خبر خوش رییس جمهور و لرزیدن تن مردم!

رییس جمهور وعده‌‌ی یک خبر خوش اقتصادی را داده است که نوعی گشایش اقتصادی را ایجاد خواهد کرد و حدس و گمانه زنی‌ها را در این خصوص افزایش داده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۰ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، از احتمال فروش اوراق نفتی به مردم، تا تصویب FATF و احتمال پیوستن ایران به سوئیفت نفتی چین و کنار گذاشتن همیشگی دلار و استفاده از یوان و ریال در مبادلات ایران و چین و کشورهای عضو این سیستمِ پرداختِ مستقل.

به هر حال باید منتظر ماند و دید خبر خوش چه خواهد بود و سپس ابعاد اقتصادی این موضوع تحلیل شود.

اما جالبتر واکنش مردم به این خبر است خصوصا در بین فعالان اقتصادی نوعی نگرانی به وجود آمده است! علی رغم اینکه رییس جمهور محترم اعلام کرده اند که خبر خوشی در راه است اما لرزه بر اندام فعالان اقتصادی و مردم عادی افتاده است.

علت این موضوع دو نکته است که امیدوارم دولتمردان در تصمیم گیری‌هایشان به این دو موضوع دقت کنند:

دولت، به واسطه‌ی اقدامات خود در چند دوره قبل در بخش اقتصادی، اعتماد عمومی مردم نسبت به تصمیمات اقتصادی را از دست داده است و مردم را نسبت به اینگونه وعده ها خوش بین نکرده است. مردم همواره ترس این موضوع را دارند که دولت تصمیماتی بگیرد که در نهایت برنامه‌ریزیهای آنها را در بعد اقتصادی زندگیشان به هم بریزد. ضمن اینکه برخی وعده های وزیران یا محقق نشده است و یا در زمان اعلام و یا اجرا موضوعی بسیار کمرنگ و گاهی بی اهمیت برای مردم بوده است و مردم احساس کرده اند به نوعی “سرِکار” بوده اند مانند وعده وزیر محترم ارتباطات در خصوص یک سوپرایز و خبر خوش که ارسال مرسوله‌ی پستی با پهباد ازآاب در آمد و یا لباس فضانوردی و ….

*عرضه‌ی بلوکی پالایشگاه های بورسی قرار بود در صندوقهای ETF عرضه شوند

احتمالا پذیره نویسی صندوق‌ها پابرجاست و صندوق دارا دوم در موعد خودش پذیره نویسی خواهد شد.اولا دولت بخشی از سهام خود در پالایشگاه‌ها را آگهی کرده است و نه همه‌ی آنها را. دوما ارزش صندوق دارا دوم بر اساس پیش بینی‌ها بسیار بزرگتر از صندوق دارایکم می‌شود و ممکن است همه‌ی صندوق به راحتی به فروش نرود بنابراین دولت بدش نمی‌آید شانس فروش بلوکی را هم امتحان کند تا هم بخشی از سهام را تعیین تکلیف کرده باشد و امکان فروش همه‌ی ETF دولتی را هم با توجه به کوچکتر شدن صندوق فراهم کرده باشد.

شاید دولت قصد دارد از هر دو امکان استفاده کند و شانس خود را در هر دو بخش امتحان کرده کند، ابتدا فروش بلوکی بخشی از سهام و اگر موفق نشد کل سهام را در صندوق‌ها عرضه کند!

هر کدام از این سناریوها اتفاق بیفتد، چه فروش بلوکی و چه ETF، انگیزه رشد قیمتی سهام این گروه همچنان باقی است. بعید است این بلوکها فروش برود و در نهایت در صندوق دارادوم عرضه خواهد شد . ترکیب سهامداری غالب پالایشگاه‌ها به گونه ای است که خریدار ۱۵ درصد از بلوک این شرکتها انگیزه‌ی مدیریتی نخواهد داشت و بعید است کسی اقدام به خرید این بلوکها کند.

* محسن عباسی

پاسخ دادن