خشم جهانی از جنایت بیسابقه پلیس آمریکا

قتل وحشیانه یک سیاهپوست ۴۵ ساله در شهر مینیا پولیس ایالت مینه سوتا آمریکا توسط یک پلیس آمریکا خشم جهانی را علیه دولت آمریکا و سیاست نژاد پرستی ترامپ برانگیخت.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ اردیبهشت ۹۹

موضوع مهم در این رویداد این بود که پلیس پس از اینکه به سیاهپوست مقتول دستور ایست داد، وی تمامی ضوابط آمریکا را رعایت کرد، از ماشین خارج شد و حتی به دستور پلیس روی زمینه دراز کشید اما درک شووین، مأمور سفیدپوست پلیس زانوی خود را روی گلوی سیاهپوست مقتول به مدت هشت دقیقه فشرد تا وی زیر دست مامور آمریکایی جان باخت. صحنه این جنایت پس از مدت کوتاهی در سراسر جهان پخش شد و موجی از نفرت نسبت به پلیس و مقام‌های دولتی آمریکا در جهان برانگیخت. این جنایات باعث بروز اعتراضات گسترده در چند ایالت آمریکا شد بگونه ای که سیاهپوستان و حتی مردم سفید پوست با حمله به چند مرکز پلیس مینیا پولیس آن را به آتش کشیدن و ایالت مینه سوتا و کالیفرنیا، شهر لس آنجلس نیز شاهد تظاهرات مردمی شد و به آشوب کشیده شد. مردم ترامپ را که از نژاد پرستی و اقدامات پلیس آمریکا در هر حادثه ای قویا حمایت می‌کند عامل این جنایت می‌دانند و معتقدند اگر ترامپ دست پلیس را باز نمی گذاشت و هز جنایت آنان حمایت نمی کرد، امروز درم شوین پلیس سفید پوست جرات نمی کرد در مقابل دوربین دست به چنین جنایتی بزند. پلیس برای متفرق کردن جمعیت معترض اقدام به گاز اشک آور و انواع سلاح‌های ضد تجمع کرده است. ترامپ به شهردار مینیا پولیس هشدار داده اگر نتواند اعتراضات عمومی را جمع کند برای سرکوب مردم گارد ویژه آمریکا را به این ایالت اعزام خواهد کرد. شهردار مینیا پولیس با حضور در تلویزیون محلی در حالیکه بغض داشت از مردم عذرخواهی کرد و اعلام نمود با پلیس خاطی برخورد خواهد کرد. موضوع قتل این مرد سیاهپوست به موضوع اول شبکه‌های خبری آمریکا و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است و ترامپ دستور داده با رسانه‌هایی که اقدام به پوشش این رویداد می‌کنند برخورد شود. گفته می‌شود این جنایت و اعتراضات پس از وی در طول تاریخ نا آرامی‌های آمریکا بیسابقه بوده است. ترامپ و دستیارانش در کاخ سفید بشدت نگران هستند این موضوع روی انتخابات پیش رو ریاست جمهور در آمریکا تاثیر منفی بگذارد که قطعا چنین خواهد شد. ترامپ موضوع را سیاسی کرده و گفته است مسئول این جنایت شهردار دمکرات مینیا پولیس است و دمکرات‌ها باید پاسخگوی این جنایت باشند. در حالیکه افکار عمومی آمریکا عامل این جنایت را سیاست‌های نژاد پرستانه ترامپ می‌دانند.

رسانه‌های آمریکا که دستور ترامپ برای سانسور این حادثه را زیر پا گذاشته اند می‌گویند، در این حادثه نقض حقوق بشر، نژاد پرستی، سانسور مطبوعات، سرکوب وحشتناک معترضان با انواع سلاح‌های سرد و گرم، دستگیری‌های گسترده و استفاده گسترده از گارد ویژه ضد شورش و همه آن چه آمریکا طی سالیان گذشته، کشورهای دیگر را متهم به آنها می‌کرد، اتفاق افتاده است. پلیس به دستور ترامپ ورود خبرنگاران به مناطق آشوب زده را ممنوع کرده است و در برخی مناطق درگیری بین پلیس و خبرنگاران خصوصا خبرنگار سی ان ان باعث ضرب و شتم شده است.

مردم می‌گویند، پلیس حق نداشته با فردی که تمام دستورات مامور را اجرا کرده و روی زمینه دراز کشیده بود اینگونه بیرحمانه برخورد کند و زانوی خود را به مدت هشت دقیقه بر گلوی وی فشار دهد تا وی جان بدهد.

شخصیت‌های مختلف جهان یک به یک این جنایت هولناک را محکوم کرده و از ترامپ خواسته اند دست از سرکوب معترضان بردارد و به خبرنگاران آزادی عمل بدهد. نا ارامی در ایالت‌های مختلف آمریکا همچنان ادامه دارد اما سانسور شدید مانع از انعکاس آن است.

ترامپ به پلیس ملی و ایالتی آمریکا دستور داده است با معترضان بشدت برخورد کنند و اجازه ندهند اعتراضات مردمی گسترش یابد. معترضان به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده است « زندگی سیاهان هم اهمیت دارد» و «کشتار سیاهان را متوقف کنید».

پاسخ دادن