دادگاه عالی عراق دستور تعلیق همه‌پرسی کردستان را صادر کرد

دادگاه عالی عراق در فرمانی خواستار تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان شده که قرار است دوشنبه هفته‌ آینده ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) برگزار شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ شهریور ۹۶

به گزارش بی بی سی، بر اساس بیانیه‌ای که این دادگاه صادر کرده برگزاری این رفراندوم در “تضاد با قانون اساسی” تشخیص داده شده است.
دادگاه عالی عراق در این بیانیه همچنین گفته است این همه پرسی تا زمانی که به سئوالات مربوط به وجاهت قانونی آن پاسخ داده نشده، باید به تعویق بیافتد.

دولت عراق پیشتر هم با همه‌پرسی هفته آینده اقلیم کردستان مخالفت کرده بود.

ترکیه، آمریکا و بعضی دولت‌های غربی از مقام‌های اقلیم کردستان خواسته‌اند این همه پرسی را متوقف کنند.

ایران هم طی ماه‌های اخیر بارها با این رفراندوم مخالفت کرده است و گفته است که برگزاری این همه پرسی با “منافع اقلیم کردستان در تضاد است” و با این رفراندوم مخالف است.

دیروز یکشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که ایران فقط دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد.

آقای شمخانی همچنین گفت: “جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق به مفهوم پایان یافتن تمامی توافقات نظامی خواهد بود.”

حدود سه ماه پیش آیت‌‎الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، که به تهران سفر کرده بود با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.

در این دیدار، رهبر ایران با اشاره به سوابق تاریخی عراق گفت این کشور “باید یکپارچه بماند و حق چنین کشوری، ایستادن بر روی پای خود و مقابله قدرتمندانه با کسانی است که به دنبال برخورد با عراق هستند.”

قرار است طی این هفته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در این باره گفتگو کنند.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق هفته پیش اعلام کرد که اگر رفراندوم کردستان به خشونت منجر شود، “بغداد آماده دخالت نظامی در این منطقه خواهد بود.”

آقای عبادی در مصاحبه ای اختصاصی با آسوشیتدپرس گفت: “اگر مردم عراق از طریق به کارگیری غیرقانونی خشونت مورد تهدید قرار بگیرند، مداخله نظامی خواهیم کرد.”

همه‌پرسی پیش‌ رو، در سه استان تشکیل دهنده منطقه خودمختار کردستان و همچنین مناطقی برگزاری خواهد شد که تحت کنترل نیروهای کرد هستند، اما عراق، بر تعلق آنها به حکومت مرکزی تاکید دارد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، گفته که مخالفت‌ها با همه‌پرسی را نمی‌پذیرد، چون مخالفان رفراندوم هیچ “پیشنهاد جایگزینی” نداده‌اند.

آقای بارزانی افزوده که امیدوار است کردها ناچار نباشند بر سر مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک بجنگند، اما اگر کسانی بخواهند در این مورد به اسلحه متوسل شوند، با آنها مقابله خواهند کرد.

پاسخ دادن