حمله روسیه به پهپاد‌های ترکیه در ارمنستان

“کراسوخا” سیستم مبارزه رادیو-الکترونیکی روسیه، حداقل ۹ فروند پهپاد “بایترکتار” ترکیه را که توسط آذربایجان برای حمله به قره باغ کوهستانی استفاده می‌شد، سرنگون کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ آبان ۹۹

بگزارش خبرگزاری اسپوتنیک سیستم “کراسوخا” برای مقابله با استفاده موفقیت آمیز از هواپیماهای بدون سرنشین تهاجمی بایراکتار و مهمات هواگرد توسط آذربایجان، به فوریت به ارمنستان برای استقرار در حوزه پایگاه نظامی روسیه در گیموری منتقل شد.

ترکیه همزمان در سه جنگ سوریه، لیبی و قره باغ فعال است. آنها استفاده موفقیت آمیز از پهپادهای بایراکتار را تبلیغ می‌کنند. ترکیه و آذربایجان “ویدیوهای خشونت آمیز” متعددی را منتشر می‌کنند که در آن یک پهپاد تانک ها، زرهپوش‌ها و کامیون‌ها را منفجر می‌کنند و در این روند تعداد زیادی از سربازان ارمنستان را می‌کشند.

کانادا فروش سیستم دوربین وسکام به ترکیه را به دلیل استفاده آنکارا از آن در بایراکتارهای سهیم در جنگ قره باغ متوقف کرده است. اما در همان زمان، کانادا در مورد تحویل موتورهای Rotax به ترکیه سکوت می‌کند، اگرچه شرکت اتریشی متعلق به شرکت کانادایی Bombardier Recreational Products تولید کننده آنها است. بدون شک اجزای دیگری از پهپاد بایراکتار نیز وجود دارد که در اروپا، ایالات متحده و سایر کشورها تولید می‌شوند.

“کراسوخا” یک ایستگاه چند منظوره باند پهن پارازیت‌ها است که توسط شرکت کرت CRT (“Concern” -Radioelectronic Technologies “) تولید شده و بخشی از شرکت دولتی” Rostech “است. از سال ۲۰۱۴ این شرکت به دلیل فعالیت در اوکراین و کریمه تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است. این کنسرن شامل بیش از ۷۰ شرکت الکترونیکی مستقر در سراسر روسیه است. این کنسرن همچنین دارنده سهام شرکت‌های دیگر است. تعداد کارمندان این کنسرن حدود ۵۰ هزار نفر است.

پاسخ دادن