خیز بورس در ۱۰ تیر ۹۹

بازار سهام
اقتصاد برتر

​شاخص کل بورس در روز سه شنبه ۱۰ تیر و در پایان معاملات با رشد بی‌نظیر ۶۴ هزار و ۹۱۱ واحدی همراه شد و به یک میلیون و ۵۴۶ هزار و ۸۵۰ واحد رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از گسترش نیوز،  شاخص هم وزن امروز نیز رشد داشت و با ۱۸ هزار و ۲۸۸ واحد عدد ۴۵۳ هزار و ۴۰ واحد را نشان داد.

به گزارش گسترش نیوز ارزش معاملات نیز ۱۰۳ هزار و ۲۸۹ میلیارد شد.

در معاملات امروز نمادهای “فارس”، “فولاد” و “فملی ” به ترتیب با ۴۳۳۷، ۴۲۳۰ و ۳۷۴۸ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند.

پربیننده‌ترین نمادهای بورسی نیز وبملت، وتجارت و شپنا بودند.

  • اتاق ایران با بورس تهران تفاهمنامه امضا کرد

اتاق بازرگانی ایران، شرکت بورس تهران، فرابورس ایران و جامعه حسابداران رسمی، تفاهمنامه همکاری در راستای ایجاد پنجره واحد برای ورود شرکت‌های بخش خصوصی به بازار سرمایه امضا کردند.

این تفاهمنامه که در نود و ششمین نشست شورای گفت‌وگو به امضا رسید، درگاهی برای ارزیابی، اقدام و پایش تأمین مالی شخصیت‌های حقوقی بخش خصوصی از بازارهای سرمایه ایجاد می‌کند.

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در این خصوص، گفت: اقدام لازم برای طراحی و پیاده‌سازی درگاه واحد و نظارت بر آن با هدف پوشش کامل مسیر تأمین مالی از محل بازارهای سرمایه در یک سامانه واحد بر عهده اتاق ایران است. در واقع این درگاه مسیر ارتباطی برای ارزیابی، اقدام و پایش تأمین مالی شخصیت‌های حقوقی بخش خصوصی از محل بازارهای سرمایه و بدهی کشور با تمرکز بر بازارهای زیر نظارت شرکت بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس است.

قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌وگو با بیان این نکته که تفاهمنامه در ۵ ماده و ۴ نسخه تنظیم شده است، گفت: همکاری بین اتاق ایران و بورس ادامه‌دار است و در این راستا اقدامات مناسبی به همت محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران برای تأمین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی که در قالب صندوق پروژه، تعریف شده‌اند، صورت گرفته و قرار است زمینه ورود آنها به بورس فراهم شود.

سلاح ورزی در بخش دیگری از سخنان خود به دیگر مباحثی که در نشست شورای گفت‌وگو مطرح شد، اشاره و تصریح کرد: بررسی وضعیت ساماندهی مرزهای صادراتی و مبادلات مرزی با ارائه گزارشی از گمرک، محور اصلی این جلسه بود. بر اساس گزارش‌های ارائه شده اقدامات مناسبی در راستای الکترونیکی شدن کلیه فرآیند گمرک برای تسهیل تجارت انجام شده است.

به اعتقاد این فعال اقتصادی آنچه دراین‌بین به‌عنوان ضعف جدی در گمرکات مرزی کشور از سوی بخش خصوصی مطرح شد، نبود مدیریت واحد مرزی است. در این راستا پیشنهاد شد که اتاق ایران و گمرک با یکدیگر وارد همکاری جدیدی شوند و بخشی از فعالیت‌های گمرکی واگذار شود که موردتوافق قرار گرفت. در این رابطه مقرر شد کمیته‌ای بین دو نهاد ایجاد شود و بسترهای اولیه برای این امر را مهیا سازد و گزارش آن را تا دو ماه آینده در اختیار شورا قرار دهد.

  • راه حلی برای خسارت‌دیدگان کارگزاری‌ها

نایب‌رئیس سابق سازمان بورس: برای رسیدگی به این نوع موارد، سازوکار خاصی وجود دارد. فرد می‌تواند به کمیته سازش که در کانون کارگزاران قرار دارد مراجعه کند.

به موازات رونق روزافزون بازار‌های سرمایه و در راس آنها بازار بورس، موضوعاتی مطرح می‌شود که پیش‌بینی نکردن آنها و نبود قوانین لازم برایشان، باعث ضرر و زیان سرمایه‌گذاران و لطمه خوردن اعتبار بنگاه‌های اقتصادی مثل کارگزاری‌ها می‌شود. هفته گذشته شاهد یکی از این رویدادها بودیم.

  • ۲ عرضه اولیه جدید در راه بورس

مدیرعامل سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی، گفت: سهام شرکت‌های کربن سیمرغ و شیمیایی رازی تا پایان سال در بورس عرضه خواهند شد.

جلال امانی در این خصوص، اظهار داشت: سهام شرکت‌های کربن سیمرغ و شیمیایی رازی تا پایان سال در بورس عرضه خواهند شد.

وی افزود: پس از شکل‌گیری هلدینگ با توجه به ایجاد یک هسته حرفه‌ای در موضوع مدیریت منابع مالی، برنامه‌های ویژه‌ای همچون عرضه سهام شرکت‌های ارزشمند گروه در بورس در دستور کار قرار گرفته و بهترین مثال آن نیز عرضه یزد تایر در بهار سال‌جاری است.

به گفته امانی مطابق برنامه هلدینگ رازی در سال‌جاری عرضه دو شرکت دیگر نیز در دستور کار است که با طی فرآیندهای مربوطه، تحقق این برنامه‌ها میسر می‌شود. در مورد سایر شرکت‌ها نیز توسعه و تکمیل زیرساخت‌های تطبیقی در دست انجام است که به‌تدریج برنامه‌های مرتبط باعرضه آنان نیز اعلام خواهد شد.

وی در ادامه، گفت: مهم‌ترین برنامه‌های توسعه هلدینگ رازی در سال ۹۹ در دو بخش قابل‌طرح است، در بخش اول تکمیل سازوکار هلدینگی در قالب اصلاح ساختار سرمایه هلدینگ و شرکت‌های سرمایه‌پذیر آن و آماده‌سازی شرکت‌های سرمایه‌پذیر برای عرضه در بازار بورس که امید آن می‌رود سهام شرکت‌های کربن سیمرغ و شیمیایی رازی تا پایان سال در بورس عرضه شود و برای مابقی شرکت‌ها نیز طی سال آتی اقدامات مقتضی انجام خواهد شد.

پاسخ دادن