خرید عرضه اولیه‌ی غزر تحریم می‌شود؟

عرضه اولیه زر ماکارون

عرضه اولیه‌ی شرکت زر ماکارون در حالی برای سومین بار آگهی شده که هیچ تغییری روی ارزش‌گذاری آن مشاهده نمی‌شود و فعالان بورس همچنان به قیمت بالای این عرضه معترض هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر عرضه اولیه‌ی شرکت زر ماکارون در حالی برای سومین بار آگهی شده که هیچ تغییری روی ارزش‌گذاری آن مشاهده نمی‌شود و فعالان بورس همچنان به قیمت بالای این عرضه معترض هستند.

دامنه قیمت این عرضه برای هر سهم، ۳۷۷۵۰ تا ۳۹۷۵۰ ریال است که به عقیده‌ی بسیاری قیمت بالایی محسوب می‌شود و ارزش‌گذاری شرکت زر ماکارون به طور صحیح صورت نگرفته است.

ادمین کانال عرضه اولیه با بیش از نیم میلیون عضو در همین راستا نوشت:

«آگهی عرضه مجدد #غزر بدون ارزشگذاری جدید و با همان قیمت قبلی/ مدیر عامل بورس تهران بی اعتنا به خواست سهامداران و فعالان بازار یا تحت فشار از سوی بعضی آقایان … ؟؟؟
در مورد عرضه #غزر پیام های زیادی از شما مردم عزیز رسیده است.
عده ای خواهان لغو، عده ای درخواست کمپین #نه_به_خرید_غزر ، عده ای درخواست نظرسنجی و عده ای دست های پشت پرده و … را برای ما ارسال کردند.
واقعا برای ما و خیلی از فعالان نیز عجیب هست که چرا مدیرعامل بورس تهران، آقای صحرایی، به درخواست سهامداران و فعالان بازار بی اعتنایی کرد و خودشان را با این حرکت زیر سوال برد.
آیا خود صحرایی که دستور لغو دوبار عرضه اولیه #غزر را داده توسط افرادی که در پشت پرده هستند امثال آقای … تحت فشارند؟
سوالات و ابهامات زیادی برای سهامداران بوجود آمده که باید شخص آقای قالیباف اصل، ریاست سازمان بورس، که نظارت بر دوش اوست وارد این موضوع شود که داستان پشت پرده این سهم چیست؟
فردا در این خصوص نظرسنجی گذاشته خواهد شد و هر آنچه نظر مردم باشد ما از آن تبعیت خواهیم کرد و اگر نظر مردم بر #تحریم_عرضه_اولیه_غزر باشد ما نیز به حمایت از سهامداران خواهیم پرداخت.»

ایمنا هم در این رابطه نوشت:

«شهر بدون کلانتر و ارزش‌گذاری غزر
عرضه اولیه “غزر” با وجود اینکه به بهانه اعلام اطلاعات مربوط به افزایش قیمت محصولات در روز قبل از موعد اعلامی، به زمان دیگری موکول شد اما پیش از ورود، حاشیه‌هایی به همراه داشت. اعلام قیمت ۴۵ هزار و۵۰۰ ریالی برای هر سهم این شرکت که منجر به ورود شرکت با ارزش بازار ۷۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی به بازار سرمایه می‌شود، اعتراض گروهی از فعالان بازار را به همراه داشت. شرکت تأمین سرمایه تمدن که عهده‌دار ارزش گذاری سهام “زر ماکارون” بوده است در گزارش منتشر شده در تارنمای شرکت بورس ارزش سهام این شرکت را بر اساس سه روش متداول به ترتیب ۲۸ هزار ۸۲ ریال ((FCFE ، ۲۷ هزار و ۳۵۱ ریال (DDM) و ۹۷ هزار و ۳۸۰ ریال(P/E) اعلام کرده است.
میانگین این سه روش در نهایت ارزش اعلامی توسط تأمین سرمایه تمدن را به ۵۰ هزار و ۹۳۸ ریال به ازای هر سهم رسانده است. اعمال ضریب قیمت به سود ۳۱.۵ واحدی برای سال ۹۹ در شرایطی که بر اساس پیش بینی ارزش‌گذار سود ۹۹ نسبت به سود ۹۸، رشد ۱۱۲ درصدی خواهد داشت (که خود، محل تردید است) منجر به اعلام ارزش میانگینی شده است که نه تنها با انتظارات تحلیلگران بازار اختلاف دارد بلکه با روش‌های تنزیل جریان نقدی اعلامی توسط همان ارزش‌گذار نیز انحراف شگرف ۸۶ درصدی دارد.
اگر چه احتمالاً با توجه روش اعلام کوپن جهت فروش سهام، در نهایت کوزه‌گر و کوزه فروش، خلق قیمت سهام را در نرخ مدنظر خود انجام داده و به کوزه گر خواهند فروخت، اما حقیقت امر آن است که این روش ارزش گذاری و کشف قیمت سهام بیشتر به یاد آورنده شهر بدون کلانتر و قورباغه تیرانداز است تا یک بازار پویا، کارا، شفاف و مدرن.»

هنوز تصمیم قطعی مبنی بر تحریم عرضه اولیه‌ی غزر صورت نگرفته است، اما با توجه به جو حاکم، به نظر می‌رسد اکثر فعالان بورسی مایل به شرکت در این عرضه اولیه نباشند.

اطلاعات تکمیلی در این پست قرار خواهد گرفت …

پاسخ دادن