خبرهای خوش برای اجاره نشین‌ها و موجران

هشدار کارشناسان به سیاست‌های نادرست حوزه مسکن
اقتصادبرتر

 وزارت راه و شهرسازی با توجه به تحولات اخیر در بازار اجاره و نیاز ضروری به مداخله دولت برای حمایت از مستاجرین و نیز تعریف مشوق‌های لازم برای عرضه بیش‌تر واحدهای استیجاری به بازار اجاره مسکن؛ راهکارهای جدیدی ارائه کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پایگاه خبری راه و شهرسازی، بر اساس متن پیش‌نویس لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در صورتی که مدت قرارداد اجاره از دو سال کمتر نبوده و همچنین افزایش اجاره‌بها بیش‌تر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی «کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» نباشد، موجرین در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بردرآمد املاک، معاف می‌شوند.

وزارت راه و شهرسازی با توجه به تحولات اخیر در بازار اجاره و نیاز ضروری به مداخله دولت برای حمایت از مستاجرین و نیز تعریف مشوق‌های لازم برای عرضه بیش‌تر واحدهای استیجاری به بازار اجاره مسکن، پیش‌نویس لایحه «اصلاح تبصره ۱۱ ماده ۵۲ قانون مالیات‌های مستقیم» را برای بررسی و گذراندن مراحل قانونی به هیئت وزیران ارائه کرده است.

به کانال اقتصادبرتر در تلگرام بپیوندید

موثر نبودن معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده در متن فعلی قانون برای کمک به بازار اجاره مسکن، عرف یکساله بودن قراردادهای اجاره مسکن در ایران و عدم تمایل به انعقاد قراردادهای بلندمدت، هزینه های گزاف مالی از جمله هزینه جا به جایی و انعقاد قرارداد جدید برای مستاجران و موجران (مستاجران هزینه های بیشتری را تقبل می نمایند)، هزینه‌های غیرمستقیم و هزینه‌های روانی ناشی از جا به جایی محل سکونت برای مستاجران، اثرات نامطلوب ناشی از بی‌اطمینانی از میزان افزایش اجاره بها بر زندگی مستاجران، تلاش برای فرهنگ سازی و پایه گذاری انعقاد قرارداد بلند مدت اجاره، تشویق به اجاره دادن واحدهای ساخته شده توسط انبوه سازان از دلایل توجیهی ارائه این لایحه است.

معافیت ۱۰۰درصدی مالیات روی میز برای موجران

براساس این متن پیش‌نویس، مالکان مجتمع های مسکونی دارای سه واحد استیجاری و یا بیشتر که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده یا می‌شوند و یا درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسکونی در تهران تا مجموع ۱۵۰ مترمربع و در سایر شهرها تا مجموع ۲۰۰ مترمربع زیربنای مفید، در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بردرآمد املاک اجاری معاف می‌باشند، مشروط بر آنکه اولا میزان افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی «کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره ‌بها» متشکل از نماینده کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نماینده کمیسون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، نماینده وزارت راه و شهرسازی(رئیس کمیته)، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی(دبیر کمیته)، نماینده شورای عالی استان‌ها، نماینده اتحادیه مشاورین املاک، نماینده دادستانی کل کشور، نماینده بانک مرکزی و نماینده سازمان حمایت از مصرف کندگان و تولیدکنندگان، نباشد.

دوما حداقل مدت اجاره در قرارداد اجاره واحد مشمول معافیت در هر بار کمتر از دو سال نباشد مگر اینکه مستاجر متقاضی عدم تمدید مدت قرارداد اجاره باشد و سوما یک نسخه قرارداد اجاره (اعم از رسمی یا تنظیم شده در بنگاه معاملات املاک) در زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی مربوطه ارائه شود.

این لایحه در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است.

ایجاد بنگاه‌های استارت آپی معاملات مسکن

وزیر راه و شهرسازی گفت: مذاکرات اولیه برای فعالیت استارت آپی معاملات مسکن با معاونت علمی و فرهنگی رئیس جمهور و وزارت ارتباطات در حال انجام است.

محمد اسلامی در گفتگو با خانه ملت در مورد ایجاد بنگاه‌های استارت آپ معاملات مسکن، گفت: این بنگاه‌های استارت آپ ارتباط میان مالک و مستاجر را به خوبی برقرار و نظام‌بخشی و نظام‌مندی مناسبی را در دسترسی آسان مالک و مستاجر به همدیگر ایجاد می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مذاکرات اولیه برای فعالیت استارت آپ معاملات مسکن با معاونت علمی و فرهنگی رئیس جمهور و وزارت ارتباطات در حال انجام است، افزود: معاملات مسکن سازمان یافته می‌شود.

