حمله ۵۱ درصد چیست؟ به زبان ساده

حمله ۵۱ درصد چیست؟ به زبان ساده

حمله ۵۱ درصد در شبکه‌های بلاکچین زمانی رخ می‌دهد که دسته‌ای از افراد (هکر یا آدم‌های معمولی) بتوانند بیش از ۵۰ درصد هش ریت شبکه را برای خود کنند و به موجب آن می‌توانند بیش از ۵۰ درصد ماینینگ را انجام داده و اطلاعات شبکه را تغییر بدهند و اعتماد نسبت به بلاکچین را از بین ببرند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ اسفند ۹۹

به گزارش اقتصادبرتر ، قبل از اینکه با حمله ۵۱ درصد آشنا شویم، باید اطلاعات مختصری درباره استخراج ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین که زیربنای ارزهای دیجیتال است، داشته باشیم. یکی از ویژگی‌های برتر بیت کوین و شبکه بلاک چینِ آن این است که همه می‌توانند در ساخت بلاک و تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند. به افرادی که در شبکه بیت کوین تراکنش‌ها و بلاک‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند، نود (Node) می‌گویند. ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان در شبکه بیت کوین، از اصلی‌ترین نودها هستند. عملکرد غیرمتمرکز نودها تضمین می‌کند که قوانین پروتکل بیت کوین توسط همه به درستی دنبال می‌شود و تمام مشارکت‌کنندگان در شبکه، با وضعیت فعلی بلاک چین موافق هستند. این امر به معنای آن است که به‌منظور انجام صحیح فرایند استخراج و صحت تراکنش‌های انجام شده، اکثریت مشارکت‌کنندگان باید به یک اجماع برسند.

الگوریتم اجماع بیت کوین، اثبات کار (Proof Of Work) است. این الگوریتم که همان نام علمی ماینینگ است، اطمینان می‌دهد که ماینرها تنها در صورتی می‌توانند اعتبار یک بلاک را به تأیید برسانند که تمام مشارکت‌کنندگان شبکه به صورت دسته‌جمعی تایید کنند که جواب معادله بلاکی (هشِ بلاک) که ماینر پیدا کرده است، صحیح است.

وقتی حمله اتفاق می‌افتد مهاجم آنقدر دارای قدرت می‌شود که بتواند تراکنش ها را حذف کند یا دستکاری کند و جلوی آنها را بگیرد. مهاجم همچنین می‌توانند ماینرهای باقیمانده را از دور استخراج خارج کند و مالکیت تمام استخراج‌ها را برعهده بگیرد (به این کار mining monopolyمی‌گویند).

 برای انجام حمله ۵۱ درصد هرچقدر بلاکچین بزرگتر باشد یعنی تعداد ماینر ها و نودهای(NODE) شبکه بیشتر باشد احتمال رخ دادن آن کمتر می‌شود. چراکه باید برای کنار گذاشتن سایر نودها و ماینرها از منابع بسیار بیشتر و قدرت بسیار بیشتری استفاده کنند مثلاً حمله به بلاکچین بیتکوین عملا غیر ممکن است. چرا که افراد بسیار زیادی به عنوان نود و ماینر فعالیت می‌کنند و حمله کنندگان نمی‌توانند بر ۵۱ درصد از ماینرها تسلط یابند. تخمین زده شده که برای حمله به بلاکچین بیتکوین و تغییر دادن یک بلاک آن یک میلیون دلار هزینه نیاز است. پس حمله به بلاکچین توجیه اقتصادی ندارد.

 برای اینکه حمله ۵۱ درصد رخ بدهد نیازی نیست که حتماً تعداد افراد زیادی حضور داشته باشند بلکه باید توان هَش یا هَش‌ریت دستگاه ماینر بالا باشد. هرچقدر هَش‌ریت دستگاه بالاتر باشد سهم بیشتری از مانینگ را در اختیار خود می‌گیرد و احتمال اینکه به پاداش نهایی برسد هم بالا می‌رود.

 در بلاکچین‌هایی که الگوریتم آن بر اساس اثبات کار(pow) است، برای تایید تراکنش نیاز است تا ماینر این کار را انجام بدهد و احتمال رخ دادن حمله ۵۱ درصد وجود دارد اما شبکه های بلاکچینی که از سایر الگوریتم‌ها برای ثبت تراکنش‌ها استفاده می کنند مثل اثبات سهام امکان(POS) احتمال رخ دادن حمله ۵۱ درصد بسیار بسیار پایین است.

پاسخ دادن