبت به بازارهای قبلی بعد از نشست فدرال رزرو ( که معمولا شاهد رشد قیمت بوده ایم و البته این رشد قیمت ها دلیلی برای ادامه رالی قیمت در آنزمان ها نبوده است ) این است که فدرال رزرو تغییر مشخص و چشمگیری در لحن و چشم انداز خود ایجاد کرده است .

استریبل :” فدرال رزرو واقعا جایگیری و لحن خود را عوض کرده است. اگر شما به عقب و ماه دسامبر نگاه کنید انها تعهد خود برای افزایش حد اقل ۳ بار دیگر نرخ بهره برای سال ۲۰۱۹ اعلام کرده بودند ، اما حالا این سیاست به طور کامل از روی تخته پاک شده است .”

به نظر این تحلیلگر سیاست اعلامی فدرال رزرو تبدیل به یک حامی نامرئی برای طلا در سطح ۱۲۹۰ دلار در هر اونس شده است…البته استریبل یک امکان برای افت قیمت طلا را نیز مطرح کرد و ان هم به سرانجام رسیدن توافقنامه تجاری امریکا و چین است که در این صورت از آنجا که روند رشد اقتصادی جهان روشن تر از روند های پیش بینی شده فعلی خواهد شد و ممکن است فدرال رزرو لحنی تهاجمی تر ( هاکیش تر) را انتخاب کند ،امکان افت طلا به زیر ۱۲۹۰ دلار وجود دارد .

پاسخ دادن