خطراتی که جهان را در ۲۰۲۰ تهدید می کند

خطراتی که جهان را در 2020 تهدید می کند

آتش سوزی بخاطر تغییرات آب و هوا و شعله ور شدن جنگ های سیاسی در جهان از جمله ریسک های مهم سال ۲۰۲۰ است که درگزارش سازمان اقتصاد جهانی به آن پرداخته شده است.  

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ دی ۹۸

تغییرات اقلیمی در تمام گزارش های اقتصاد جهانی بعنوان مهم ترین تهدیدی است که از آن با عنوان ریسک بلند مدت ، یاد شده است و در کنار آن سایر تهدیدات از جمله  ” تقابل اقتصادی” و “قطب بندی های سیاسی داخلی” به عنوان خطرات کوتاه مدت مهم در سال ۲۰۲۰ ذکر شده اند.

سازمان اقتصاد جهانی هشدار می دهد، آشفتگی ژئوپلیتیک وعقب نشینی نسبت به تهدیدات  چند جانبه موجب می شود توانایی همگان برای مقابله با خطرات مشترک و مهم جهانی از بین برود.

در این گزارش هشدار داده شده است ، رهبران جهان، بدون توجه فوری به ترمیم بخش های اجتماعی و ایجاد رشد اقتصادی پایدار ، نمی توانند به طور سیستماتیک تهدیداتی مانند بحران آب و هوا یا تنوع زیستی را برطرف نمایند.

* تضاد اقتصادی و سیاسی بین رهبران جهان در ۲۰۲۰ افزایش می یابد ،

در حالی که بیش از هر زمان دیگری لازم است تا سیاست گذاران و صاحبان مشاغل برای مقابله با تهدیدهای جدی تغییرات آب و هوایی ، محیط زیست ، بهداشت عمومی و سیستم های فناوری اقدام کنند.  یافته های گزارش تهدیدات ۲۰۲۰ درمجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد مقابله با تهدیدات و کاهش ریسک نیازمند رویکرد چند جانبه است که نمی تواند برای کاهش خطرات آن منتظر فروکش کردن بی نظمی وآشفتگی در موضوع ژئوپلتیک ماند.

این گزارش درسال جدید، افزایش تقسیمات داخلی و بین المللی و رکود اقتصادی را پیش بینی می کند. آشفتگی ژئوپلیتیک ما را به سمت جهان “یکطرفه” و یک جانبه گرایی سوق می دهد در حالی که  رهبران جهان باید با روابط تجاری و همکاری های مشترک تلاش کنند برای مقابله با خطرات مشترک متمرکز شوند.

  • دیدگاه نخبگان جهان درباره تهدیدات ۲۰۲۰

از بیش از ۷۵۰ متخصص و تصمیم گیرنده جهانی خواسته شد بزرگترین نگرانی های خود را از نظر احتمال و تأثیر تهدیدات پیش رو در سال جدید ابراز کنند. ۷۸٪  آنان عنوان کردند پیش بینی می کنند: “تقابل های اقتصادی” و “تضاد سیاسی داخلی” در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد.

این امر می تواند فاجعه بار باشد ، به ویژه برای مقابله به موقع با چالش هایی مانند بحران آب و هوای ، از بین رفتن تنوع زیستی و کاهش گونه های ثبت شده. این گزارش که با همکاری Marsh & McLennan و گروه بیمه زوریخ تهیه شده است ، حاکی از لزوم همکاری سیاست گذاران برای دستیابی به اهداف مشترک برای محافظت از زمین  و تقویت اقتصاد  ونیز جلوگیری از ضررهای احتمالی برای شرکت ها برمبنای  اهداف علمی می باشد.

آنچه برای اولین بار در چشم انداز ۱۰ ساله این نظرسنجی ، مطرح شده ، این است  که اکثرا احتمال داده اند تهدیدات زیست محیطی در صدر  پنج خطر برتر جهانی باشد و در این گزارش نسبت به موارد زیر هشدار داده شده است: حوادث شدید آب و هوایی با خسارت عمده به املاک ، زیرساخت ها و از بین رفتن جان انسان ، عدم موفقیت و تعدیل تغییرات آب و هوا توسط دولت ها و مشاغل ، آسیب های زیست محیطی و بلایای انسانی از جمله نشت روغن و آلودگی رادیواکتیو. از بین رفتن عمده تنوع زیستی و فروپاشی اکوسیستم (زمینی یا دریایی) که با عواقب جبران ناپذیری برای محیط زیست همراه بوده و در نتیجه موجب تخلیه شدید منابع برای بشر و همچنین صنایع را بدنبال دارد. عمده بلایای طبیعی مانند زلزله ، سونامی ، فوران آتشفشانی و طوفانهای ژئومغناطیسی.

