دانشجویان نخبه چین هدف بعدی ترامپ

دانشجویان نخبه چین هدف بعدی ترامپ
اقتصادبرتر

اکرم صدیقی – سردبیر سایت اقتصاد برتر- اولین اقدامات ترامپ در جنگ تجاری علیه چین با اعمال تعرفه بر محصولات وارداتی چین آغاز شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ خرداد ۹۸

 جنگ سپس با تحریم فناوری های چینی نظیر اعمال محدودیت و تحریم بر محصولات هوآوی ادامه پیدا کرد و حالا ترامپ در گام جدید جنگ تجاری قصد دارد دانشجویان نخبه چینی را که در دانشگاه های آمریکا تحصیل می کنند و فناوری آمریکایی را فرا گرفته و به چین منتقل می کنند هدف قرار دهد.

شبکه خبری بلومبرگ که تحولات اقتصادی را دنبال می کند با انتشار مقاله ای از برنامه جدید ترامپ در جنگ تجاری پرده برداشته است که در این مقال بخش های مهم این مطلب را می خوانید. دولت ترامپ در تلاش است بهترین و درخشان ترین دانشجویان چینی را که در دانشگاه های آمریکا تحصیل می کنند هدف تحریم های خود قرار دهد. به همین دلیل دولت وی محققان و پژوهشگرانی را که به نوعی با پکن مرتبط هستند شناسایی کرده تا به زودی ویزای رفت و آمد آنان به ایالات مختلف آمریکا را محدود کند. دولت ترامپ در حالی برای تحریم دانشجویان چینی برنامه ریزی می کند که بسیاری از مشاغل در این کشور در دست دانشجویان چینی است.

• جنگ تجاری آمریکا به دانشجویان چین رسید

بسیاری از دانش آموختگان و دانش پژوهان چینی مقیم آمریکا در هفته های اخیر به شبکه خبری بلومبرگ گفتند رفتار اطرافیان در محل کار و دانشگاه هایشان با آنان بسیار غیردوستانه شده است و روز به روز عرصه برآنان تنگ ترمی شود. دانشگاه ” اِموری” Emory) ) نیز عذردو استاد آمریکایی چینی تباررا در ماه جاری خواسته و آنان را از دانشگاه اخراج کرده است.

وزارت آموزش عالی آمریکا هشدارداد از روز دوشنبه سخت گیری ها در مورد صدور ویزا برای دانشجویان چینی افزایش خواهد یافت. “لیو یوآنلی” مدیردانشکده بهداشت عمومی هاروارد که به عنوان رئیس دانشکده پزشکی فعالیت دارد گفت: “از اینکه این درگیری های بی جهت درحوزه علمی رخ می دهد بسیار ناراحت و نگران هستم.

وی می گوید اعمال این محدودیت ها برای دانشمندان و دانشجویان چینی، عملی غیر منطقی است و بر خلاف ارزش های اصولی کشوربزرگی نظیر آمریکا است.” “لیو” یکی از شرکت کنندگان برنامه استخدامی “هزاران استعداد” چین است که از سال ۲۰۰۸ به منظور تشویق شهروندان مستعد چینی برای کمک به توسعه اقتصادی کشورشان شروع به کار کرد تا به شکوفایی اقتصاد چین کمک کند. به تازگی، چین تصمیم گرفته برنامه استخدام هزاران استعداد چینی را منتفی اعلام کند به خاطر اینکه نگران متوقف کردن فعالیتش توسط آمریکاست.

• افزایش شک و تردیدها

تحولات بین آمریکا و چین اذعان دارد که چگونه مناقشه تجاری اساسا رابطه بین دو اقتصاد بزرگ جهان را ازوابستگی به افزایش سوء ظن تغییر داد. دونالد ترامپ، با اعمال محدودیت های شدید برکالاهای چین، پس از گفت وگوهای شکست خورده اش با پکن درباره جنگ تجاری، لیست سیاهی از افراد خارجی غیرقابل اعتماد تهیه کرده است که به پیش بینی وال استریت اگر دولت ترامپ درباره آنها محدودیت اعمال کند، باید به زودی شاهد وقوع یک رکود جهانی باشیم.

آموزش عالی طی چندین دهه، نقطه قوت محکمی برای همکاری میان ملت ها بوده است، شماردانشجویان چین در دانشگاه های آمریکا و دسترسی آنان به بهترین مراکز تحقیقات جهان در سال های گذشته به سرعت افزایش یافته است. با توجه به گزارش سازمان آموزش بین المللی آمریکا، دانشگاه های آمریکا میزبان بیش از ۳۶۰ هزار دانشجوی چینی درسال گذشته بوده اند و شمار دانشجویان چینی در آمریکا بیش از دانشجویان سایر کشورهاست. این درحالی است که به دلیل تنش های تجاری، رشد شمار دانشجویان چینی کندتر شده و تعداد آنان در سال گذشته ۳٫۶ درصد افزایش یافته است.

این تعداد، تقریبا نیمی از رشد تعداد دانشجویان چینی نسبت به سال گذشته است. طبق گزارش جدید دولت چین، سهم دانشجویان چینی که تحت حمایت دولت چین در سه ماه اول امسال به دانشگاه های آمریکا راه یافته اند به میزان ۱۳٫۵ درصد افزایش داشته است که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ به میزان ۳٫۲ درصد رشد نشان می دهد.

