دامنه حملات سایبری وسیعی که ساعاتی پیش از اوکراین آغاز شده بود، به کشورهای دیگر هم سرایت کرده و هم اکنون به آمریکا، نروژ، هند، فرانسه، بریتانیا، روسیه و دانمارک رسیده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ تیر ۹۶

به گزارش بی بی سی، بزرگترین شرکت نفتی روسیه، روس‌نفت و بسیاری از کمپانی‌های بزرگ خارجی فعال در این دو کشور مانند شرکت کشتبرانی مرسک دانمارک و نیز شرکت متروی آلمان هدف حمله این باج‌افزار قرار گرفته اند. خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که پیام درخواست باج بر صفحه‌های بسیاری از رایانه‌های ویروسی دیده شده است.

کارشناسان در نخستین واکنش‌ها شکل این حمله را بسیار شبیه به شیوه حمله ویروس «واناکرای» در ماه گذشته توصیف کرده اند.

بدافزارهایی که در حمله روز سه‌شنبه به کار گرفته شدند، پس از آسیب رساندن به سامانه‌های رایانه‌ای در روسیه و اوکراین در بسیاری از سیستم‌های کامپیوترهای کشورهای دیگر پخش شدند. شرکت‌هایی در بریتانیا، فرانسه، اسپانیا و دانمارک اعلام کردند که بر اثر این حمله آسیب دیده اند.

روزنکو پاولو، معاون نخست وزیر اوکراین با ارسال یک پیام در توییتر نشان داد که سیستم‌های کامپیوتری دولت اوکراین در پی این حادثه از کار افتادند.

هدف بیشتر این حملات تا کنون اوکراین بوده است.

در اوکراین، شرکت دولتی توزیع برق خانگی و همچنین فرودگاه اصلی کیِف، پایتخت این کشور از اولین موسساتی بوده‌اند که مورد حمله قرار گرفته‌اند.
بر اساس گزارش‌ها سازمان‌های مهم دیگری نظیر بانک مرکزی، شرکت تولید کننده هواپیمای آنتونوف و دو شرکت ارائه کننده خدمات پستی هم در اوکراین هدف این حملات قرار گرفته‌اند.
گفته شده سامانه الکترونیکی دریافت پول متروی کیف، پایتخت این کشور هم مختل شده و بعضی از پمپ بنزین‌ها در اوکراین فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

شرکت چندملیتی تبلیغاتی WPP در بریتانیا هم از بروز مشکلاتی در همین ارتباط خبر داده است.

بعضی از کارشناسان گفته‌اند عامل این حمله ممکن است نوعی باج افزار شبیه WannaCry باشد که حدود دو ماه پیش مانع از دسترسی کاربران به اطلاعات شد و برای برگرداندن آن‌ها درخواست پول اینترنتی کرده بود.

به گفته بعضی از کارشناسان ، این بدافزار طی یک سال اخیر به قیمت ۲۸ دلار در بعضی از گروه‌های مجازی به فروش گذاشته شده بود هر چند “هنوز معلوم نیست عامل حمله اخیر خود این بدافزار بوده یا نسخه دیگری از آن”.

باج افزار WannaCry دو ماه پیش در حمله‌ای گسترده مانع از دسترسی کاربران به اطلاعات شد و با نمایش پیامی روی صفحه کامپیوتر درخواست پول اینترنتی (بیتکوین) کرد.

تحقیق بی‌بی‌سی نشان داده که به هکرها حدود ۳۰ هزار دلار پول پرداخت شده است.

به گفته یورپول، پلیس اتحادیه اروپا شمار قربانیان این حمله سایبری ۲۰۰ هزار مورد در دست کم ۱۵۰ کشور بوده است.

به نظر می‌رسد حمله اولیه از طریق دریافت فایل آلوده که به ایمیل ضمیمه شده بود، انجام شده باشد.

پاسخ دادن