خرید خانه متوقف شده

اجاره مسکن
اقتصادبرتر

بازار مسکن در چهار روز گذشته با افت تقاضا و افزایش تمایل برای فروش مواجه شده و واسطه‌های ملکی از کاهش ۵ تا ۱۵ درصد قیمت‎ها از سوی مالکان پول لازم خبر می‌دهند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، تاثیر روانی کاهش انتظارات تورمی به شکل تعلیق معاملات مسکن بروز کرده است. طرف تقاضا در انتظار کاهش قیمت‏ها به سر می‌برد و طرف عرضه ضمن مقاومت در برابر ریزش قیمت‎ها تمایل بیشتری به فروش نشان می‌دهد. واسطه‌های ملکی می‌گویند که در چهار روز اخیر پس از انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا شاهد ایجاد شوک در بازار ملک هستیم و فروشندگان مردد به فروشندگان قطعی تبدیل شده اند.

بررسی‎های میدانی از بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد سازندگان به فروش با قیمت‎های کمتر از حاشیه سود راضی نیستند اما برخی دلالان که واحدهای آماده را خرید و فروش می‌کنند بر اساس شرایط اقتصادی خود مقداری از نرخ‎های پیشنهادی کوتاه آمده اند؛ دلالانی که به هر دلیل نیاز فوری به نقدینگی پیدا کرده اند. از سوی دیگر نمی توان نگرانی سازندگان را از چشم انداز کاهشی بازار مسکن نادیده گرفت. عرضه کنندگان تمایل ندارند واحدی را که در اوج گرانی ساخته در کف قیمت بفروشند. بخصوص اینکه با افت ساخت و ساز طی سال‎های گذشته مواجهیم که در میان مدت به شکل ضربه گیر کاهش قیمت عمل می‌کند.

گشتی در سایت‎های فروش ملک نشان می‌دهد تعداد آگهی‌ها افزایش یافته است. آگهی دهندگان سعی می‌کنند با عباراتی همچون «فروشنده واقعی»، «به شدت پول لازم»، «از شنیدن قیمت این خانه شوکه می‌شوید»، نظر خریداران را جلب کنند اما برخی دفاتر املاک می‌گویند حتی برای شنیدن قیمت هم کسی زنگ نمی زند و متقاضیان انتظار کاهش بیشتر قیمت‎ها را دارند.

تحلیل فعالان بازار ملک این است که در صورت سقوط قیمت دلار نرخ مسکن هم پایین می‌آید. البته کارشناسان معتقدند سقوط قیمت مسکن به این زودی اتفاق نمی‌افتد و این بازار نسبت به هیجانات کوتاه مدت واکنش فوری نشان نمی دهد.

با این حال محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته است ریزش نرخ ارز و طلا به طور طبیعی کالاها و خدمات از جمله مسکن را متاثر می‌کند. او در عین حال ضمن اشاره به چسبندگی قیمت‌ها در بازار مسکن بیان کرده اگرچه قیمت‌ها با رشد ارز و طلا افزایش می‌یابد اما هنگامی که با کاهش نرخ ارز در بازار مواجه هستیم بازگشت قیمت‌ها به راحتی ممکن نیست.

از طرف دیگر مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک ضمن هشدار به احتکار کنندگان مسکن بیان کرده است: همزمان با کاهش قیمت را در بازارهای موازی شاهد سقوط چشمگیر قیمت مسکن هستیم.

مهدی سلطان محمدی کارشناس اقتصاد مسکن نیز می‌گوید: انتخاب بایدن به ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند در کوتاه مدت به کاهش نرخ ارز، خودرو و کالاهای وارداتی منجر شود اما کاهش قیمت خانه در شرایط طولانی مدت ثبات بازار مسکن اتفاق می‌افتد. مسکن در کوتاه مدت کمترین تاثیر را از تحولات سیاسی اخیر می‌گیرد؛ زیرا چسبندگی قیمت در بخش مسکن، بالاتر از دیگر بازارهاست و نمی توان برای دوره چند هفته ای انتظار افت قیمت‎ها را داشت. بعید است که نرخ‏‎ها پایین بیاید اما روند افزایش قیمت کند می‌شود.

  • قیمت مسکن در تهران متری ۲۶.۷ میلیون تومان

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهرماه ۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.

پاسخ دادن