خسارت سنگین “کرونا” به اقتصادهای بزرگ

در حالی که بورس اوراق بهادار ، به دلیل ترس جهانی از کروناویروس، دومین روز ضرر مالی خود را به دوش می کشد ، کم کم واکنش ها در سایر بخش های اقتصادی نیز جلوه می کند.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۸ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، دانیل دی مارتینو مدیر سابق بانک مرکزی فدرال می گوید “نمی توان تنها با بی توجهی به واکنش ها به شیوع کروناویروس از وقایع و ضررهای احتمالی جلوگیری کرد. “

مارتینو، خاطرنشان می کند که فدرال رزرو نباید تنها به دنبال زنجیره تأمین تولید باشد بلکه باید به بخش خدمات نیز که بخش عمده اقتصاد آمریکا به آن وابسته است هم لازم است توجه نماید.

به گفته وی ، درست است که گردشگران چینی فقط چهار درصد از مسافران به آمریکا را تشکیل می دهند اما باید توجه داشت،  ۱۱ درصد از هزینه هایی  که هنگام بازدید از کشور و یاهزینه های گردشگری ، توسط چینی ها تأمین می شود. او می گوید ، این امر می تواند اختلالات دیگری نیز در بخش خدمات ، ایجاد نماید که به مراتب تأثیرات وخیم تری نسبت به ضرر بخش تولید در اقتصاد آمریکا به همراه داشته است. علاوه بر آن می تواند به سرعت باعث بیکارشدن بسیاری از افراد در بخش های خاص خدماتی نیزبشود.

او می گوید: “واضح است که سیاست گذاران فدرال رزرو در نظردارند حتی اگر بازارهای مالی به دلیل ترس و وحشت از کروناویروس دچار ضرر مالی شدند هم با ایستادگی و مقاومت جایگاه خود را حفظ نمایند.”

“صندوق بین المللی پول می گوید: آنان حتما باید پیش از آنکه شرایط بازار بسیار وخیم شود، عملیات پیشگیرانه خود برای جلوگیری از وخیم تر شدن اوضاع را بکارگیرند.”

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت

پاسخ دادن