خروج معامله گران از تمام بازارها

با افت قیمت سکه و دلار و ریزش شاحص سهام در هفته آخر دی ماه، معامله گران بازار از اکثر بازار معاملات خارج شدند.

تهران – اقتصاد برتر –۲۷ دی ۹۹

معامله گران بازار‌ها بیشتر تماشاچی وضعیت بازار و منتظر ثبات قیمت‌ها هستند تا بتوانند درباره خرید یا فروش تصمیم بگیرند. در آخرین هفته دی ماه، شدت نزول دلار و سکه بیشتر شد و مرزهای حمایتی مهمی در این بازارها از دست رفت. سکه بیش از ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد، دلار افت بالای ۶ درصد را ثبت کرد و طلای ۱۸ عیار نیز نزدیک به ۱۰ درصد از نزول قیمت را به نام خود رقم زد. شاخص کل بورس نیز در هفته ای که گذشت، یک بار دیگر بیش از ۶ درصد افت قیمت را تجربه کرد؛ با توجه به چنین روندی می‌توان گفت، معامله گران در هفته گذشته در حال خروج از تمام بازارها بودند.

دلار و سکه در آستانه سطوح حمایتی

یک هفته قبل از ورود بایدن به کاح سفید، دلار کانال ۲۵ و ۲۴ هزار تومان را از دست داد و سکه امامی نیز پس از حدود ۲ ماه به زیر ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان سقوط کرد. دلار حدود ۶۰۰ تومان افت کرد و به محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. تحلیل گران فنی اعتقاد داشتند، در صورتی که اسکناس آمریکایی این محدوده قیمتی را از دست بدهد، به سوی کانال‌های پایین تری حرکت خواهد کرد. بازار پس از اینکه بایدن پیروز انتخابات آمریکا شد، یکبار تا محدوده یاد شده پایین رفت، ولی به سرعت رویه صعودی گرفت. این بار انتظارات کاهشی در بازار بسیار فعالتر است و تعداد بیشتری از معامله گران در انتظار افت اسکناس آمریکایی تا ابتدای کانال ۲۳ هزار تومان هستند.

احتیاط دلالان در بازار

به گفته برخی فعالان، حضور بایدن در کاخ سفید موجب شده، برخی از دلالان ترجیح دهند به صورت موقت از بازار خارج شوند. در کنار این، گروهی از فعالان عنوان می‌کنند، سفته بازان بیشتر از افت قیمت، نگران رکود بازار هستند. در واقع آنها عنوان می‌کنند، اگر دلار را در محدوده ۲۳ هزار تومان خرید کنند و بازار در تابستان سال بعد نیز تا محدوده ۲۶ هزار تومانی هم رشد کند، سود خاصی را به دست نیاورده اند، در نتیجه فعلا ترجیح می‌دهند خرید سنگینی را صورت ندهند؛ با این حال، به نظر می‌رسد در سمت بازار حواله هم چنان سمت عرضه چندان قوی نیست و همین عامل ممکن است پاشنه آشیل برخی از معامله گران بازار شود.

پاسخ دادن