خشم ایرانی‌ها از توئیت سفارت سوئیس

اقتصادبرتر

توییت سفارت سوئیس در باره اسکناس جدید فرانک، خشم ایرانیان را برانگیخت.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، سفارت سوئیس در صفحه خود در توییتر با اعلام خبر انتشار اسکناس جدید که ۱۳ ماه مارس وارد بازار خواهد شد در توضیح ارزش این اسکناس جدید گفت «باارزش ترین اسکناس جهان که قیمت آن مساوی است با ۱۳۰ میلیون ریال ایران».

در خبر منتشره آمده است:«با یک اسکناس ۱۰۰۰فرانکی سوئیس شما می توانید ۳۳ کیلو پسته، بلیط مترو برای ۱۳ هزار بار استفاده از مترو و ۲ کیلوگرم زعفران ایرانی خریداری کنید».

اقتصادبرتر

اما بسیاری از ایرانی ها مقایسه ارز ملی سوئیس با ریال ایرانی از سوی دیپلمات های سوئیسی را توهین تلقی کردند. ایرانی ها چنین مقایسه ای را بی جا نامیدند و یادآوری کردند که ایران تحت تحریم شدید آمریکا قرار دارد و اقتصاد آن ضعیف شده است.

کارمندان سفارت سوئیس مجور شدند یادداشت جنجالی خود در توییتر را توجیه کنند. دیپلمات ها توضیح دادند که قصد توهین نداشتند و فقط می خواستند بگویند که با اسکناس جدید ۱۰۰۰فرانکی چه میتوان در ایران خرید.

«اگر بخواهیم از این اسکناس در سوئیس استفاده کنیم در ازای آن می توان ۱۵۰ کیلوگرم شکلات سوئیسی و یا ۶۰ کیلو پنیر سوئیسی خریداری کرد. در واقع صحبت فقط از قیمت کالاها در میان بود».

اقتصادبرتر

یکی از منتقدان این توییت نوشت:«در شرایط کنونی ایران، ما انتظار همدردی داریم و نه یادآوری وضعیت دشواری که ایران و ایرانی ها با آن مواجه هستند».

پاسخ دادن