خطر رشد غیرمتقارن شاخص

اقتصاد برتر

بررسی بازدهی شاخص های مختلف بورس تهران، حکایت از تمایل سهامداران به نمادهای کوچک و غافل ماندن از صنایع و شرکت های شاخص ساز دارد که رشد و بازدهی نامتقارن در بورس تهران را رقم زده؛ موضوعی که در ادامه روند بازار به زیان خود سهامداران و بازار سرمایه خواهد بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، آنچه از بررسی عملکرد ماهانه ۵۰ شرکت فعالتر بورس تهران بر اساس میانگین موزون و ساده استخراج می شود، بازدهی تنها ۳۷ درصدی شاخص این شرکت ها بر اساس میانگین موزون و ۵۵ درصدی بر اساس میانگین ساده است.

یک کارشناس  بازار سرمایه در خصوص پیشی گرفتن بازدهی شاخص کل هم وزن از شاخص کل و بی توجهی سهامداران نسبت به سهام بنیادی که منجر به رشد نامتقارن در بورس شده، عدم اقبال سهامداران به نماد‌های بنیادی و شاخص را دلیل این موضوع دانسته و به تشریح دلایل آن پرداخت.

علیرضا مارانی با بیان اینکه سهام بنیادی کاملا برگرفته از ریسک سیستماتیک دولت قرار دارد، اظهار کرد: شاهد آن هستیم که دولت قیمت پایه را دستوری برای فلزات رنگین تعیین می کند. فروش شرکت‌های سنگ آهنی نیز تحت تاثیر قیمت شمش  صادراتی فولاد خوزستان بوده و شرکت های پتروشیمی نیز با توجه به کاهش قیمت های جهانی از یک طرف و قیمت گذاری غیر منصفانه در بورس کالا هستند، این مسائل مانع از کشف قیمت واقعی برای محصولات پتروشیمی و فولادی شده است.

وی با اشاره به اینکه با اف ای تی اف و پالرمو موافق هستیم، ولی در شرایط جنگ اقتصادی لزومی ندارد چرا که اکنون شاهد آن هستیم که کشتی‌های صادراتی ما که در دریای مدیترانه در حال تردد هستند نمی توانند به مقصد برسند، و لازمه اف ای تی اف کنترل وجوه، کنترل کد اقتصادی، مالیات بر ارزش افزوده و سایر مسائلی است که برای  صنایع مشکل ساز می شود.

مارانی ادامه داد: اگر نگاه جدی تر به این قضیه داشته باشیم مدیران این شرکت ها همگی دولتی و بی انگیزه هستند با توجه به سخت تر شدن شرایط صادرات زیر بار مسئولیت نمی روند و البته مدیری که بنگاه ده هزار میلیاردی را اداره می کند اگر بخواهیم به او حقوق ۲۰ میلیون تومانی بدهیم ریسک پذیر نخواهد بود و تمام وقت در خدمت بنگاه خود نیست.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اتفاقاتی که درمجامع برخی شرکت های بزرگ اتفاق افتاد، تأکید کرد: از طرف دیگر، بازارگردان های شرکت های بزرگ در صدد مدیریت و قرار گرفتن در هیأت مدیره این شرکتها و تصاحب کرسی مدیریتی هستند در حالی که صندوق‌ها و سبدگردانها نباید چنین دیدگاهی داشته باشند.

وی با بیان اینکه امسال مهلت پایانی برای فروش دارایی‌های مازاد بانک‌هاست، تصریح کرد: اکثر  داراییهای بزرگ بانک ها در بازار سرمایه سهام بنیادی و بزرگ هستند. به همین دلیل شاهد آن هستیم که به محض اینکه از نظر قیمتی یک نماد  در روند صعودی قرار می گیرد، بانک ها بنا بر ضوابط و مقرراتی که برای فروش دارند یا نیاز به نقدینگی سهم می فروشند و ارزش ذاتی سهام را در نظر نمی گیرند.

مدیر عامل سابق سرمایه گذاری ملی ایران با بیان اینکه یکی دیگر از دلایل بی توجهی فعالان به سهام بنیادی را باید در تقسیم سود بسیار پایین این شرکت ها در مجامع گذشته دانست، از این موضوع انتقاد کرد و گفت: تقسیم سود پایین در فولاد مبارکه و ملی صنایع مس ایران منجر به  ناامیدی و دلسردی و عدم رغبت فعالان بازار به نمادهای بزرگ شده است.

مارانی تأکید کرد: در سال رونق اقتصادی که باید شاهد رشد تولید باشیم مشکلات این چنینی از یک طرف و از طرف دیگر ابزاری که وزارت صنعت به منظور تأمین نیاز داخلی با جلوگیری از صادرات در پیش گرفته، جذابیت این سهام را برای فعالان کمرنگ کرده است.

وی با اشاره به این که کماکان بدهی‌های دولت به بنگاه ها اعم از قیمت صنایع دارویی، برق و پیمانکاران با تأخیر پرداخت می شود، همه این عوامل مزید بر علت شده، ادامه داد: مبارزه با مفاسد اقتصادی اقدام بسیار مناسب و مطلوبی است و همه از این موضوع خوشحال می شوند ولی باید این نکته در نظر گرفته شود که افرادی که به عنوان متهم بازداشت می شوند، بخشی از چرخه اقتصادی کشور را در دست داشته اند و  چنانچه به سرعت برای آنها جایگزین مشخص نمی‌شود، چرخه رشد نقدینگی در صنایع کاهش می یابد و این چیزی است که امروز شاهد آنیم.

شاخص کل بورس تهران که در آغاز مردادماه در ارتفاع ۲۵۳ هزار و ۵۷ واحدی قرار داشت، با ثبت بازدهی ۵٫۷ درصدی و رشد ۱۳ هزار و ۷۰ واحدی به کانال ۲۶۶ هزار و ۱۲۷ واحدی صعود کرد لیکن شاخص کل هم وزن، بازدهی ۱۹٫۴۷ درصدی در مرداد داغ ۹۸ را ثبت کرد تا بدین گونه در مرداد ماه نیز شاهد اقبال سهامداران به شرکت های کوچک باشیم.

پاسخ دادن