دادستان تهران: بازداشت «۵۳ متهم ارزی» در ۱۰ روز گذشته

اقتصاد برتر

دادستان تهران از بازداشت «۵۳ متهم ارزی» در ۱۰ روز گذشته خبر داد و در عین حال ضمن اذعان به ناموفق بودن برنامه‌های دولت برای کنترل بازار ارز اعلام کرد که بانک مرکزی در مدت شش ماه، برای تثبیت نرخ ارز ۱۸.۵ میلیارد دلار ارز وارد بازار کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ آبان ۹۷

دولت‌آبادی روز سه‌شنبه اول آبان گفت که پس از ممنوع شدن خریدوفروش ارز در معابر، طی ۱۰ روز گذشته «۵۳ متهم ارزی» دستگیر شدند.

وی جزئیات بیشتری درباره اتهامات افراد بازداشتی بیان نکرد.

«پرداخت ۱۰ میلیارد دلار» وام ارزی به افراد و شرکت‌ها

دادستان تهران در بخش دیگری از سخنانش گفت که بانک مرکزی در چند سال اخیر، از طریق بانک‌ها حداقل ۱۰ میلیارد دلار به افراد و شرکت‌های تجاری پرداخت کرده، اما «موارد زیادی» از این پول بازنگشته است.

به گفته دولت‌آبادی، فردی در خوزستان شرکتی را خریداری کرده و از سال ۹۴ تا ۹۶، ‌۸۰۰ میلیون دلار دریافت کرده اما «تعهدات ارزی خود را انجام نداده و در حال حاضر نیز متواری است».

وی همچنین گفت که فردی ۲۴۰ میلیون دلار ارز دولتی دریافت و پس از فروش آن به قیمت آزاد، کارخانه‌ای را در تبریز خریده است.

دادستان تهران اعلام نکرده که چه میزان از ۱۰ میلیارد دلار پرداخت شده به افراد و شرکت‌ها بازگردانده نشده است. وی همچنین اعلام نکرد که این مبلغ ظرف مدت چند سال پرداخت شده است.

در همین حال دادستان تهران اذعان کرد که اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار و ممنوعیت فروش دلار به قیمت بالاتر باعث افزایش تقاضا برای خرید ارز شد.

وی خبر داد که بانک مرکزی در شش ماهه دوم سال ۹۶، برای تثبیت نرخ ارز ۱۸.۵ میلیارد دلار ارز وارد بازار کرد، اما «تاثیری نداشت و دلار روز به روز گران‌تر شد».

کشف ۲۴۵۰۰ سکه طلا از کولر یک خانه در تهران!

دادستان تهران: در تحقیقات مشخص شد که متهم زن در شرکت‌های هرمی اوریف لیم نقش داشته است.

وی دارای چندین پرونده قضایی در مشهد و تهران و شیراز بود که همگی مختومه شده بود و با این پول‌ها سکه خریداری کرده در بازرسی از منزل این خانم ۲۴۵۰۰ عدد سکه در کولر منزل و ۱۰۸ کیلو طلا کشف شده است.
فرد دیگری که از آن‌سوی مرزها به کشور آمده، ۱۲ هزار سکه خریداری کردهدر پرونده مربوط به خرید سکه تاکنون ۳ نفر بازداشت شده‌اند.

پس از بحران در بازار ارز ایران مقامات قوه قضائیه از بازداشت بیش از هزار نفر از فروشندگان ارز و سکه خبر داده و دادگاه ده‌ها نفر از بازداشت‌شدگان نیز برگزار شده است.

عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات، پیش از این گفته بود که سال گذشته، ۲۲ میلیارد دلار «ارز مداخله‌ای به بازار تزریق شد».

دولت همچنین در تیرماه امسال شکست سیاست تک نرخی بودن ارز را پذیرفت و «بازار ثانویه» ارز را ایجاد کرد که به معنای سه نرخی شدن ارز است.

با این حال ۵۰ اقتصاد­دان در نامه‌ای به سران سه قوه جمهوری اسلامی خواستار آن شدند که همه ارزهای حاصل از فروش مواد خام و اولیه معدنی، فولادی و پتروشیمی به بانک مرکزی فروخته شده و «بازار ثانویه ارز تعطیل شود».

در همین حال غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه روز ۳۰ مهر خبر داده بود که حکم‌های اعدام وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی، دو فروشنده سکه، در دیوان عالی کشور تایید شده است.

اقدامات قوه قضائیه در حالی انجام شده که بیش از این، بسیاری از تحلیلگران اعلام کرده‌اند که «برخوردهای امنیتی» هر چند ممکن است در کوتاه‌مدت از افزایش قیمت ارز جلوگیری کند، در بلندمدت تأثیری نخواهد داشت، همان‌گونه که با وجود «برخوردهای امنیتی در دولت سابق» قیمت ارز همچنان افزایش یافته است.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، سال گذشته میزان «معوقات بانکی» کشور را «۱۰۰ هزار میلیارد تومان» اعلام کرده بود. در همین حال احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز ۲۶ مرداد گفته بود که ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی و معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸ نفر است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها و سخنان برخی از مسئولین، ۸۰ درصد بدهی‌های بانکی متعلق به ۵۰۰ نفر از بدهکاران است.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن