خرده فروشی آنلاین بهترین گزینه در شرایط کرونایی

در شرایطی که این روزها اکثر کشورها برای قطع زنجیره ابتلا به کروناویروس با توجه به  شیوع بالای آن به آن متوسل شده اند محدودیت های عبورو مروراست. 

تهران- اقتصادبرتر- ۰۳ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اکونومیست ، در چنین شرایطی وجود یک استارتاپ فنی بعنوان یک خواربارفروشی آنلاین در شرایط حاضرکه مشغول خدمات رسانی در یک  پارک صنعتی در همپشایر، است و توسط صدها ربات اداره می شود، بهترین گزینه است. در آخرین مرکز تکمیل  ۶۵هزار سفارش در هفته برای ۶۴۵ هزار مشتری این سوپرمارکت بصورت آنلاین تهیه می شود. احتمالاً این مرکز از لحاظ فنی پیشرفته ترین مرکز در جهان است.

به جای حمل جعبه ها در یک خط طولانی از تسمه های نقاله ، از یک سیستم شبکه سه بعدی یا کندو برای جمع آوری سفارشات مشتریان استفاده می شود. ربات ها به این روش و در بالای شبکه فقط یک ثانیه برای انتخاب محصولات متوقف می شوند و آنها را به “ایستگاه های انتخابی” می رسانند ، جایی که افراد سفارشات را جمع می کنند. منظومه ای به سبک کنترل ترافیک هوا ، حرکات ۷۰۰ بوت را که در مساحتی به مساحت سه زمین فوتبال قرار دارد ، نشان می دهد که فقط نیم سانتیمتر از آن فاصله دارد.

این پلتفرم عملیاتی است که اوکادو ، آن را در سال ۲۰۰۰ تاسیس کرد ، امروزه به یکی از غول های خرده فروشی معاصر تبدیل شده است. این شرکت در تاریخ ۱۷ مه اعلام کرد که قرارداد تجاری به منظور تأمین بزرگترین زنجیره سوپرمارکت آمریکا ، Kroger ، با همان فناوری جدید در سراسر آمریکا ارائه داده است و اعلام این خبر، بیش از ۵۰٪ سهام  اوکادو را افزایش داد.

اوکادو به عنوان یک شرکت مواد غذایی آنلاین شروع به کار کرد و هم اکنون بیشتراز آنکه شرکت مواد غذایی باشد بعنوان یک فناوری شناخته می شود. موفقیت آتی آن به دلیل تسلط  در خرید آنلاین خرده فروشی است. این فناوری می تواند کندی سرعت غول های خرده فروشی سنتی که در حال انطباق خود با دوره دیجیتالی هستند و دردسرهای مداومی که برسر راهشان است را از بین برده و مسیر همواری را برایشان فراهم سازد.

مدیریت اوکادو پیش از این استدلال کرده بود برای رشد آتی باید در فناوری سرمایه گذاری کرد. این شرکت در سال ۲۰۱۳ با موریسون که یک سوپرمارکت انگلیسی ، است همکاری کرد و در سال گذشته پلتفرم عامل خود را نه تنها به کروگر بلکه به چهار سوپرمارکت دیگر در اروپا و کانادا فروخته است. این شرکت همچنین در خانه برنامه های توسعه ای دارد و توانسته است با استفاده از ۳۵۰۰ ربات ۲۰۰ هزار سفارش در هفته را آماده کند.

برایان رابرتز بعنوان مشاوره این خرده فروشی آنلاین می گوید ، اوکادو با اتوماسیون گسترده روند برداشت و تحویل ، ثابت کرده است که انجام این کار امکان پذیر است. این همان چیزی است که آن را به یک “اخلالگر” موفق تبدیل می کند. به حدی که اکنون به عنوان اصلی ترین رقیب آمازون در فروشگاه های آنلاین ظاهر می شود.

پل کلارک ، مدیر ارشد فناوری اوکادو ، استدلال می کند که سیستم های حاوی هوش مصنوعی و رباتیک که این شرکت برای CFC های خود توسعه داده است ، کاربردهایی فراتر از خرید مواد غذایی خواهد داشت. او می گوید: “این بازی بزرگتر است.” این شرکت در حال توسعه دست رباتیک برای دستکاری ظریف کالاهای شکننده است.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت

پاسخ دادن