خسارات سیلاب به اراضی کشاورزی مازندران

خسارات سیلاب به اراضی کشاورزی مازندران

سیلاب سهمگین دهمین شب دومین ماه از سومین فصل سال ۹۸ سبب خسارات بالایی به اراضی کشاورزی مناطقی از شرق استان شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، اطلاعیه هواشناسی مازندران از ظهر و عصر شنبه یازدهم آبان از طریق رسانه‌ها به اطلاع مردم رسیده است. بارش سیلابی و سهمگین باران سبب شد تا در نخستین ساعات بارش، مناطقی از شهرها و روستاهای شهرستان‌های شرق و مرکزی استان دچار آبگرفتگی شوند.

بر اثر این حادثه طبیعی، راه دسترسی بسیاری از مناطق روستایی شهرستان‌های نکا، بهشهر و گلوگاه دچار رانش و تخریب شده و تلاش برای بازگشایی این محورها وجود دارد.

نیروهای مردمی به کمک راهداران آمده ولی عمق سیلاب به حدی بوده که جاده مواصلاتی ساری به گرگان حدفاصل گلوگاه تا کردکوی از دیشب تاکنون به صورت مقطعی مسدود، یکطرفه و دچار آبگرفتگی شدید شده است.

سیلاب دیشب همچنین سبب قطعی آب مشترکان شهرهای بهشهر و گلوگاه شده و تلاش برای رفع این مشکل از سوی نیروهای تاسیساتی آبفای ادامه دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران با اشاره به تلاش راهداران برای بازگشایی راه‌های روستایی حادثه دیده مربوط به شرق مازندران، اظهار داشت: پس از بارش شدید شب گذشته و وقوع سیل و رانش در شرق استان بلافاصله عوامل راهداری و دیگر دستگا‌های امدادی با بسیج امکانات و ماشین آلات درمحورهای اصلی و روستایی مستقر شدند.

عباس علی نجفی به محورهای روستایی و کوهستانی شهرستان نکا اشاره کرد و افزود: با توجه به شدت بارش و رانش و ریزش صورت گرفته در حال حاضر محورهای روستایی منطقه هزار جریب و سه راهی بند بن به لایی مسدود بوده که بلافاصله چندین دستگاه از انواع ماشین آلات راهداری به منطقه اعزام و در حال بازگشایی محورهای مذکور هستند.

نجفی ادامه داد: محورهای روستایی و فرعی شهرستان گلوگاه با تلاش شبانه روزی راهداری در دست بازگشایی بوده و امیدواریم با کاهش شدت بارش به عملیات بازگشایی به اتمام رسیده و تردد در محورهای این شهرستان برقرار شود.

وی گفت: در حال حاضر محورهای اصلی شرق استان نیز دچار آب گرفتگی شده که این امر تردد را برای کاربران جاده ای دچار مشکل کرده است.

تردد کند در محورهای شرقی مازندران

رئیس اداره مرکز مدیریت راه‌های نیز گفت: با توجه به شدت بارش در شب گذشته در شرق استا ، محورهای اصلی این منطقه دچار آب گرفتگی شده که این امر تردد را برای کاربران جاده ای دچار مشکل کرده است.

محسن هاشمی افزود: با توجه به اعلام سازمان هواشناسی و آماده باش نیروهای راهداری بلافاصله پس از شروع بارش و جاری شدن آب بر سطح محورهای شرق استان، نیروهای راهداری ادارات بهشهر و گلوگاه در منطقه حاضر و نسبت به بازگشایی و ایمن‌سازی محور اقدامات در خور توجه ای را به اجرا گذاشتند.

وی گفت: در حال حاضر با توجه به حجم بالای ترافیک از سمت استان گلستان به مازندران و اقدامات راهداری شاهد ترافیک سنگینی در حوزه استحفاظی گلوگاه هستیم و به تمامی کابران و مسافران توصیه می‌شود تا سفر خود به مقصد شرق استان با تاخیر انجام دهند.

بارش ۱۴۲ میلیمتر باران در گلوگاه

مدیرکل مدیریت بحران مازندران نیز در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده شرق ماندران با بیان اینکه از نیمه شب گذشته تا امروز شاهد بارش بی وقفه باران در سطح استان بودیم، اظهار داشت: میزان باران در شرق استان بویژه شهرستان‌های نکا، بهشهر و گلوگاه نسبت به سایر شهرستان‌ها از شدت و میزان بیشتری برخوردار بوده بطوریکه در گلوگاه ۱۴۲ میلی‌متر بارندگی از شب گذشته تا امروز به ثبت رسیده است.

علی اصغر احمدی افزود: این میزان بارندگی بجز آب گرفتگی در معابر شهری و قطع راه‌های ارتباطی برخی روستا‌ها در بهشهر و گلوگاه خسارت جدی به شهر‌ها و روستا‌های استان وارد نکرده است.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران از ابگرفتگی روستاهای لمراسک، قلعه پایان، تیله نو در گلوگاه بر اثر حجم زیاد بارش‌ها خبر داد و گفت: آب آشامیدنی این روستا‌ها برای مدتی قطع شده و از طریق آب معدنی و تانکر‌های سیار، آبرسانی به این مناطق انجام می‌شود.

احمدی از احتمال تخریب چند واحد مسکونی در بهشهر بدلیل آبگرفتگی خبر داد و گفت: کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران هم اکنون در منطقه حضور دارند تا به بررسی دقیق این حادثه و ایمن سازی واحد‌های مسکونی بپردازند.

عملیات برای بررسی مسیر، بازگشایی راه‌ها و گودبرداری‌ها در حال انجام است، بیشترین حجم آب در مسیر جاده سراسری و راه‌های مواصلی منتهی به روستاهای سیدمحله لمراسک و تیله نو وجود دارد.

فرماندار شهرستان گلوگاه در خصوص فوت زن کهنسال در پی وقوع سیل گفت: هنوز این خبر تأیید نشده تفحص و جست‌و‌جو ادامه دارد و اخبار بعدی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سیلاب همچنین سبب ایجاد تاخیر در پرواز ساری – عسلویه شده است.پرواز شماره ۶۹۰۷ هواپیمایی کاسپین در مسیر ساری به عسلویه، قبل از بلند شدن از باند فرودگاه ساری به علت ترکیدگی لاستیک در انتهای باند متوقف شد و مسافرین در صحت کامل از هواپیما تخلیه و به ترمینال فرودگاه منتقل شدند.

پاسخ دادن