خداحافظ ۹۸ ، سال سختی ها

خداحافظ 98 ، سال سختی ها

احمد خادم المله  – مدیرمسئول – سال ۹۸ با همه فراز و نشیب هایش بالاخره با تلخ کامی ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور به پایان رسید .

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ اسفند ۹۸

ویروس کرونا پدیده نحس آخری بود که تقریبا حلقه بحران های سال ۹۸ را تکمیل کرد و سالی سراسر مشقت و سخت را برای مردم ایران رقم زد . به وضوح می توان گفت در چهل سال بعد از انقلاب سال ۹۸ یکی از سخت ترین سال های بعد از انقلاب بود که مردم ایران تجربه کردند .

ابتدای سال با برهم خوردن برجام ، تشدید تحریم ها ، جاری شدن سیلاب در چند استان کشور و کاهش فروش نفت و درآمد ارزی دولت آغاز شد ، با تورم و گرانی عمومی در همه بخش ها خصوصا افزایش قیمت ارز ، مسکن ، طلا ، خودرو و نهایتا بنزین و انرژی ادامه یافت تا فشار سنگینی را بر اقتصاد کشور و نهایتا شانه های ضعیف شده مردم خصوصا خانواده های کم در آمد تحمیل کند . معاملات مسکن به کمترین میزان خود به نسبت سال های قبل تقلیل یافت . بیکاری در کشور نضج گرفت و مردم به کسب و کارهای کاذب حاشیه ای روی آوردند، در انتهای سال نیز کرونا زنجیره بحران های ۹۸ را تکمیل کرد و سایه نحس خود را بر سراسر کشور گسترش داد تا کسب و کار نوروزی نیز به رکود کشیده شود و اقتصاد ۹۸ با تلخی همه جانبه به پایان برسد.

کرونا تقریبا همه بخش های اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرارداد بگونه ای که بگفته کارشناسان تورم نقطه به نقطه به ۲۵ درصد برسد و رشد اقتصاد بدون نفت نیز عدد صفر را تجربه کند . کرونا بسیاری از صنایع را با بحران رکود مواجه کرد که از جمله آن ها صنعت حمل و نقل هوایی ، دریایی ، عمومی ، صنعت گردشگری و هتلداری، صنعت غذایی و … را می توان نام برد که تاثیر آن بر زندگی و معیشت قشر های کم درآمد کاملا مشهود است.

در کنار التهابات ناشی از کرونا در اقتصاد کشور ، برخی صنایع نیز رونق داشتند ، صنایع بهداشت و درمان ، لوازم بهداشتی ، کسب و کارهای مرتبط با فضای مجازی و نظایر آن ، نکته مهم در این اوضاع و احوال این که اگر دولت ، قوای مقننه و قضاییه تدبیر نکنند ، بسیاری از مشکلات اقتصاد ۹۸ به راحتی به سال آینده منتقل خواهد کرد و احتمالا بر شدت آن افزوده خواهد شد لذا ضرورت دارد مسئولان امر خصوصا سران سه قوه در جلسات ویژه خود به نکات ذیل توجه داشته باشند .

بطور قطع سال ۹۹ سالی است که بایستی با تبعات اقتصادی تحریم و کرونا دست و پنجه نرم کند . از آنجا که مجلس جدید با ترکیب و تفکر جدیدی روی کار خواهد آمد که به احتمال قوی با دیدگاه های دولت زاویه خواهد داشت لذا ضرورت دارد دو قوه با درک شرایط خاص کشور مسایل سیاسی را کنار گذاشته و با کمک یکدیگر حل مشکلات ناشی از تحریم و کرونا را در اولویت فعالیت های خود قرار دهند و خصوصا به روش های مختلف خسارات وارده به کسب وکارهای کرونا زده را جبران نمایند و از خانواده های آسیب دیده در تحریم و کرونا با قوت حمایت کنند در غیر اینصورت جامعه دچار بحران های اجتماعی جدیدتری خواهد شد .

در بحران های ۹۸ آموختیم که ایران بایستی خود را برای اقتصاد بدون نفت جدی تر آماده کند و تحقق اقتصاد مقاومتی در شرایط کنونی اجتناب ناپذیر است و تمامی ابعاد آن بایستی با برنامه عملیاتی شود . تجربه بحران های ۹۸ نشان داد کشور و خصوصا نیروهای اجرایی دولت باید خود را برای مقابله با چند بحران همزمان آماده کنند و انبارهای ذخیره کشور برای شرایط بحرانی از ذخایر کافی برخوردار باشند .

مدیریت کشور در سال ۹۸ نشان داد کشور نیازمند مدیران قویتر و مردان کار آزموده برای مقابله با بحران است که نشان از اهمیت انتخابات در آینده دارد. متاسفانه در سالی که پشت سر گذاشتیم مردم از ناحیه سیاسی کاری ها و جناح بازی در کشور نیز آسیب دیدند و همه باید تلاش کنند در ۹۹ به دور از مسایل سیاسی حل مشکلات اقتصادی کشور سر لوحه همه امور باشد .

موفقیت در برخی از بخش های کشور درسال ۹۹ خصوصا افزایش تولید خودرو و مواد معدنی و فولادی و توسعه کسب و کار های الکترونیک نشان داد ، رونق برخی کسب و کار ها در اوج بحران نیز امکانپذیر است اگر مسئولان وحدت و همدلی داشته باشند . نهایت این که غلبه بر مشکلات شدنی است و نیازمند عزم و اراده جدی ، خودباوری و برنامه ریزی و اعمال مدیریت قوی است .

در سال ۹۸ روزنامه اقتصاد برتر نیز تمام تلاش خود را به کار بست تا با آگاهی بخشی به مردم و مسئولان رسالت خود را در کاهش آلام مردم انجام دهد و به پویایی اقتصاد کشور هر چند ناچیز کمک کند. در پایان به همه کسانی که در سال ۹۸ باجدیت کار و تلاش کردند خصوصا کادر بهداشتی و درمانی کشور خسته نباشید می گوییم و به خانواده هایی که بستگانشان را در بحران های مختلف این سال خصوصا بحران کرونا از دست داند تسلیت گفته و امیدواریم سال آینده با درایت و پشتکار مسئولان و همت مردم سال غلبه بر مشکلات و سراسر برکت برای همه باشد. پیشاپیش سال نو را به ملت بزرگ و قوی ایران تبریک و تهنیت می گویم .

پاسخ دادن