خانه نشینی بکنیم یا نه؟ سفر برویم یا نه؟

خانه نشینی بکنیم یا نه؟ سفر برویم یا نه؟

 احمد خادم المله –  مدیر مسئول – این روزهای کرونایی بحث درباره اینکه کسب و کار را شروع کنیم یا نه؟ چطور شروع کنیم؟ سفر برویم یا نه؟ به کجا برویم؟ بین مردم شایع است، کارکنان وزارت بهداشت غالبا تاکید بر خانه نشینی دارند، دولت و برخی مردم هم مسیر عادی شدن زندگی و کسب و کار را توصیه می‌کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ خرداد ۹۹

در محافل دانشگاهی هم بحث بر سر این است که کدام درست می‌گویند و بالاخره کدام توصیه را باید عملی کرد؟ نکته مهمی که در این موضوع مغفول مانده این است که پاسخ همه این سئوالات بستگی به توانایی بهداشت و درمان کشور و توانمندی مردم در تامین ملزومات بهداشتی برای استفاده در شرایط مختلف دارد.

اگر وزارت بهداشت و دولت می‌توانند نیازهای ضروری مردم برای رعایت پروتکل‌ها و امور بهداشتی را تامین کنند، از همین فردا همه کسب و کارها می‏توانند فعالیت خود را از سر بگیرند. به عنوان مثال اگر آنقدر اتوبوس و واگن مترو داریم که مردم در آن مثل گوشت قربانی به هم نچسبند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند، خوب همه مردم می‌توانند از فردا به خیابان بیایند و به سراغ کسب و کارهایشان بروند، ولی اگر دولت نمی تواند این امکانات را تهیه کند و مردم نمی توانند با خودرو شخصی بیرون بیایند طبیعی است که نباید ریسک کرد و بدون رعایت تشریفات بهداشتی به خیابان‏ها بیایند. لذا اگر امکانات نداریم نباید اجازه دهیم شرایط به سرعت عادی شود. این روزها رفتار مردم به گونه ای است که گویی کرونایی وجود ندارد.

برای تعطیلات عید فطر یک جمعیت میلیونی خیز سفر برداشته در شرایطی که بسیاری از استان‌ها پذیرای مسافر نیستند! دولت هم از آنجا که سیاستش از سرگیری فعالیت کسب و کار و عادی شدن روال زندگی و کار است، در این ماجرا از موضع تماشاچی برخورد می‌کند و دست مردم را باز می‌گذارد تا هر تصمیمی می‌خواهند بگیرند. وقتی پس از سفرهای عید فطر آمار مبتلایان به کرونا و قربانیان افزایش یافت، آنوقت دوباره دست به توجیه بر می‌داریم که اینطور و آنطور بود و مردم خودشان سر خود به سفر رفتند. همین ماجرا در اوایل فروردین هم وجود داشت، دولت مردم را در سفر‌ها رها کرد تا مردم استان‌های مختلف خودشان با مسافران درگیر شدند و راه‌ها را بستند تا کسی به شهرهایشان سفر نکند. قبل از اینکه تعطیلات عید فطر دوباره مشکل ساز شود دولت باید تدابیر لازم را بیندیشد و اگر در استان‌ها امکانات لازم برای رعایت حفظ فاصله و پروتکل‌های بهداشتی را ندارد، حتما جلوی مسافرت‌ها را بگیرد. یا اگر مردم امکانات کافی برای رعایت نکات بهداشتی را ندارند اکنون که دولت به فکر نیست دستکم خودشان رعایت کنند و از سفر غیر ضروری پرهیز کنند. #کروناویروس بیماری ناشناخته و مرموزی است که هر روز بعد کوچکی از آن روشن می‌شود که تمام پروتکل‌های قبلی را به هم می‌ریزد. یک روز می‌گویند ویروس در سطح می‌نشیند و از سطح به مجاری تنفسی انسان منتقل می‌شود، روز دیگر متخصصان فرضیه قبلی را رد می‌کنند و می‌گویند تنها از ترشحات دهان و هنگام حرف زدن منتقل می‌شود و هر روز هر کسی یک موضوعی را مطرح می‌کند. 

در این شرایط همه باید رعایت کنند تا داستان‌هایی که در ایتالیا و آمریکا به وقوع پیوست خدای ناکرده برای مردم ما روی ندهد که اگر این داستان‌ها در ایران تکرار شود به‌دلیل فقدان امکانات فاجعه بار خواهد بود.

پاسخ دادن