Borge Brende ،رئیس مجمع جهانی اقتصاد، می گوید: “از منظر سیاسی جهان در تضاد و قطبی شدن قرار گرفته است. به لحاظ زیست محیطی نیز سطح دریا افزایش می یابد و آتش سوزی های آب و هوایی در حال گسترش است. ۲۰۲۰ سالی است که رهبران جهان باید با کلیه بخش های جامعه همکاری کنند تا سیستم های همکاری ما را نه فقط برای منافع کوتاه مدت بلکه برای مقابله با خطرات عمیق ترمیم و تقویت کنند . »

گزارش جهانی خطرات ، بخشی از ابتکار عمل جهانی  است که افراد ذی نفع را برای تهیه راه حل های پایدار و یکپارچه در مواجهه با چالش های اساسی جهان هماهنگ می سازد. برای مقابله با خطرات ژئوپلیتیکی و زیست محیطی از جمله تهدیداتی که ممکن است مورد توجه قرار نگرفته باشند، باید در سطوح مختلف نظام کشورها به آنها توجه شود. گزارش امسال صریحاً بر تأثیرات ناشی از افزایش نابرابری ، شکاف در حکمرانی فناوری و تحت فشار قرار گرفتن سیستم های بهداشتی ،تمرکز دارد.

جان درزیک ، رئیس Marsh & McLennan Insights ، گفت: “فشار زیادی بر شرکت ها از طرف سرمایه گذاران ، تنظیم کننده ها ، مشتریان و کارمندان وجود دارد تا نسبت به افزایش نوسانات آب و هوایی از خود مقاومت نشان دهند. پیشرفت های علمی به این معنی است که اکنون خطرات اقلیمی می توانند با دقت بیشتری مدل شوند و در مدیریت ریسک و برنامه های تجاری گنجانیده شوند. رویدادهای برجسته ، مانند آتش سوزی های اخیر در استرالیا و کالیفرنیا ، بر شرکت ها فشار می آورد تا در شرایطی که با چالش های ژئوپلیتیکی و سایبری بیشتری روبرو برای مقابله با تهدید آب و هوایی اقدام کنند. “

برای نسل های جوان ، وضعیت کره زمین حتی نگران کننده تر است. این گزارش به چگونگی تهدید خطرات برای افراد متولد پس از سال ۱۹۸۰ می پردازد. تقریباً ۹۰٪ از این پاسخ دهندگان معتقدند “امواج گرمای شدید” ، “نابودی اکوسیستم” و “سلامت ناشی از آلودگی” در سال ۲۰۲۰ تشدید می شوند. در مقایسه با سایر نسلها به ترتیب ۷۷٪ ، ۷۶٪ و ۶۷٪ است. آنها همچنین بر این باورند که تأثیر خطرات محیطی تا سال ۲۰۳۰ فاجعه بارتر و محتمل تر خواهد بود.

این گزارش می افزاید:”اکوسیستم های بیولوژیکی متنوع مقادیر زیادی کربن را جذب می کنند و مزایای  اقتصادی بزرگی که برابر با مبلغ ۳۳ تریلیون دلار در سال تخمین زده می شود یعنی معادل تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و چین به ارمغان می آورند اما این نکته بسیار مهم است که شرکت ها و سیاست گذاران سریعتر به سمت انتقال به اقتصاد کربن کم و مدل های تجاری پایدار حرکت کنند.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد در خصوص تهدیدات جهانی سال ۲۰۲۰ با همکاری دانشگاه آکسفورد، گروه بیمه زوریخ ، دانشگاه ملی سنگاپور و مرکز مدیریت و تصمیم گیری ریسک دانشگاه پنسیلوانیا ارائه شده است.

*اکرم صدیقی.سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن