خودرو و قطعه سازان گرفتار بحران نقدینگی

خودرو و قطعه سازان گرفتار بحران نقدینگی

آژیر قرمز بحران مالی در صنعت قطعه سازی به صدا در آمده است و تنها راهکار موجود برای برون رفت از این معضل افزایش تولید خودرو در شرکت های بزرگ خودرو ساز است که این مساله نیز نیازمند تامین نقدینگی است .

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ایران گفت : برگزاری نشست های علمی و اجرایی و میزهای ساخت داخل خوب است اما نقطه ضعف این جریان تامین به موقع نقدینگی است و اگر تزریق مالی به تولید کنندگان خودرو و قطعه سازان انجام نشود ، برگزاری میزهای ساخت داخل در صنعت خودرو بی نتیجه است .

* چالش تامین نقدینگی در میزهای خودکفایی

بیگلو با اشاره به اقدام خوب وزارت صمت در برگزاری میزهای تخصصی ساخت داخل، گفت : برگزاری میزهای تخصصی ساخت داخل فرصت مناسبی را در اختیار قطعه سازان فعال در بخش خودکفایی قرار داد و موجب شد این شرکت ها موفق به عقد قرارداد با خودروسازان شوند. وی با توجه به اعلام چند باره معضل نقدینگی میزهای تخصصی به وزیر صمت و دیگر مسئولان صنعت خودرو، خاطر نشان کرد: نکته مهم اینجاست که قطعه سازانی که در میزها شرکت کرده و در تولید قطعه ای خودکفا شدند عموما از نقدینگی جاری مجموعه شان استفاده کردند لذا امروز برای تامین مخارج روزانه با مشکل جدی مواجه هستند و باید به سرعت این نقدینگی حداقل برای قطعه سازان طرف قرارداد در میزهای تخصصی از محل صندوق توسعه ملی تامین شود.

• مشکل نقدینگی در صنعت خودرو جدی است

بیگلو با اشاره به ظرفیت بلااستفاده قطعه سازان در شرایط کنونی تولید گفت: عمده ظرفیت اضافی که در قابل استفاده نیست ناشی از مشکل نقدینگی است که مانع رشد تولید خودروساز و همچنین عدم استفاده از ظرفیت کامل قطعه سازان شده است و روز به روز این مشکل نیز در صنعت خودرو جدی تر می شود.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو تاکید کرد: تنها راهکار شرایط موجود افزایش تولید و بالا بردن نرخ تولید در شرکتهای خودروسازی است که این مساله نیز نیازمند تامین نقدینگی و همچنین تامین قطعات های تک است که همچنان امکان تولید و تامین ندارد.
بیگلو به ظرفیت بالای قطعه سازان نسیت به حجم تولید خودرو سازان اشاره کرد و گفت : طبق ظرفیت موجود هم اکنون امکان تامین نیاز تولید ۳ هزار دستگاه خودرو در هر یکی از دو شرکت خودروساز ( در مجموع ۶ هزار خودرو ) در روز برای قطعه سازان فراهم است اما متاسفانه آمار کلی تولید دو شرکت خودروساز کمتر از ۳ هزار دستگاه است و در این شرایط ۵۰ درصد اضافه ظرفیت وجود داشته و عملا شرکتهای قطعه سازی با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت تولید کار می کنند.

• احتمال بازگشت تشنج به بازار خودرو

بیگلو به خروج بخش مهمی از نقدینگی خودروسازان به دنبال زیان انباشته در این بخش پرداخت و اضافه کرد: از سال گذشته تاکنون زیان انباشته عظیمی به خودروسازان تحمیل شده و این جریان منجر به خروج تمام نقدینگی از شرکت های خودرو سازی شده است در اصل طی یک سال گذشته نقدینگی خودروسازان به دست دلالان و سفته بازان در حاشیه بازار خودرو منتقل شده و این افراد پول کلانی را به جیب زدند. این مقام مسئول در انجمن قطعه سازان به فشار شدید نقدینگی در شرکت های قطعه سازی اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه فشار بسیار شدید نقدینگی شرکت های قطعه سازی را زمین گیر کرده است و آژیر خطر در صنعت قطعه سازی به صدا در آمده است . در صورتی که کمبود نقدینگی به این سبک و سیاق ادامه یابد خطر بیکاری و از دست رفتن شغل در این صنعت جدی خواهد بود. بیگلو با اشاره به بازگشت جان دوباره به تولید خودروسازان و تکمیل حجم زیادی از خودروهای ناقص در سایپا و ایران خودرو در هفته های اخیر، خاطر نشان کرد: با جان گرفتن تولید در هفته های گذشته، سایپا و ایران خودرو حجم زیادی از خودروهای ناقص را تکمیل کردند عملا قیمت خودرو کنترل شد اما مجددا شرکت ها در آستانه بحران جدیدی قرار گرقتند و بیم آن می رود که هر دو خودروساز به دنبال مشکل نقدینگی ناشی از زیان انباشته ناگزیر به کاهش تولید شوند که نتیجه آن تشنج دوباره قیمت ها در بازار خواهد بود.

پاسخ دادن