خطر گرم شدن زمین برای کشورهای آسیب پذیر

سازمان ملل متحد درباره خطر گرم شدن زمین برای کشورهای آسیب پذیر جهان هشدار داد.

تهران – اقتصاد برتر –۲۷ دی ۹۹

 سازمان ملل به تازگی با انتشار گزارشی نسبت به گرم شدن آب و هوا و پیامدهای ناگوار آن هشدار داد. این سازمان می‌گوید با اینکه پیشرفت‌های چشمگیری در برنامه‌های دولت‌ها برای سازگاری با تغییرات اقلیمی دیده می‌شود اما به دلیل کمبود بودجه، هنوز راه دشواری در پیش رو است.

تازه ترین گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در مورد گرم شدن آب و هوا و پیامد‌های آن منتشر شد که بر اساس آن کشورهای آسیب پذیر بیشتر از دیگر نقاط جهان تحت تأثیر پیامدهای ناگوار گرم شدن زمین قرار خواهند گرفت. اینجر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در یک کنفرانس خبری اعلام کرد «حقیقت تلخ این است که پیامدهای گرم شدن آب و هوا دیگر دور نیست و در پشت درهای ما در کمین نشسته است». اندرسن افزود: «ما به یک تعهد جهانی نیاز داریم تا بتوانیم نصف بودجه و سرمایه‌های جهانی آب و هوا را سال آینده به سازگاری با تغییرات اقلیمی جدید اختصاص دهیم و با پیامدهای این پدیده مبارزه کنیم.» گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد ضمن هشدار در مورد گرم شدن آب و هوا و پیامد‌های آن، از دولت‌ها می‌خواهد که اقدامات خود را برای سازگاری با طبیعت و تغییرات اقلیمی جدید به عنوان یک حقیقت غیر قابل انکار افزایش دهند و گام‌های لازم را هرچه زودتر بردارند. این گزارش بر اهمیت راه حل‌های طبیعی که خطرات آلودگی آب و هوا را کاهش می‌دهد، تاکید دارد و می‌گوید این روش علاوه بر حفظ تنوع زیستی، به هزینه مالی کمتری نیاز دارد. کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به عنوان یکی از این راه حل‌ها اعلام شده است. بر اساس ارقام اعلام شده در گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، سازگاری با تغییرات اقلیمی جدید برای کشورهای در حال توسعه سالانه ۷۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. سازمان ملل متحد می‌گوید احتمال می‌رود این رقم در سال ۲۰۳۰ به ۳۰۰ میلیارد دلار و در سال ۲۰۵۰ به ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد. برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود تاکید می‌کند: «با اینکه تقریباً سه چهارم کشورها برنامه‌هائی را برای سازگاری با تغییرات اقلیمی جدید در دست گرفته‌اند اما برای اجرای این برنامه‌ها بودجه کافی در اختیار ندارند.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی افتتاحیه اجلاس مجازی آب و هوا (۱۲ دسامبر ۲۰۲۰) تصریح کرده بود: «رهبران جهان باید در کشورهای خود وضعیت اضطراری آب و هوا اعلام کنند تا گام‌های لازم برای جلوگیری از گرم شدن فاجعه بار کره زمین برداشته شود.»

پاسخ دادن