براساس جدیدترین اطلاعات یک ویروس کامپیوتری باج‌گیر با سرعت بالایی در حال آلوده کردن سیستم‌های کامپیوتری سراسر جهان بوده و تاکنون بالغ بر ۷۵ هزار کامپیوتر در ۹۹ کشور هدف این ویروس قرار گرفته‌اند.

تهران – اقتصاد برتر- ۲۳ اردیبهشت ۹۶

به گزارش راشاتودی، این ویروس فایل‌های کامپیوترها را آلوده می‌کند و پس از آن هنگامی که کاربر بخواهد فایل را باز کند از او تقاضای بیت کوین (یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی‌پشتوانه» یا پول حکومتی) می‌کند.

طبق اعلام شرکت امنیت کامپیوتری آواست، افزایش فعالیت این ویروس در سیستم‌های رایانه‌ای از ساعت هفت صبح جمعه به وقت گرینویچ مشاهده شد و پس از آن با سرعت بالا این ویروس گسترش پیدا کرد.

طبق اعلام این شرکت در عرض چند ساعت بالغ بر ۷۵ هزار حمله انجام شده توسط این ویروس در سراسر جهان شناسایی شد.

شرکت امنیت کامپیوتری کاسپر اسکای نیز گزارش داد: ده‌ها کشور سراسر جهان هدف حملات این ویروس قرار گرفتند و تعداد قربانیان این ویروس همچنان در حال افزایش است.

گفته شده که این ویروس باج‌گیر که شرکت‌ها از آن با نام WanaCrypt۰r ۲.۰ یا WannaCry یاد کرده‌اند گمان برده می‌شود که بیمارستان‌های انگلیس را نیز آلوده کرده است و بزرگترین شرکت مخابراتی تلفنی اسپانیا به نام تلفنیکا هدف این ویروس قرار گرفته است.

انگلیس و اسپانیا جزء اولین کشورهایی بودند که رسما به عنوان قربانی این حملات شناسایی شدند.

در اسپانیا علاوه بر شرکت مخابراتی تلفنیکا تعداد زیادی شرکت دیگر نیز هدف این بدافزار کامپیوتری قرار گرفتند.

گفته شده که این ویروس به کامپیوترها در یک شبکه داخلی حمله می‌کند مشابه آنچه که در شرکت تلفنیکا انجام شد در حالی که بر مشتریان آن تاثیر نگذاشته است.

وزارت کشور روسیه نیز اعلام کرد: کامپیوترهای این وزارتخانه به این ویروس آلوده شده‌اند.

سخنگوی این وزارتخانه در بیانیه گفت:‌ حدود ۱۰۰۰ کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز در این وزارتخانه آلوده شدند اما این کمتر از یک درصد کل کامپیوترها در این وزارتخانه است.

همچنین نماینده وزارت وضعیت اضطراری روسیه هم گفت: چندین کامپیوتر در این وزارتخانه هدف این ویروس قرار گرفتند اما جلوی همه حملات گرفته شد و اکنون هیچ کامپیوتری به این ویروس آلوده نیست.

شرکت مخابراتی بزرگ مگافون روسیه نیز هدف این ویروس قرار گرفت.

بیمارستان‌های سراسر انگلیس در حالی هدف یک حمله سایبری بزرگ قرار گرفتند که برخی از آنها مجبور به عدم پذیرش بیماران اورژانسی شده و دکترها گفته‌اند در کامپیوترهای این بیمارستان‌ها ویروس باج‌گیر از آنها تقاضای پول می‌کند.

سازمان بهداشت و درمان انگلیس نیز اعلام کرده که گمان برده نمی‌شود این حمله سایبری هدفمند بوده باشد و از ویروسDecryptor Wanna به عنوان علت این مشکلات به وجود آمده یاد کرد در عین حال تاکید کرد که مدارک نشان نمی‌دهد که اطلاعات بیماران نیز ربوده شده باشند.

دفتر ترزا می، نخست وزیر انگلیس نیز گفت که او در جریان این وضعیت قرار گرفته و مقام‌های امنیت سایبری همچنین به جرمی هانت، وزیر بهداشت انگلیس نیز درباره آخرین وضعیت گزارش دادند.

ترزا می گفته که این حمله سایبری به بیمارستان‌های انگلیس بخشی از یک حمله گسترده‌تر بین‌المللی بوده است.

در سوئد شهردار تیمرا گفت که ۷۰ کامپیوتر در این شهر با یک کد خطرناک آلوده شده است.

شرکت آواست گفت: این ویروس در اوکراین و تایوان هم شناسایی شده است.

همچنین شرکت راه آهن دولتی دویچه بان آلمان اعلام کرد: سیستم‌هایش با این ویروس آلوده شدند.

نشریه بیلد آلمان گزارش داد: در نمایشگرهای اطلاعات مسافران در چندین ایستگاه راه آهن آلمان از جمله در فرانکفورت و نیوشتات پیام‌های آلودگی ناشی از این ویروس نمایش داده شده است.

دفتر فدرال امنیت اطلاعات آلمان نیز در هشداری اعلام کرد که این ویروس در شبکه‌هایش پخش شده است.

در آمریکا و ایتالیا نیز حمله سایبری ناشی از این ویروس شناسایی شده است.

*ایسنا

پاسخ دادن