رونمایی از گزینه‌های جدید ساماندهی بازار رهن و اجاره در هفته آینده

مدیرعامل بانک مسکن از نهایی شدن بسته رونق بخش مسکن و آپشن های جدید ساماندهی رهن و اجاره بها در هفته آینده خبر داد و گفت:علیرغم رشد قیمت مسکن متقاضیان همچنان برای دریافت تسهیلات به صندوق پس‌انداز یکم مراجعه می‌کنند.

ابوالقاسم رحیمی انارکی در پاسخ به این سئوال که چرا سهم بخش مسکن در تسهیلات بانکی پایین است گفت: بانک مسکن بیش از ۹۰ درصد تسهیلات خود را در حوزه مسکن پرداخت و صرف می‌کند، بنابراین عملاً بانک مسکن حداکثر نقش خود را در بخش مسکن ایفا می‌کند و این برای بقیه بانک‌ها تکلیف خواهد شد.

وی افزود: بانک مرکزی باید تقسیم‌بندی سهم بخش مسکن در تسهیلات بانکی را برای بانک‌ها انجام دهد تا این سهم که در حال حدود ۷ تا ۸ درصد است به ۲۰ درصد برسد.

به  صفحه توئیتر اقتصادبرتر بپیوندید

مدیر عامل بانک مسکن در پاسخ به این سؤال که قرار بود هفته گذشته بسته رونق‌ بخش مسکن تقدیم شود، گفت: برای بسته رونق بخش مسکن جلسه‌ای در وزارت راه و شهرسازی داشتیم و قرار شد نقطه نظرات ارائه شود و تصور می شود که هفته آینده این بستر رونمایی و نهایی شود.

* آپشن‌های رهن و اجاره

رحیمی انارکی در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین بخش این بسته چیست، گفت: تصور ما بر این است که این بسته بتواند بخش مسکن را رونق دهد،‌ هم بخش عرضه و هم بخش تقاضا را پوشش خواهد داد و آپشن‌هایی برای رهن و اجاره درنظر گرفته‌ایم.

وی در پاسخ به این سئوال که در این آپشن ها چه مواردی برای رهن و اجاره دیده شده توضیح بیشتری نداد و افزود: چندین پیشنهاد در این بسته دیده شده است که می‌تواند به بخش مسکن کمک کند.

رحیمی انارکی گفت: بخشی از این بسته مربوط به دولت است و باید دولت مصوباتی را ارائه کند و بخشی مربوط به بانک مرکزی، بخشی مربوط به سازمان بورس اوراق بهادار و بخشی مربوط به اصلاح قوانین خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بسته پیشنهادی برای بازار اجاره قبل از تابستان تصویب خواهد شد که تأثیر مثبتی بر بازار اجاره بگذارد، گفت: یک بخشی از آن احتمالاً تا تیرماه به جمع‌بندی برسد اما رقم آن هنوز نهایی نشده است.

وی از توضیح بیشتر این برنامه برای بازار اجاره خودداری کرد و گفت: این برنامه قرار نیست در قالب تسهیلات باشد و تنها می‌توانم بگویم که در قالب صندوق است و باید صبر کنیم تا نهایی و تأیید شود و باید اذعان کرد که منابع صندوق معمولاً از مردم جمع‌آوری می‌شود.

رحیمی انارکی در خصوص جزئیات وام با نرخ سود صفر نیز گفت: این تسهیلات قرار است برای ساخت مسکن در بافت فرسوده صرف شود. در واقع نرخ سود این تسهیلات ۹ درصد است که منابع بانک مسکن ۱۸ درصدی است و منابعی که از محل صندوق توسعه ملی است صفر درصد است، این صفر درصد مربوط به منابع صندوق توسعه ملی است و با هم میکس شده و متوسط آن ۹ درصد می‌شود.

* هنوز از صندوق پس‌انداز یکم استقبال خوبی می‌شود

وی در خصوص اینکه آیا با توجه به رشد قیمت مسکن، مردم هنوز برای دریافت تسهیلات از صندوق پس‌انداز یکم مراجعه می‌کنند یا خیر، گفت: خوشبختانه هنوز از صندوق پس‌انداز یکم استقبال خوبی می‌شود و هفته گذشته حدود ۹۰۰ فقره تسهیلات در کشور پرداخت شده است.

وی ادامه داد: به هر حال به دلیل رشد قیمت مسکن روند پرداخت تسهیلات افت کرده است اما به نسبت رقم خوبی است.

به گفته وی، برای سازندگان مسکن ۷۰ میلیون ، سازندگان صنعتی ساز ۱۱۰ میلیون تومان و فناوری نوین ۱۷۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.

پاسخ دادن