حمله مسلحانه به دانشگاه کابل و دهها کشته

گروهی مسلح در جریان برگزاری نمایشگاه کتاب به دانشگاه کابل حمله کرده و بر روی دانشجویان و استادان آتش گشوده‌اند. طالبان مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. این نخستین باری نیست که به مراکز آموزشی افغانستان حمله می‌شود.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۲ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتربه نقل از رویترز ، در جریان برگزاری نمایشگاه مشترک ناشران ایرانی و افغان در محوطه دانشگاه کابل، گروهی از افراد مسلح وارد محوطه دانشگاه شده و شروع به تیراندازی کردند.

خبرگزاری فرانسه در نخستین خبر از دست‌کم هشت مجروح در جریان این حمله گزارش داد. این در حالی است که یکی از مسئولان ارشد وزارت کشور افغانستان از کشته شدن عده‌ای از دانشجویان و استادان این دانشگاه خبر داد. پس از آن، خبرگزاری رویترز کشته شدن دست‌کم ۱۰ دانشجو در اثر این حمله را گزارش کرد.

طارق آریان، سخنگوی وزارت کشور افغانستان به خبرنگاران گفته است: «دشمنان افغانستان و دشمنان آموزش وارد محوطه دانشگاه کابل شده‌اند.» بنا بر اظهارات او، نیروهای امنیتی افغانستان تلاش دارند تا بر اوضاع مسلط شوند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان تاکید کرده است که تلاش مسئولان برای نجات جان دانشجویان ادامه دارد.

مسئولیت حمله به دانشگاه

طالبان پس از انتشار خبر حمله به دانشگاه کابل اعلام کردند که هیچگونه مسئولیتی در قبال این حمله نداشته‌اند. این در حالی است که ظرف سالیان گذشته، شماری از مراکز آموزشی افغانستان هدف حملات گروه‌های افراطی و از جمله داعش قرار گرفته است.

حمید عبیدی، سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان به گزارشگر خبرگزاری فرانسه گفته است که حمله در شرایطی صورت گرفته که عده‌ای از مسئولان حکومتی قصد افتتاح نمایشگاه کتاب را داشتند.

طارق آریان نیز اعلام کرده است که شماری از افراد حاضر در محوطه دانشگاه توسط نیروهای امنیتی به خارج از محوطه منتقل شده‌اند.

دانشجویان از هرج‌ومرج و وحشت خود سخن گفته‌اند. فریدون احمدی، دانشجوی ۲۳ ساله به خبرنگاران گفته ست: «ما در کلاس‌های درس سرگرم آموختن بودیم که ناگهان صدای مهیب رگبار گلوله در محوطه دانشگاه را شنیدیم.»

فریدون احمدی گفته است: «ما خیلی وحشت کرده بودیم. فکر می‌کردیم که این آخرین روز زندگی ما است. پسر و دختر در حال جیغ کشیدن، کمک خواستن و دعا کردن بودند.»

احتمال افزایش شمار قربانیان و مجروحان حمله افراد مسلح به دانشگاه کابل منتفی نیست. در زمان حمله حدود ۸۰۰ دانشجو در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل حضور داشتند.

در جریان حمله هفته گذشته به یک مرکز آموزشی در غرب کابل، دست‌کم ۲۴ نفر که عمدتا دانشجو بودند، جان باختند. مسئولیت آن حمله را داعش پذیرفت.

پاسخ دادن