• کند شدن روند تمدید ویزا

یکی ازدانشجویان چینی نامزد دکترای فناوری در موسسه ماساچوست آمریکا می گوید، تمدید سالانه ویزای دانش آموزان چینی که پیش از این طی سه هفته انجام می شد در حال حاضر با عمیق تر شدن اختلافات و جنگ تجاری آمریکا و چین به طولانی تر شده و به چهارماه افزایش یافته است.

یکی از دانشجویان چینی که به دلیل عدم تمدید ویزایش مجبوربه بازگشت به پکن شد، گفت: نگران تحقیقات علمی ای هستم که باید سال ها به طول می انجامید. معاون وزارت تعاون و همکاری بین المللی وزارت آموزش عالی چین گفت: “اقدامات طرف آمریکایی موجب سردرگمی در مبادلات آموزشی و همکاری های آموزشی چین و آمریکا شده است.” “ما امیدواریم طرف آمریکایی اقدامات اشتباه خود درباره دانشجویان را در اسرع وقت تصحیح کند، نگرش مثبت تری نسبت به رفت و آمد دانشجویان پیدا کند و اقدامات بیشتری را برای ارتقاء مبادلات آموزشی، علمی و همکاری های دوجانبه دانشگاه های چین و واشنگتن انجام دهد.”

این وزارتخانه با انتقاد از آنچه گفته شد، اتهامات غیرقانونی آمریکا به چین تحت عنوان “فعالیت های جاسوسی غیر رسمی” را مورد انتقاد قرار داد. این وزارتخانه به دانشجویان چینی درباره محدودیت های تحصیلی در آمریکا گفت، این سختگیری ها پیامی جز تغییر نگرش را به دنبال ندارد.
روزنامه حزب کمونیست چین نوشت:” اعمال محدودیت آمریکا علیه دانشجویان و دانش پژوهان چینی مقیم آمریکا و ایجاد مانع بر سر راه پیشرفت علمی آنان بخاطر این است که واشنگتن نگران است، چینی ها مدیریت تکنولوژی های پیشرفته جهان را به دست آورند لذا تمام سعی خود را بکار بسته تا سد راه پیشرفت چین شود. این روزنامه در تفسیر خود افزود: “کاهش چشمگیر تعداد دانشجویان چینی که در ایالات متحده آمریکا تحصیل می کنند، قطعا موجی از شوک را به صنعت آموزش آمریکایی وارد خواهد کرد.”

• اخراج محققان چین از آمریکا

علی رغم آنکه جین پینگ رییس جمهور چین، سال گذشته در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ مشکلات دانشجویان چینی را با دونالد ترامپ مطرح کرد و ترامپ نیز قول مساعد داد که آمریکا از ورود دانشجویان چین به کشورش استقبال می کند اما رسانه های چینی می گویند: کاخ سفید حاضر نشد هیچگونه توافقنامه ای در این زمینه با چین امضاء کند.

دولت ترامپ در سال ۲۰۱۷، استراتژی امنیت ملی خود را برای بررسی پرونده های ویزا و اعمال محدودیت برای دانشجویان خارجی که برای تحصیل در زمینه علوم فناوری ، مهندسی و ریاضیات از سایر کشورها به آمریکا می آیند را تعیین و اعلام کرد. دولت ترامپ گفت: باید اطمینان حاصل شود که از طریق آنان مالکیت معنوی به رقبا منتقل نخواهد شد. به این ترتیب، وزارت امور خارجه آمریکا در ماه ژوئن اعلام کرد ویزای دانشجویان چینی که در زمینه علوم و مهندسی تحصیل می کنند را محدود می کند. وزارت خارجه چین با اعلام موضع خود گفت: ” کارکنان و مبادلات فرهنگی بین دو کشور” نباید سیاسی شود “.

• بازگشت استعدادها به چین

در حالیکه فشار ویزای دانشجویی ممکن است به حمایت از تحقیقات آمریکا بیانجامد،اما می تواند به بازگشت دانشمندان چینی به کشورشان کمک کند. دانشگاه جینان بعنوان یکی از برترین دانشگاه های چین، ازآقای “لی” و کارکنان آزمایشگاه او خواسته است که شرکت های چینی مشتاق هستند تا ایده های وی برای دره سیلیکون ولی را به آنان ارائه کند تا از آنها بهره مند شوند.
“رن ژِنگفی”، بنیانگذار شرکت فن آوری های هوآوی، هفته گذشته به بلومبرگ گفت: “البته ما خوشحال هستیم که ایده هایمان را در اختیار کشور خودمان قرار دهیم اگر آنان به این فناوری ها نیازمند باشند. ”
رییس جمهور چین بارها و بارها در سال ۲۰۱۲ استفاده از “نوآوری های بومی” را برای استفاده در فناوری های اصلی خواستار شده است. وی اصلاحاتی را در آموزش عالی در این خصوص ایجاد کرده است. طبق گزارش های شاخص جهانی سال ۲۰۱۸، آمریکا ششمین رتبه را در فهرست شاخص نوآوری جهانی در اختیار دارد و در عوض چین در این زمینه در جایگاه هفدهم فهرست نوآوری قرار گرفته است. مدیر مرکز همکاری چین و آمریکا در دانشکده ی بین المللی دانمارک ، گفت: “غیر ممکن است آمریکا برای فناوری و نوآوری روی چین حساب کند، و چین برای مدت کوتاهی از مطالعات در این زمینه آگاهی داشته است.” چین گزینه ای بهتر از اعتماد به نفس خود برای توسعه استعدادها با تکنولوژی بالا ندارد.”

پاسخ دادن