خرید و فروش مشروط ملک در تهران

با سخت شدن شرایط اقتصادی و افزایش بیسابقه قیمت ملک در تهران ، فروشندگان فروش ملک خود را مشروط به پیدا کردن ملک جدید در حدود قیمتی ملک قبلی می کنند.

تهران – اقتصاد برتر – یکم مرداد ۱۴۰۱

بسیاری از مالکان در تهران در گذشته پس از آنکه ملک خود را به امید خرید ملک بهتری به فروش رسانده اند بدلیل نوسانی آنی قیمت ها نتوانسته اند ملک مناسبی پیدا کنند و از این بابت خسارت سنگینی را متحمل شده اند اما حالا شرایط متفاوت شده و مالکان صرفا به شرط خرید ملک مناسب تر حاضر به فروش ملک خود می شوند.

شرط جدید فروشندگان مسکن در تهران برای خریداران نشان می دهد وضعیت تورم غیر قابل پیش بینی است . فروشندگان ، فروش ملک خود را مشروط به آنکه ملکی مطابق با بودجه خود پیدا کنند، می‌فروشند و اگر نتوانند ملک مناسب پیدا کنند طبق شرطی که گذاشته اند ، توافق برای فروش ملک خود باطل است.

بررسی میدانی بازار خرید و فروش مسکن در تهران نشان می دهد ، این شرط جدید به سایر شروط فروشندگان مسکن اضافه شده است .

تحقیقات میدانی نشان می‌دهد، برخی فروشندگان مسکن در زمان تفاهم نهایی با خریدار، خواهان درج بندی در قرارداد می‌شوند. بندی که در آن فروشنده بین بازه ۲۴ تا ۷۲ ساعت از خریدار وقت می‌خواهد تا در صورتی که موفق به خرید ملک جدید متناسب با بودجه خود شود، قرارداد خود را نهایی کند.

بر اساس این بند، در صورتی که فروشنده نتواند ملک مد نظر خود را بیابد، قرارداد فروش ملک فسخ می‌شود. پیگیری‌ها نشان می‌دهند این مطالبه و شرط جدید به واسطه نابسامانی بازار و تغییرهای ناگهانی نرخ‌های پیشنهادی مسکن است.

طبق گفته برخی مشاوران املاک، فروشندگانی که قصد تبدیل به احسن ملک خود را دارند، پس از فروش ملک قبلی خود با تغییرات نرخ‌های پیشنهادی در بازار مواجه شدند و به همین دلیل، پس از فروش ملک خود، دیگر نتوانستند نسبت به خرید ملک جدید اقدام کنند.

برخی فعالان بازار مسکن، بر این باورند، بعضی از فروشندگان ملک به دلیل تورم‌های انتظاری نرخ‌های پیشنهادی خود را تغییر می‌دهند. به‌ طوریکه حتی در برخی مواقع ممکن است مشتری در یک هفته، دو یا سه بار تغییر نرخ ببیند.

پاسخ دادن