خواهش و تمنا برای جلوگیری از سونامی مسافرت !

احمد خادم المله –  مدیر مسئول – پیش بینی کارشناسان راهداری این است که در تعطیلات پایان هفته با یک سونامی مسافرتی مواجه خواهیم بود که شیوع کرونا را بشدت افزایش خواهد داد.در مقابل سونامی مسافرتی که در پیش است، مسئولان ستاد مقابله با کرونا صرفا توصیه می‌کنند مردم از سفر‌های استانی پرهیز کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ شهریور ۹۹

جلوی سونامی مسافرتی را قطعا با توصیه و خواهش نمی توان گرفت. همه مقام‌های کشور از ستاد ملی مقابله با کرونا تا سطوح دیگر به خوبی می‌دانند مفهوم چنین موجی از مسافرت، افزایش آمار قربانیان کرونا خواهد بود. عقل سلیم ایجاب می‌کند از هم اکنون تمهیداتی برای جلوگیری از سونامی مسافرت اتخاذ شود و با قاطعیت بیشتر جلوی تلفات ناشی از مسافرت گرفته شود.

بر اساس آخرین ارزیابی‌ها، پیش‌بینی می‌شود حدود دو میلیون وسیله نقلیه مختلف در تعطیلات پایانی هفته جاری که با تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی همزمان شده است، در جاده‌ها و محورهای مواصلاتی کشور تردد کنند که نسبت به هفته گذشته و تعطیلات ماه گذشته بیشتر خواهد بود. برآوردهای صورت گرفته نشان می‌دهد در پنج ماهه اول امسال ۲۴۲ میلیون تردد در محورهای مواصلاتی کشور رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه دو سال قبل ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده و این میزان کاهش تردد بخاطر شیوع ویروس کرونا است. تجربه اوایل شیوع کرونا که هجوم مردم به استان‌های مسافر خیز با مقابله مردم بومی مواجه شد و نهایتا نیروی انتظامی و دولت مجبور به دخالت شد حکم می‌کند، از هم اکنون دولت جلوی سونامی مسافرت را بگیرد و اجازه ندهد شمار بیشتری از مردم قربانی کرونا شوند. نکته مهم در این سونامی این است که تلفات انسانی فقط برای مسافران نیست بلکه مردم شهرهای مسافر پذیر و کادر درمانی بیش از مسافران درمعرض خطر هستند و به عبارتی کل کشور به مخاطره خواهد افتاد اما دولت فقط خواهش و تمنا و توصیه می‌کند!

در هیچ کجای دنیا دولت‌ها در چنین مواقع بحرانی سکوت اختیار نمی کنند بلکه بلافاصله پس از خواهش و تمنا اقدام به تصمیمات اجرایی قاطعانه می‌کنند و جلوی بروز تلفات را می‌گیرند. حداقل انتظار از دولت در این شرایط بحرانی این است که جلوی سونامی مسافرتی را بگیرد و اجازه ندهد موفقیت‌های به دست آمده از مقابله با کرونا به شکستی بزرگ تبدیل شود و جان کادر درمانی و ماموران راهداری و انتظامی بیش از این به خطر بیفتد.

پاسخ دادن