خرید کالای ملی شرط خودکفایی و رفاه اجتماعی

یک پژوهشگر موسسه عالی تحقیقات ایتالیا با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی در جامعه برای مصرف کالاهای ملی، خرید و استفاده از تولیدات و محصولات داخلی را شرط رسیدن به شکوفایی اقتصادی، رشد صنایع داخلی، اشتغال، خودکفایی و در نهایت رفاه اجتماعی دانست.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ اسفند ۹۵

‘ولریو روشیتو’ محقق و پژوهشگر موسسه عالی تحقیقات ‘ایسپرا’ ایتالیا، با بیان اینکه ایجاد رقابت در بازار داخلی به معنی بهبود کیفیت کالاها است، افزود: مردم با مصرف کالای ملی و ترجیح آن به تولیدات خارجی، می توانند گامی موثر در شکوفایی اقتصادی، خودکفایی و توانمندسازی صنایع کشور بردارند که علاوه بر ایجاد اشتغال از خروج ارز و بسته شدن کارخانجات نیز جلوگیری می کند.
وی با اشاره به اینکه ایتالیا پس از جنگ دوم جهانی دیگر چیزی نداشت و تنها با تکیه بر صنایع و تولیدات داخلی امروز تبدیل به یکی از ۷ کشور بزرگ صنعتی در جهان شده است، به مردم ایران توصیه کرد تا با ارجحیت نهادن به مصرف و خرید کالاهای داخلی، مسیر خودکفایی را ادامه دهند.
روشیتو در پاسخ به این سوال که چه عواملی منجر به تبدیل شدن ایتالیا به یکی از قدرت های بزرگ صنعتی در جهان شده است، گفت: پدران ما بر روی ویرانه های جنگ جهانی دوم با اراده ای قوی جهت ساختن کشوری بهتر تمام سختی ها را تحمل کردند. بدین صورت طی ۳۵ سال ایتالیا بار دیگر متولد و در دهه ۹۰ تبدیل به پنجمین قدرت جهانی شد تا اینکه در سال ۱۹۹۴ آژانس های رتبه سنجی بین المللی ایتالیا را پیشرو اقتصاد اروپا خواندند و تولید و صادرات ما از آلمان نیز پیشی گرفت.

وی با اشاره به آنچه در ایتالیا ‘معجزه اقتصادی’ خوانده می شود گفت: معجزه اقتصادی (شکوفایی اقصادی) در دهه پنجاه تا هفتاد میلادی با رشد اقتصادی، توسعه فناوری و صادرات انبوه همراه بود. شکوفایی اقتصادی در ایتالیا باعث توسعه سریع و صنعتی کشور و تغییر روش زندگی و عادات مردم شد و حتی چهره شهرها را عوض کرد.

این محقق ایتالیایی افزود: با اینکه ایتالیا در دهه ۵۰ به بهبود اقتصادی رسید اما هنوز کشوری بود که درآن ۴۴ درصد مشاغل در بخش کشاورزی، ۲۹ درصد در صنایع و ۲۷ درصد در خدمات بود. در سال ۱۹۵۸ میلادی شمار شاغلین در صنایع از کشاورزی سبقت گرفت و در عرض چند سال ایتالیا ساختار یک جامعه پیشرفته را به خود گرفت.

روشیتو گفت: عوامل زیادی منجر به معجزه اقتصادی ایتالیا شدند. دسترسی آسان به کارگرانی که از جنوب کشور جذب صنایع می شدند. پایین بودن دستمزدها، قیمت پایین مواد اولیه، اتخاذ فناوری پیشرفته با تقلید از کشورهایی که قبل از ایتالیا آن را تجربه کرده بودند. همچنین تمایل اقشار مختلف مردم برای رسیدن به رفاه و پشت سر گذاشتن سال های دشوار جنگ و خرید کالاهای داخلی منجر به توسعه اقتصادی شد.

وی با تاکید بر اهمیت صادرات کالا در جهش اقتصادی گفت: صادرات ایتالیا از سال ۱۹۵۸ به بعد رشد چشمگیری کرد که خود عنصری تعیین کننده برای توسعه تمام اقتصاد بود. توسعه صنعتی در این سالها مربوط به گسترش تولید کالاهای بادوام مانند خودرو، موتور و وسایل برقی خانگی می شد. البته با توجه به افزایش دستمزدها و تورم ثابت، قیمت کالاها افزایش کمی یافت و بنابراین خیلی ها توانستند کالاهایی را که قبلا حتی وجود آن را تصور نمی کردند، تهیه کنند.

روشیتو با بیان اینکه نماد شکوفایی ایتالیا خودروهای موتوری و موتورها بودند، گفت: در سال ۱۹۵۵میلادی در ایتالیا از هر ۷۷ نفر شهروند، یک نفر مالک یک خودرو بود اما دو سال بعد در سال ۱۹۵۷ از هر ۳۹ نفر یک نفر مالک خودرو شد و این روند ادامه یافت. کارخانه های شمال ایتالیا میلیونها کارگر را از جنوب کشور جذب کردند و اشتغال افزایش یافت. این شکوفایی باعث رفاه و بهبود سطح زندگی ایتالیایی ها شد. تولید انبوه لوازم برقی خانگی مانند یخچال باعث شد ایتالیا پس از آمریکا و ژاپن در مکان دوم تولید این محصول قرار بگیرد.

*ایرنا

پاسخ دادن