داعش سه چاه نفت را به آتش کشید

گروه تروریستی داعش ۳ حلقه چاه نفت در نزدیکی الحویجه در جنوب غرب شهر نفت‌خیز کرکوک را به آتش کشید تا با ایجاد ستونی از دود از حملات هوایی در امان بمانند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ مهر ۹۶

به گزارش  «رویترز»، مقام‌های نظامی اعلام کردند، عناصر داعش، صبح روز شنبه ۳ حلقه چاه نفت در الحویجه را به آتش کشیدند تا مانع از پیشروی نیروهای مشترک عراقی به سمت این شهر شوند.

این منابع تصریح کردند: «نیروهای امنیتی با استفاده از بولدزر آتش را مهار کردند.»

میدان نفتی «علاس» واقع در ۳۵ کیلومتری جنوب الحویجه یکی از اصلی‌ترین منابع درآمد داعش بود که در سال ۲۰۱۴ در بخش‌هایی از سوریه و عراق تشکیل «خلافت» را اعلام کرد.

سرهنگ «محمد الجبوری» گفت: «عناصر داعش تلاش می‌کنند با ایجاد ستونی از دود ناشی از آتش زدن چاه‌های نفت، از حملات هوایی هنگام عقب‌نشینی‌شان از این منطقه به سمت الحویجه در امان بمانند.»

وی با اعلام این‌که آتش در یکی از این چاه‌ها مهار شده است، خاطرنشان کرد که مهار شعله‌های آتش در ۲ چاه دیگر احتمالا سه روز طول می‌کشد.

از سوی دیگر، مسئولانی در شرکت دولتی «نفت شمال» گفتند: «تیم‌مان را برای ارزیابی میزان خسارت‌ها در حلقه‌های چاه نفتی اعزام کرده‌ایم که همچنان پرخطر است؛ چرا که احتمال می‌رود تروریست‌ها بعد از خروج‌شان، بمب‌ها و مین‌هایی در زمین کار گذاشته باشند.»

گروه تروریستی داعش کنترل خود بر تمامی چاه‌های نفت در شمال عراق، که به اشغال خود در آورده بود را از دست داده است.

پاسخ دادن