خروج جویندگان گنج از بورس!

خروج جویندگان گنج از بورس!

مردمی که به هوای یک سود بادآورده آمدند و در متن یک شعر و نقاشی دنبال سیگنال می‌گشتند طبیعیست که با اولین تکانه‌ی جدی بورس را ترک کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر هیجان معامله گران و سکوت اقتصاددانان فضای عجیبی در بورس رقم زده است. مردمی که به هوای یک سود بادآورده آمدند و در متن یک شعر و نقاشی دنبال سیگنال می‌گشتند طبیعیست که با اولین تکانه‌ی جدی بورس را ترک کنند.

کشاورز عزیز و محترمی که زیر درخت سهم تحلیل می‌کرد، کارمندی که تا ظهر کار اداره را انجام نمی‌داد چون مشغول بورس بود، جوانان فامیل و محله که فکر کردند قلق پول درآوردن آسان را پیدا کرده اند ، حالا با اولین اصلاح بورس، لعن و نفرین را نثار پیرامون خود می‌کنند و به دنبال مقصر برای افت سهام خود می‌گردند!

قصد نمک پاشیدن بر زخم کسی را ندارم و همین ابتدای نوشته عرض کنم که بورس از این روزها زیاد به خود دیده و قدیمی‌ترها در این روزها لرزه‌ی کمتری بر اندامشان افتاد چون تجربه‌ی این روزها را دارند. بورس یک جریان است، پر از افت و خیز و هر از گاهی سرعت این افت و خیزها کم و زیاد می‌شود اگر سرگردانید و یا می‌ترسید، بدانید که استراتژی نداشته اید، پول پر استرس وارد بورس کرده اید، دیدِ سرمایه‌گذاری شما با پولی که وارد بازار کرده اید هم راستا نیست. دو دقیقه وقت بگذارید و به جای ناسزا گفتن به این و آن، به رویه‌ی انتخاب سهام خود دقت کنید. اگر دلایل محکمی دارید نگرانیتان بی دلیل است.

شما فعلا درگیر نوسانات بورس در یک اصلاح مقطعی شده اید اما بدانید فونداسیون بورس بزرگ ریخته شده است. بازار مسکن با ابزارهای مالیاتی به شدت کنترل و کوچک خواهد شد.

امروز بانک مرکزی اعلام کرده است افراد حقوقی حتی برای پرداخت لیست بیمه و خرید مایحتاج و … باید به بانک مدرک ارائه بدهند و فقط واریز وجه به کارگزاری و سبدگردانی و …. مستثنی شده است. این یعنی گردش پول در بازارهای غیر شفاف کندتر می‌شود، کنترل می‌شود برای خرید سکه به مبلغ بالای ۱۵ میلیون باید کارت ملی ارائه بدهید!

فکر می‌کنید پول‌های خیلی خیلی بزرگ کجا خواهند رفت؟ اصلا فکر می‌کنید بورس با پول چه کسانی تا الان رشد کرده است؟ فقط پول‌هایِ خرد و کوچک آحاد جامعه؟ حجم معاملات بورس بر چه اساسی از هزار میلیارد تا نزدیک ۳۰ هزار میلیارد رشد کرد؟ این پول ‌های بزرگ است که لیدر بازار است و با تنگ‌تر شدن حلقه‌ی مالیاتی و فشار شفافیت مالی، مبلغ بیشتری راهی بورس خواهد شد.

در بورس باید دانه بکارید و صبور باشید!

عزیزان تازه وارد! در بورس دنبال نقشه گنج نباشید که خیلی زود خسته و هراسان می‌شوید و بورس را ترک خواهید کرد، بورس مانند یک مزرعه است باید دانه بکارید و صبر کنید باید استراتژی مشخصی برای روزهای بارانی، بی آبی و حتی طوفانی داشته باشید. گه‌گاهی آفتاب سوزان حاکم است، گه‌گاهی بارش دارد، خشکی دارد و طوفانی هم می‌شود. باید پای بورس بمانید تا اصطلاحا قلقش دستتان بیاید.

بورس یک بازار بزرگ است و همچنان در حال بزرگ شدن است، کمی تجربه اش کم است و در حال یادگیریست. به مرور بالغ‌تر می‌شود هم سرمایه‌گذارانش و هم مدیران و ناظرانش.

من معتقدم بازار سرمایه و مشخصا بورس بزرگ‌تر از بازار پول (بانک) خواهد شد. معنی صبر و استراتژی با هم معنا می‌شود. این اتفاق در بستر ترس و طمع رخ می‌دهد. از میان این اتفاقات یا افراد زیان‌دیده و هراسان که سرمایه خود را آتش زده‌اند بیرون می‌آید و یا معامله‌گران با تجربه که صبر و استراتژی را یاد گرفته اند و از ترس و طمع دوری می‌کنند.

موفق باشید!

✍️ محسن عباسی

پاسخ دادن