حمله رسانه شهرداری اصفهان به یک شرکت بورسی موفق

آقای شهردار! آیا بهتر نیست به جای این حملات، فکری به حال آلودگی کشنده شهر، احیای زاینده رود و رفع دغدغه دوستداران آثار تاریخی اصفهان بکنید؟ یک رسانه وابسته به شهرداری اصفهان در اقدامی عجیب تلاش کرده است تا یکی از نمادهای بورس را که با وجود بالا و پایین‌های ماه‌های اخیر بازار سرمایه، عملکرد قابل قبولی داشته، تخریب کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ دی ۹۹

خبرگزاری مذکور مدعی شده است که توجیه «ارزش عجیب بازار» شرکت بیمه پاسارگاد «از عهده عقل بشری بر نمی‌آید». این خبرگزاری تلاش کرده است تا عنوان کند ارزش بازار شرکت بیمه پاسارگاد از ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان تجاوز نمی کند در حالی که ارزش بازار این شرکت ۱۰۱ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. ذکر چند نکته در ارتباط با ادعای خبرگزاری ایمنا وابسته به شهرداری اصفهان ضروری است.

۱ – در مورد مطلب مذکور باید گفت: اول: همه اطلاعاتی که خبرگزاری ایمنا به آن استناد کرده به صورت شفاف سایت کدال منتشر شده و عملا هیچ کشف جدید از سوی این رسانه انجام نشده است.

۲ – بیمه پاسارگاد در چند سال اخیر وضعیت ممتازی بین شرکت‌های بیمه داشته. به طور مشخص سال ۹۷ سودآورترین شرکت بیمه ای لقب گرفته. در مقایسه با سایر شرکت‌های بیمه ای نیز ثبات مدیریتی ویژه ای داشته. از این نظر اینکه وضعیت این شرکت در بورس نسبت به سایر شرکت‌های بیمه ای بهتر باشد، موضوع عجیبی نیست که مطلب مذکور قصد داشته آن را غیرعادی جلوه دهد.

۳ – مطلب مذکور با وجود ارائه برخی آمارهای بدیهی که در دسترس عموم است، نتیجه گیری غیرمستدلی داشته و مشخص نیست از این اعداد و ارقام چگونه نتیجه گیری کرده که ارزش بازار بیمه پاسارگاد از ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان تجاوز نمی کند.

۴ – اینکه مطلب مذکور پای خطای سی درصدی درمورد تخمین خود را پیش کشیده، علمی بودن محاسبات و نتیجه گیری آن را کاملا زیر سوال برده است. کدام تخمین علمی وجود دارد که خطای آن ۳۰ درصد باشد؟!

فارغ از این موضوع، اینکه چرا خبرگزاری ایمنا که متعلق به شهرداری اصفهان است، ناگهان تصمیم به تخریب یک شرکت بیمه موفق در بورس گرفته، خود نکته قابل تاملی است. در این مورد باید گفت اولا زمینه کاری این خبرگزاری اجتماعی و فرهنگی ثبت شده و مشخص نیست چرا وارد حوزه اقتصادی بدون کمترین سواد اقتصادی،آن هم تا این حد تخصصی شده است. ثانیا قدرت الله نوروزی که از مرداد سال ۹۶ شهردار اصفهان شده، هنوز نتوانسته بسیاری از معضلات فعلی شهر اصفهان را حل کند و گام مثبتی برای آن بردارد. پس چگونه است که با وجود این همه معضل و مشکل جدی در کلانشهر اصفهان، ناگهان ترجیح داده است تا به یکی از موفق ترین شرکت‌های بیمه ای چند سال اخیر کشور و یکی از موفق ترین نمادهای بورس حمله و آن را تخریب کند؟ چه انگیزه ای سبب شده تا همه مشکلات شهر اصفهان رها شده و تمرکز شهرداری اصفهان حمله به یک نماد بورسی موفق باشد؟ آیا بهتر نیست شهردار اصفهان به جای حمله رسانه وابسته به شهرداری به یک شرکت بیمه ای و بورسی موفق، فکری به حال معضل آلودگی هوای اصفهان کند که در این روزها، همپای کرونا، جان شهروندان اصفهانی را تهدید می‌کند؟ آیا شهردار اصفهان در این سه سال گام عملی موثری برای احیای زاینده رود که دغدغه چندین و چند ساله شهروندان اصفهانی شده برداشته است؟ اگر چنین است چرا هنوز شهروندان اصفهانی باید مسیر خشک این رودخانه را ببینند و به آب چند روزه آن هم در مقاطع خاصی از سال دلخوش باشند؟ آیا شهردار اصفهان در این سه سال و اندی فکری برای حفظ آثار تاریخی شهر انجام داده که تعارض بین توسعه شهر و حفظ آثار تاریخی را هم رفع کرده باشد؟ آیا اصفهان که یکی از شهرهای گردشگرپذیر کشور بوده، در طول سه سال اخیر – بدون در نظر گرفتن دوران کرونا – پیشرفتی از نظر جذب گردشگر داشته و شهردار اصفهان توانسته گامی در این راستا بردارد؟

آیا بهتر نیست شهردار اصفهان به جای حمله به یک شرکت بورسی آن هم به واسطه رسانه ای که مجوز آن فرهنگی و اجتماعی است، فکری به حال معضلات شهر بکند و باری از دوش شهروندان بردارد؟ آن هم شرکتی که با توجه به عملکرد خود در مدت اخیر و کارنامه آن در بورس و نیز با توجه به اطلاعات منتشرشده در سامانه کدال که از قضا گزارش مذکور نیز به آنها استناد کرده، هر عقل سلیمی را به این نتیجه می‌رساند که سرمایه گذاری روی آن با همان قیمت‌های اعلام شده کاملا ارزنده و به صرفه است. با این حال مشخص نیست که چرا رسانه ای متعلق به شهرداری اصفهان، که از قضا زمینه کاری آن نیز اقتصادی نیست ناجوانمردانه به این سهم تاخته و با تمام توان در جهت ابهام آفرینی و تخریب آن گام برداشته است. منبع : پایگاه خبری انتخاب

پاسخ دادن