خود درمانی؛ زنگ خطری برای شیوع کرونا

با آغاز سرما، علائم سرماخوردگی مهمان جان شهروندان شده؛علائمی که شاید تا دیروز با چند ورق قرص می‌شد از شر آنها رها شد اما امروز آن را باید به حساب کرونا گذاشت.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، سرفه، تب، سردرد، خلط پشت گلو، اسهال، احساس درد در مجاری تنفسی، بی‌حالی و علائمی از این دست از نشانه‌های بیماری‌های شایع در فصل‌های سرد سال به شمار می‌رود که فرد بیمار را برای معالجه راهی مطلب پزشکان می‌کند. در این میان هستند کسانی که «خود درمانی» را انتخاب کرده و تصور می‌کنند با مصرف چند قرص مسکن و کپسول‌های ضدباکتری که بین مردم به «چرک خشک کن» شناخته می‌شود، می‌توانند از پس این علائم و بیماری برآیند.

اما امسال داستان فرق می‌کند و کرونا آمده است؛ عامل همان بیماری ناجوری که ابتدا گفته شد از آنفلوآنزا کشنده‌تر نیست اما بود؛ همان که تصور شد با ورود به فصل گرما از بین می‌رود اما نرفت و همان که پیش‌بینی شده برای سال‌های آینده هم بماند و قربانی بگیرد.

حالا با آغاز فصل پاییز در نیمکره شمالی زمین، اغلب کشورها با موج دوم و سوم شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و ایران هم از این قاعده مستثنا نیست ولی با وجود اینکه نظام بهداشتی با ورود به فصل سرما به شهروندان توصیه کرده هر علامت مختصر مرتبط با سرماخوردگی را جدی بگیرند و از طریق سامانه تلفنی ۴۰۳۰ مشورت کرده یا به مراکز درمانی مراجعه کنند، اما بسیاری هنوز ترجیح می‌دهند با چند قرص و کپسول نسخه خود را بپیچند. شاهد این مدعا افزایش مراجعه مردم به داروخانه‌ها برای خرید داروهایی از این دست است؛ در یکی از داروخانه‌های مرکز شهر تهران که صف بیمارانی که نسخه به‌دست منتظر دریافت داروهایشان هستند از صف آنانی که می‌خواهند بدون نسخه دارو بگیرند، کوتاه‌تر است؛ سه نفر به هشت نفر.

یکی از آنان که حتی زحمت زدن ماسک را هم به خود نداده، پشت پیشخوان داروخانه یک ورق «ژلوفن» و یک بسته «آموکسی کلاو» سفارش داد؛ در حالی که از حرارتی که از گونه‌هایش بیرون می‌زند، معلوم است که تب دارد. دیگری مرد میانسال لاغر اندامی است که سیگاری را جلو داروخانه خاموش کرد و در حالی که در هاله‌ای دود قرار دارد، یک بسته «نوافن» و یک بسته «آموکسی سیلین» و یک وق هم «آنتی هیستامین» خرید و رفت؛ بقیه مراجعه‌کنندگان نیز به تناسب تجربه گذشته و نسخه‌های در و همسایه داروهایی به همین سبک و سیاق خریدند و رفتند.

متصدی داروخانه وقتی با جمله عتاب‌آمیز من که پرسیدم «چرا به همین راحتی دارو می‌دهید و مگر کرونا نیست؟» با بی‌تفاوتی جواب داد: این داروها آزاد است و بدون نسخه هم منعی برای فروش ندارد؛ «وقتی فرد با خرید حداکثر ۲۰ هزار تومان دارو، دنبال خوددرمانی می‌رود، دیگر به مطب پزشک مراجعه نکرده و هزینه حداقل ۲۰ هزار تومانی ویزیت را هم پرداخت نمی‌کند».

دکتر علیرضا خاکساری پزشک عمومی که همان حوالی مطلب دارد، داستان را اینطور تعریف می‌کند: اگر پارسال یک بیمار با علائمی چون آبریزش بینی، تب، سردرد، گلودرد و نظایر آن به مطلب مراجعه می‌کرد، اغلب پزشکان آن را سرماخوردگی یا آنفلوآنزای فصلی تشخیص می‌دادند و یکسری داروهای معمول با استراحت تجویز می‌کردند اما امسال داستان چیز دیگری است.  بیماران در مرحله نخست نباید تصور کنند که داشتن این علائم به خاطر آنفلوآنزا و سرماخوردگی است زیرا این تصور و دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی موجب ابتلای اعضای خانواده به بیماری کووید- ۱۹ می‌شود..

پاسخ دادن