خروج ناو هواپیمابر آمریکا از خاورمیانه

ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز که از اواخر ماه نوامبر (آذر ) در خلیج فارس گشت‌زنی می‌کرد. منطقه را ترک کرد و به واشنگتن بازگشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ دی ۹۹

تحولات منطقه طی چند روز گذشته، حاکی از ماجراجویی رژیم صهیونیستی و عربستان به سرکردگی ترامپ بود. رئیس جمهور شکست خورده آمریکا به تحریک رژیم صهیونیستی و عربستان به‌دنبال ماجراجویی در منطقه بود و به همین دلیل علاوه بر ناو هواپیما بر یو اس اس نیمیتز، دو فروند بمب افکن ب ۵۲ را برای یک مانور روانی به منطقه خلیج فارس آورد. در پی این اقدام مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از طریق مراجع بین المللی تهدید کردند، هر گونه ماجراجویی مثلث ترامپ، رژیم صهیونیستی و عربستان را قویا پاسخ خواهند داد. جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز تاکید کرد ایران قویا از منافع حیاتی خود در منطقه دفاع خواهد کرد. و نسبت به هرگونه شرارتی به ترامپ هشدار داد. در پی اظهار نظر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، دونالد ترامپ دستور داد دو فروند بمب افکن ب ۵۲ و ناو هواپیما بر یو اس اس نیمیتز منطقه را ترک کردند. البته خروج این تجهیزات از منطقه به معنی پایان تهدید ترامپ نیست و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است آمادگی مقابله به هرگونه تهدیدی در منطقه را دارد.

وزارت دفاع آمریکا، ( پنتاگون ) اعلام کرد ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» از منطقه خاورمیانه به برمورتن در ایالت واشینگتن باز می‌گردد. کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا دستور خروج «یو اس اس نیمیتز» از خاورمیانه و بازگشت آن به آمریکا را صادر کرده است. کریستوفر میلر گفته است٬ «یو اس اس نیمیتز» مستقیما به آمریکا بازمی‌گردد. ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» در آستانه سالروز کشته شدن سرلشگر قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، و هشدار وزیر خارجه ایران نسبت به «بهانه‌ تراشی آمریکا برای جنگ با جمهوری اسلامی ایران» از خلیج فارس خارج شد. مقام‌های آمریکایی به رویترز گفته‌اند، خروج ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» از منطقه خاورمیانه در راستای کاهش تنش در منطقه‌ است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه گزارش داد با خروج تنها ناو هواپیمابر آمریکا از منطقه، قدرت تهاجمی واشنگتن در منطقه کاهش خواهد یافت. رژیم صهیونیستی و عربستان تلاش فراوانی انجام داده اند تا ترامپ را در روزهای باقیمانده به خروج از کاخ سفید تحریک کنند که اقدامی نظامی علیه ایران انجام دهد و ضمن فرافکنی شکست‌های خود، به زعم آنان قهرمان از کاخ سفید برود. جمهوری اسلامی ایران در مقابل تهدیدات ترامپ، اعلام کرد ترامپ کاری نکند که سال نو مسیحی را برای آمریکایی‌ها به عزا تبدیل کند. سردار دهقان مشاور مقام رهبری نیز گفت : تمام پایگاه‌های آمریکا درمنطقه در تیررس موشک‌های ایران است.

پاسخ دادن